20 milionů: nejprodávanější kapesní počítače mají Palm OS

Dvacet milionů - tolik kapesních počítačů s operačním systémem Palm OS se až dosud prodalo po celém světě. Počítače s PocketPC tedy zatím jen „přicmrndují“. Rovněž zveřejňujeme podíly výrobců kapesních počítačů na trhu.

I když Microsoft s uvedením PocketPC 2002 doufal, že se mu snadno podaří převálcovat PDA s Palm OS, zatím se tak nestalo. Počítačů s Palm OS se dosud prodalo 20 milionů, přičemž listopadové prodeje ukazují, že v USA mají kapesní počítače s Palm OS podíl na prodejích 82 procent; zbytek si drží platforma Pocket PC a další (např. Epoc). I prosincová čísla vypadají pro Palm OS nadějně, protože mají být ještě lepší (však také byly Vánoce).

Klepněte pro větší obrázek

Mezi výrobci vede Palm, který je následován Handspringem a Sony. V říjnu měl Palm 51,2 procent amerického trhu, Handspring 19,5 procent a Sony 10,4 procenta; dle mého názoru bude podíl Sony vzrůstat na úkor Handspringu, který nedávno ohlásil jisté finanční potíže a začal se spíše orientovat na modelovou řadu Treo. Casio, Compaq a HP se svými PocketPC počítači tedy trhu zatím nedominují, spíš naopak. Compaq má 8,3 procent a Casio jen 4,3 procent trhu. To se ale může v budoucnu změnit a asi také změní, pokud Palm OS neprodělá nějakou významnou změnu.

Čtěte související článek: Odrazí Palm útok PocketPC s novým OS?

Poznámka: Palm v těchto dnech dokončil rozdělení na dvě firmy. Jedna bude nadále vyrábět Palmy, druhá se bude zabývat vývojem Palm OS.

Zajímavé je sledovat průměrné ceny kapesních počítačů s Palm OS tří dominantních výrobců. Zatímco Handspring prodává svoje modely průměrně za 194 dolarů, což je 15,7procentní pokles oproti předchozímu roku, Palm prodává za 242 dolarů, což je o 12 procent méně než v roce 2000. Průměrná cena kapesních počítačů Sony je pak 275 dolarů; za vyšší cenu počítačů Sony mohou modely s barevným displejem a vysokým rozlišením (např. námi recenzovaný model Sony Clié PEG N760C).

Pro srovnání: průměrná cena počítačů Compaq iPaq je 418 dolarů, počítačů Casio pak 132 dolarů.

A jaké jsou důvody, proč si uživatelé vybrali ten který model? Z průzkumu společnosti NPD Intelect vyplývá, že

  • 31 procent věří dané značce,
  • 19,5 procent vyžaduje nové moderní technologie, které jejich PDA má,
  • 12,9 procent je spokojeno s běžnými vlastnostmi, které dané zařízení má,
  • 10,3 procent dotázaných dalo na rady přátel
  • a 10 procent volilo podle nejlepšího poměru ceny a výkonu.

A podle jakých kritérií jste si vybrali (nebo teprve vyberete) svůj kapesní počítač vy?

Váš názor Další článek: iSun - dobijte si mobil, PDA nebo discmana přímo v terénu

Témata článku: Palm, Počítače, Kapesní počítač, Mil, Palm OS, Počítač

Určitě si přečtěte