262 tisíc barev na displeji mobilu? Zbytečné.

Některé současné telefony se chlubí zobrazením až 262 tisíc barevných odstínů. Někdy se dávají za vzor mobilům, které používají „jen“ 65 tisíc barev. Jenže na displeji tento rozdíl ve skutečnosti vůbec nepoznáte. Podívejte se na důkaz.
262 tisíc barev na displeji mobilu? Zbytečné.

O víkendu se ve fóru na serveru Mobile-Review objevila zajímavá diskuse na téma rozdílu mezi zobrazením displejů s podporou 65 tisíc a 262 tisíc barev. Její autor s přezdívkou Traktori mi dovolil použít své závěry a schémata v tomto článku.

Jedná se o důkaz, že displeje s podporou 262 tisíc barev jsou na mobilních telefonech celkem zbytečné. Lidské oko totiž nedokáže rozeznat rozdíl mezi zobrazením těchto displejů a většiny současných mobilů, které pracují „jen“ s 65 tisíci barvami.

Napřed se podívejme, jak se na jednotlivých typech displejů zobrazují barvy:

65 tisíc barev: jde o 16bitové zobrazení, kde je v červeném kanálu (R) použito 32 odstínů, v zeleném (G) 64 odstínů a v modrém (B) 32 odstínů (2^5=32, 2^6=64, 5+6+5=16 bitů, 32×64×32=65 536 barev).

262 tisíc barev: jedná se 18bitové zobrazení, kde je ve všech třech kanálech použito po 64 odstínech (2^6=64, 64×64×64=262 144 barev).

V 16bitovém zobrazení je zelený kanál stejně kvalitní jako v 18bitovém, rozdíly jsou jen v červeném a modrém kanálu. Na zelenou je totiž oko citlivější než na ostatní odstíny.

Tady je důkaz

Očekává se, že Nokia dnes představí první telefon řady Series 60 s displejem, který bude podporovat zobrazení 262 tisíc barev. Displej bude mít stejné rozlišení jako dřív, tedy 208 bodů na výšku. Nejhorší možná varianta zobrazení, která může nastat, je červený nebo modrý přechod, kdy je v každém řádku trochu jiná barva. Přesně jako na následujícím obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Barvu prvního řádku lze vyjádřit jako R255 G000 B000, druhého jako R254 G000 B000 atd. Poslední řádek má barvu R047 G000 B000 (255–208=47). Na monitoru vašeho počítače, který zobrazí 16 milionů barev, to určitě vypadá skvěle.

Ale pokračujeme. Displej mobilního telefonu nezobrazí 16 milionů barev (256 v každém barevném kanálu) jako počítač, ale jen 262 tisíc nebo 64 tisíc. Jak na něm bude tento proužek vypadat? Ukazuje to následující obrázek. Vlevo je pro porovnání znovu zobrazení 16 milionů barev, uprostřed 18bitové zobrazení displeje s 262 tisíci barvami, vpravo 16 bitů u displeje s 65 tisíci barvami.

Klepněte pro větší obrázek

A nyní ta nejdůležitější otázka: viděli jste nějaký rozdíl?

Použili jsme nejhorší možnou kombinaci, přechod červené barvy. Všechny tři proužky jsou na pohled stejné, lidské oko nerozezná žádný rozdíl. Přitom každý proužek je jiný, podívejte se na detail zvětšený na 400 %:

Klepněte pro větší obrázek

O počet barev nejde

Jaký je závěr? Podpora 262 tisíc barev současným mobilním telefonům nic nepřináší. Lidským okem nemáte šanci postřehnout žádný rozdíl. Pokud je třeba displej Samsungu D500 lepší než u staršího modelu E700, důvodem není podpora zobrazení většího počtu barev, ale lepší jas, menší velikost bodu a další podobné vlastnosti.

Větší rozdíl v počtu podporovaných barev se projeví až s vyšším rozlišením a s většími rozměry displejů. V současné době ale nabídnou displeje s barevnou hloubkou 64 tisíc barev úplně stejnou službu jako displeje, které podporoují o řád vyšší počet barev.

Diskuze (70) Další článek: Maximobil od Jablotronu: podrobný test

Témata článku: Ostatní, Displej mobilu, Mobil, Poslední řádek, Displej, Tis, Nejdůležitější otázka, Tisíc


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136