Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

V posledních měsících se zprávy z Kuby nesly spíše v optimistickém duchu. Vláda prezidenta Raúla Castra údajně směřuje k uvolňování přísného komunistického režimu, na ostrově přistávají letadla a lodě plné turistů, státy po celém světě plánují otevírání svých zastupitelství. Značně v rozporu je pak s danými událostmi zpráva, se kterou přišel kubánský blog 14ymedio.com. Podle něj mobilní operátor Cubacel na popud vlády úmyslně cenzuruje SMS zprávy.
Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

A není překvapením, že Cubacel, který má na své podnikání v zemi monopol, cenzuruje především zprávy obsahující protivládní fráze a hesla. Podle blogu 14ymedio.com se tak k adresátům nedostanou sdělení, ve kterých se vyskytují například hesla „hladomor“, „lidská práva“ nebo „demokracie“. Zároveň operátor filtruje SMS, v nichž odesílatel zmíní například jméno Josého Daniela Ferrera Garcii, známého kubánského disidenta, nebo název opoziční skupiny Somos Mas.

Agentura Reuters, která se celým problémem také zabývala, zjistila, že se cenzura týká minimálně 30 španělských slov. Po odeslání zprávy s některou inkriminovanou frází sice telefon uživateli napíše, že došlo k jejímu odeslání, k příjemci už však nikdy nedoputuje. Rozsah „zakázaných“ slov však může být podle místních disidentů ještě mnohem delší.

Zákazníci státního operátora však mají proti jeho chování jen minimální obranu. Ve svých podmínkách použítí totiž operátor píše, že si vyhrazuje právo blokovat jakoukoliv konverzaci, která nabádá k trestné činnosti. Což podle autoritářské vlády může být právě i vyměňování SMS zpráv o opozičních politicích.

„Nejdříve jsme si mysleli, že mizející zprávy jsou neúmyslnou chybou operátora, později jsme však v problému zpozorovali určitý vzorec. Zároveň jsme zjistili, že ne pouze my, ale všichni zákazníci Cubacelu jsou pod vládní kontrolou. To jen dokazuje, jak je současné stranické vedení paranoidní a vyděšené,“ řekl pro Reuters Eliecer Avila, člen opoziční skupiny Somos Mas. Situaci v zemi by mohl změnit příchod zahraničních mobilních operátorů, svůj byznys již v zemi otevřely společnosti Verizon a T-Mobile.

Úvodní obr.: Martin Abegglenvia Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Témata článku: Operátoři, SMS, Cenzura, Obsah, Operátor, Blok, Verizon

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Šraier 10. 9. 2016 14:59:52
    Osobně si taky nemyslím, že by zahraniční operátoři šli proti vládě, která...
  • Zaber Fedo 10. 9. 2016 12:12:13
    Cenzura v ČR: server aktualne-cz blokuje diskusní příspěvky se „špatným“...
  • Ludek_II 10. 9. 2016 11:58:46
    Na Kubě je cenzura...no a co jako ? V Sýrii je válka. To bude podle mě...
Určitě si přečtěte

T-Mobile: Pád roamingu znamená 10× spotřebu dat a trojnásobek volání

T-Mobile: Pád roamingu znamená 10× spotřebu dat a trojnásobek volání

** Roaming už není strašák, lidé přestali mobil za hranicemi vypínat ** Datový provoz narostl v porovnání s rokem 2016 desetinásobně ** T-Mobile také obsloužil o 20 % více cizinců, nejvíce Němců

2.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 88

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

23.  4.  2017 | E15.cz , Čabanová Adéla | 39

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

** Hlasový provoz na Štědrý den se výrazněji nelišil od běžného víkendu ** Klesá počet odeslaných SMS ** Jejich úlohu přebírají sociální sítě, messengery a částečně MMS

28.  12.  2016 | Láska Jan | 18


komerční sdělení

Komerční sdělení