3Com Bluetooth USB Adapter: zapomeňte na kabely a infra

Bluetooth zařízení, které připojíte do USB a umožníte tak svému počítači nebo notebooku bezdrátově komunikovat s okolním světem, se konečně dostaly na přijatelnou cenovou úroveň. Jedním z těch dražších adaptérů je 3Com Bluetooth USB Adapter. Přečtěte si, co všechno dokáže tato drobnost nahradit.
3Com Bluetooth USB Adapter: zapomeňte na kabely a infra

Bluetooth je bezdrátový komunikační standard, který umí propojit prakticky jakákoliv zařízení: mobil s bezdrátovým sluchátkem, počítač s mobilem, dva počítače mezi sebou, počítač s kapesním počítačem, kapesní počítač s mobilem apod. Bluetooth tak nahradí kabely mezi počítači, mezi sluchátky a mobilem i mezi mobilem a počítačem, ať už stolním nebo kapesním. Bez využití zůstávají také i infračervené porty. Vše se prostě děje pomocí rádiového přenosu, který má dosah podle prostředí až 10 metrů.

Protože jde o univerzální standard, trval jeho vývoj déle, než bylo původně plánováno. Masivní rozvoj Bluetooth byl totiž očekáván již před dvěma lety, přitom první funkční zařízení se začala objevovat až na sklonku loňského roku a větší rozšíření se dá očekávat až letos. Snad právě pomalý nástup vzbuzoval ve výrobcích mobilů pocit, že Bluetooth není zatím nutné do mobilů integrovat. Proto je dnes na trhu jen hrstka modelů, které komunikovat přes Bluetooth dokáží: Ericsson R520m, T39m a T68m a Nokia 6310. Motorola, Alcatel a Siemens se na vstup mezi Bluetooth mobily teprve připravují a první vlaštovky se objeví letos na CeBITu. Možnosti adaptéru od 3Comu jsem proto testoval s mobily Ericsson T39m a T68m, které jsou již běžně dostupné.

Pokud vás zajímá Bluetooth více, přečtěte si tyto články:

Jako klíčenka

3Com Bluetooth USB adapter připomíná přívěšek na klíče s malou pohyblivou anténkou - na jednom konci je konektor, na druhém pak plochá anténa. Protože v místě, kde se počítači nachází USB konektory, nemusí být mnoho místa, dodává se k adapteru i kabelová redukce - jednoduše vysunete krátký konektor z adapteru a nasadíte na něj konektor s kabelem. 

Klepněte pro větší obrázek

Nejprve software do počítače

Instalace je poměrně jednoduchá a nezabere příliš mnoho času. Ovladače a software jsou určeny pro systémy od Windows 98 nahoru, a i když v seznamu napsaném na krabici chybí Windows XP, nové ovladače stažené z webu už WXP podporují.

Nejprve musíte nainstalovat samotný ovladač – ten najdete v adresáři Drivers.W2k, případně Drivers.W98. Pokud necháte proběhnout automatickou instalaci, počítač si sám ovladače najde na vloženém cédéčku; instalujete-li z disku, je nutné zvolit počáteční destinaci. Postupně se rovněž nainstalují ovladače pro čtyři virtuální sériové porty, většinou COM3 až COM7; pokud máte třeba na COM3 virtuální infraport, bude celá číselná řada samozřejmě posunuta směrem nahoru.

Klepněte pro větší obrázek

Takto nějak bude vypadat správce zařízení po instalaci ovladačů.

Ve druhém kroku se instaluje program Bluetooth Connection Manager, bez kterého se bezdrátově k ničemu nepřipojíte. V tomto programu uvidíte všech Bluetooth zařízení, která jsou v dosahu, stejně jako aktuální stav komunikace s tím kterým přístrojem (mobil, počítač, PDA). Po restartu by mělo být vše připraveno k používání; program BCM se po startu spouští automaticky.

Klepněte pro větší obrázek

Viditelná USB zařízení v dosahu. Značka odškrtnutí značí, že počítač byl s mobilem spárován.

Abyste mohli s mobilem z počítače komunikovat, musíte nejprve Bluetooth aktivovat. U Ericssonu T39m musíte jít do Nastavení/Bluetooth, položka Zjistitelný. U T68m aktivaci Bluetooth najdete v menu Komunikace. Někdy ani to nestačí a aby mobil začal s počítačem správně komunikovat, muselo být provedeno párování (to spustí mobil, software v počítači to neumí). Bez spárování mne často obtěžovaly tyto hlášky:

Klepněte pro větší obrázek

Občas se stávalo, že program nesprávně pojmenoval mobil - někdy se hlásil jako Unrecognized, tedy nerozpoznaný, někdy jako Cellular Phone. Tento problém jsem měl pouze ve Windows XP, ve Windows 2000 nikoliv. Nevím, zda je to tím, že jsem ve Windows 2000 používal původní ovladače z cédéčka, ne ty nové z Internetu (ty jsem instaloval jen do WXP).

