Zapomeňte na wap, Opera Mini rulez!

Při jásání nad novými i staršími wapovými portály mobilních operátorů by neměl zapadnout program, který je na světě už od loňských prázdnin: Opera Mini. Tento javový webový prohlížeč, v současnosti dostupný ve verzi 2.0, totiž svým významem předčí snad všechny služby, které mobilní operátoři od té doby představili.

Opera Mini je prohlížeč opravdového internetu, který si zdarma může každý nainstalovat do svého mobilního telefonu. Podporovány jsou téměř všechny současné modely. Na oficiálních stránkách lze zkontrolovat, jestli je mezi nimi i ten váš, a program třeba rovnou stáhnout a nahrát do mobilu.

 

Prohlížení stránek s Operou Mini

Proč mít Operu v mobilu?

Opera Mini je ve své třídě bezkonkurenčně nejlepší. Předčí ji jen prohlížeče v chytrých telefonech nebo komunikátorech – a i mnozí jejich uživatelé by vám přiznali, že raději sahají k Opeře. Je totiž velmi úsporná a rychlá. V testu jsme prokázali, že při prohlížení stejných stránek stáhne 6–8× méně dat. A to znamená, že cena za mobilní připojení je 6–8× nižší.

Jestli chcete z mobilu efektivně přistupovat k internetu, zapomeňte na předražený wap, na nenažrané prohlížeče v mobilech. Zdarma si nainstalujte Operu a ušetříte. Na svých oblíbených webech potom hledejte adresy textových verzí, které neobsahují žádný balast, pouze informace.

Několik věcí ale Opera Mini přesto neumí. Není to wapový prohlížeč, takže můžete mít problémy s některými stránkami určenými pouze pro mobily. Od operátora si přes ni také nestáhnete vyzváněcí melodii, zvonění nebo hru. V takových případech ale stačí spustit vestavěný prohlížeč wapu a na požadovaný obsah sáhnout přes něj.

Kde hledat textové weby?

Textovou verzi MobilManie najdete na adrese www.mobilmania.cz/text. Pokud nemáte zájem o obrázky, vyzkoušejte i náš Supertext: www.mobilmania.cz/supertext. Textové verze ostatních webů, které vydáváme (Živě, Doupě, AutoRevue) získáte tak, že za lomítko základní adresy vložíte slovo /text.

Podívejte se také na diskuzní fórum: http://forum.mobilmania.cz/wap. Podobným způsobem se dostanete i na ostatní naše fóra – za adresu stačí vložit /wap.

Nejsme samozřejmě sami, kdo připravuje textové verze svých stránek. Vyzkoušejte například i tyto adresy: http://aktualne.centrum.cz/pda/, http://servis.idnes.cz/palm_all.asp?obr=0http://ihned.cz/?m=pda. Máte nějaké vlastní oblíbené textové weby?


Tip: Operu Mini využívá také služba T-Mobile web'n'walk
Diskuze (51) Další článek: Windows Mobile: DOS, Gameboy i Sega v jednom

Témata článku: Opera, WAP, Opera Mini, Min

Určitě si přečtěte