Zdá se nám to, nebo Eurotel spouští EDGE?

Náš spolupracovník Martin Kalián ze serveru Klub Komunikator se včera kolem půlnoci připojil přes svoji Nokii 9500 Communicator k internetu. Používá službu Eurotel Data Nonstop a s GPRS se dala očekávat rychlost kolem pěti kilobajtů za sekundu.

Jenže skutečná rychlost byla několikanásobně vyšší! Download dosahoval až na 20 kB/s a internetová služba, která testuje rychlost spojení, spočítala výsledek 124,6 kbit/s. Už hodinu a půl zkoušíme stahovat různé soubory a i když je spojení poměrně nestabilní (to ale může být problém telefonu), máme pro to jediné vysvětlení: Eurotel má v síti EDGE.

Na následujícím obrázku vidíte stahování souboru JPEG zabaleného do archivu ZIP. Tady žádná online komprese, na kterou by se vyšší rychlost dala svést, nepomůže. Průměrné rychlosti 16,8 kB/s jen na GPRS nedosáhnete.

Klepněte pro větší obrázek

O EDGE a Eurotelu jsme už z různých zdrojů zaslechli spoustu drbů. T-Mobile už tuto technologii částečně spustil, Oskar nás nepřekvapí, když spuštění oznámí na úterní tiskové konferenci. Že by Eurotel nechtěl zůstat poslední? Další informace a obrázky najdete v článku na serveru Klub Komunikator.

Připravili jsme anketu: Co myslíte, je to EDGE?

Témata článku: EU, Edge, Euro

Určitě si přečtěte

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24