Změní PIN a zašifruje data na smartphonu. DoubleLocker je trojan zkřížený s ransomwarem

ESET odhalil nový typ malwaru pro Android. Jmenuje se DoubleLocker a staví na známém bankovním trojanu, navíc však dokáže změnit PIN (telefonu, nikoliv SIM karty) a zašifrovat data. Za odblokování žádá peníze.

DoubleLocker zneužívá služby Android Accessibility. Infikovaná aplikace si po spuštění vyžádá o aktivaci služby zpřístupnění, která se zde vydává za aplikaci Google Play Service. Po jejím potvrzení útočník získá práva k zařízení, takže pak může měnit výchozí domovské aplikace či zámek obrazovky bez uživatelova souhlasu.

Tento vyděračský bankovní trojan, jak jen nazval Lukáš Štefanko z ESETu, byl odhalen zejména v Polsku, Turecku a Německu, ojediněle také v Bělorusku a Estonsku. Uživatele v České republice zatím nenapadl.

Demo ukázka DoubleLockeru:

Zdroj: Tisková zpráva ESET, Welivesecurity

Diskuze (32) Další článek: TCL Movetime MT10G: dobře promyšlený kompromis [recenze]

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, Bezpečnost, Ransomware, Eset, Malware, Trojan, Nový typ, Bělorusko, Data, Aplikace, Útočník, Access, Infikovaná aplikace, Německo, Banka, Zámek, Tisková zpráva, Selský rozum, PIN, Polsko, Česká republika, Turecko, Estonsko


Určitě si přečtěte