K čemu se taková věcička hodí?

A co všechno můžete s instalovaným a dobře rozchozeným USB adaptérem dělat? Mobilní uživatele budou bude především zajímat možnosti komunikace s mobilem. Vězte, že s Bluetooth můžete dělat vše, co dříve s infračerveným portem a kabelem. Protože má Bluetooth přiřazen virtuální port (zpravidla COM3), stačí, když v programu, který používáte, nastavíte tento port.

S Ericssonem T39m a T68m probíhala bez problému synchronizace pomocí programu XTNDConnect, editace seznamu s SMS programem Ericsson Phone Book & Text Message Manager a úprava nastavení mobilu programem Ericsson Phone Settings. Všechny tyto programy jsem již popisoval ve starším článku Jak pracovat s programy dodávanými k mobilům Ericsson.

Klepněte pro větší obrázek

Žádný problém: editace parametrů mobilů Ericsson připojeným přes Bluetooth.

Mezi virtuálními porty COM najdete také ovladače modemu, faxu a LAN, tedy počítačové sítě. Modem jsem rovněž vyzkoušel ve spojení s T39m, fungovalo jak klasické datové spojení, tak připojení přes GPRS. Faxování a připojení k síti jsem nezkoušel, věřím, že fax funguje správně a k vyzkoušení sítě jsem neměl ten správný protějšek.

A je to

Co říci závěrem? Snad je to, že USB adaptér, ať už od 3Comu nebo od jakékoliv jiné firmy, je velmi dobré a užitečné zařízení, které přidá notebooku nebo stolnímu počítači možnost komunikovat bezdrátově s okolím. Pro vás asi bude nejdůležitější možnost používat mobil jako modem k připojení k Internetu, případně možnost synchronizace mobilu s počítačem. Nebudete limitováni krátkými datovými kabely ani nepraktickými infračervenými porty. Stačí, když si s sebou ponesete malý kousek železa a cédéčko s programy. Jen apeluji na výrobce - nestačí kvalitní hardware, je nutný také pořádný a odladěný software.


Pár poznámek pod čarou:

 • U Windows XP vás budou během instalace otravovat hlášky, že software není digitálně podepsán, a že mohou nastat potíže; ve Windows 2000 proto instalace ovladačů zařízení a portů podstatně rychlejší, protože probíhá bez jakýchkoliv zásahů uživatele. 
 • USB adaptér jsem testoval s kolegou Vláďou Janečkem celkem na třech počítačích a na každém se vyskytly různé problémy, než vše fungovalo, jak má.
 • U ovladačů instalovaných z Internetu mi také nechtěl fungovat modem na COM5 – vždy, když jsem se jej pokusil přidat do seznamu modemů, počítač se samovolně restartoval. Tohle se mi sice nestalo u ovladačů původních, u nich mi zase nefungovala sériová komunikace. Zdá se mi, že stabilita softwaru od 3Comu docela pokulhává a jen doufám, že se nové a hlavně stabilní ovladače objeví co nevidět. 
 • Téměř s železnou pravidelností hlavní program prováděl neplatnou operaci a ukončoval se, případně přestal fungovat ovladač USB adaptéru. V tom případě se ukázal následující obrázek:

  Klepněte pro větší obrázek

  Pomohlo buď vypojení a znovuzapojení adaptéru nebo restart počítače. Hm. To by se softwaru od 3Comu asi stávat nemělo.

Ve zkratce:

 • Zdroj: LEVI International
 • Kontakt: www.levi.cz
 • Telefon: (05) 48423923
 • Cena: zhruba 4500 Kč bez daně

Témata článku: Příslušenství, Bluetooth, Ericsson T39m, Nokia 6310, BLU, Odladěný software, Kabel, Funkční zařízení, USB

Určitě si přečtěte

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

** Doogee Mix dostává bezrámečkový design do nižších cenových pater ** Zaujme také vysoká operační paměť 6 GB RAM a velké úložiště ** Vše kazí jen špatně odladěné prostředí a slabší fotoaparát

8.  12.  2017 | Miksa Martin | 14

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6