Český trh s telefony už roky stagnuje, ale smartphonů přibývá

Český trh s telefony už roky stagnuje, ale smartphonů přibývá

Český trh s mobilními telefony dosud kopíruje loňské výsledky. Soudí tak tržní specialista a analytik společnosti GfK Czech Radek Bulíř na základě toho, že za letošní první čtvrtletí se v Česku prodalo kolem 570 tisíc mobilních telefonů. Celkově by se přitom mělo letos prodat zhruba 2,7 milionu mobilů, což také odpovídá výsledkům posledních tří let. „Co se týče operátorů a jejich ústupu od dotování zařízení, tak si nemyslím, že by nějak výrazně ovlivnil prodej mobilních telefonů,“ uvedl dále ve své analýze Bulíř.

 

Ročně se v ČR prodá 2,7 miliónu mobilů. Na tomto počtu stagnujeme už několik let

 

Prodejci elektroniky a mobilů však určitý posun zaznamenali. „Trh bez mobilních operátorů výrazně posiluje,“ uvedl produktový manažer řetězce Datart Tomáš Král. „Operátoři nabízejí velmi omezenou nabídku telefonů, a proto registrujeme zvýšenou poptávku,“ dodává obchodní ředitel oddělení Telecom společnosti Electro World Michal Navrátil. V letošním roce se prodej mobilních telefonů v Electro Worldu podle jeho vyjádření zvýšil množstevně o 28 % a hodnotově o 30 %. Má to prý na svědomí zvyšující se zájem o drahé chytré telefony typu Galaxy S4, HTC One nebo iPhone5.

Zájem o chytré telefony bude podle prodejců dále růst a GfK Czech předpokládá, že se jejich podíl na všech aktivních mobilech brzy přiblíží šedesáti procentům.

Hlavní trendy pak budou podle prodejců určovat parametry mobilů, hlavně jejich výkonnost, tloušťka, schopnosti fotoaparátu a také uhlopříčka. Za standard se v současné době místo dřívějších 3,5 palce považují čtyři palce a trend směřuje k ještě vyšším hodnotám. Oživením trhu je pak platforma Windows Phone, čemuž napomohlo zejména zlevnění Lumií od Nokie.

Diskuze (6) | Připravovaný NFC přívěšek od Nokie pomůže najít zapomenuté klíče

Témata článku: Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Telefony, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Telefon, Trh, Rok, Český trh

Určitě si přečtěte

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

** Nokii 5 nebo jeden z dalších devíti telefonů nabízí T-Mobile od 1 Kč ** Samozřejmě musíte upsat duši na dvě léta s tarifem Mobil ** Akce platí do konce února 2018 i pro přechod z Twistu na paušál

Dnes | Pospíšil Aleš | 5

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

13.  1.  2018 | E15.cz , Gallistl Vladan | 11

Nákup bez placení u pokladny. Ahold testuje přelomovou novinku

Nákup bez placení u pokladny. Ahold testuje přelomovou novinku

13.  1.  2018 | E15.cz , Trnková Michaela | 39