Známe pravidla FUP u zlevněného CDMA

Eurotel v pondělí v reakci na představení konkurenční služby Internet 4G zlevnil jeden z tarifů pro připojení k internetu prostřednictvím sítě CDMA. Vědělo se, že to nebude úplně zadarmo, ale výměnou za tvrdší pravidla FUP, která omezují rychlost připojení po stáhnutí určitého množství dat. Doposud jsme ale neznali přesné podmínky.

O giga méně, mohu to nechat?

Připomeňme, že u starších tarifů bylo možné týdně stáhnout 2,8 GB dat. Tyto tarify stále platí, zároveň ale i jejich vyšší cena. U zlevněného tarifu Internet Pro Eurotel snížil limit na 1,5 GB dat za týden. Pokud člověk přenese - stáhne a pošle – víc, počítá se součet; uplatní se FUP. Rychlost uploadu zůstane stejná, omezí se ale download.

Ve špičce se data počítají normálně, mimo špičku je ale Eurotel násobí koeficientem 0,5. To znamená, že pokud se na internet připojujete výhradně v noci, máte týdenní limit až 3 GB.

Sáhne-li na vás smrt v podobě FUP, rychlost stahování se sníží. Záleží ale na typu služby, kterou využíváte. Eurotel internetové služby dělí do tří skupin a rychlost ještě odlišuje podle časových pásem:

Zóna do 1,5 GB nad 1,5 GB
Pásmo špička mimo špičku špička mimo špičku
Bílá zóna 512 kb/s bez omezení 128 kb/s bez omezení
Šedá zóna 128 kb/s bez omezení 64 kb/s bez omezení
Černá zóna 48 kb/s bez omezení 16 kb/s bez omezení

Novinkou u zlevněného tarifu je také omezení rychlosti stahování ve špičce před zavedením FUP. Dříve zde byla snížena rychlost jen u černé zóny (sítí P2P).

Jaké služby spadají do jednotlivých barevných zón?

  • Bílá zóna: e-mail (POP3, SMTP, IMAP4), HTTP (běžné surfování na webu), ostatní doplňkové služby – ICMP, DNS, …
  • Šedá zóna: IP VPN, HTTPS, FTP, služby streamingu (Real Audio, Real Video, web rádia, tel., filmy …), nespecifikované a ostatní služby
  • Černá zóna: sítě P2P

Doplnění: Časové pásmo ve špičce je v době od 8 do 24 h, mimo špičku od 0 do 8 h.

Diskuze (34) Další článek: Symbian: peníze vládnou světem

Témata článku: CDMA, FUP

Určitě si přečtěte