3G v praxi: během stahování můžete telefonovat

Technologie GPRS má jedno významné omezení. Současné telefony jsou během stahování dat přes GPRS nedostupné, nedá se na ně dovolat. Sítě třetí generace toto omezení ruší: během stahování se dovoláte a můžete telefonovat. Je zde ale přesto jeden háček.
3G v praxi: během stahování můžete telefonovat

GPRS není hloupá technologie. S možností dovolat se během datového přenosu počítá, neexistuje ale žádný mobilní telefon, který by tuto službu nabízel. Mobily se podle chování v takových situacích dělí do tří kategorií:

Třída A: telefon může být připojen současně k GSM i k GPRS, najednou lze stahovat data i telefonovat a využívat jiné služby.

Třída B: telefon může být připojen k GSM i GPRS, najednou je ale funkční pouze jedna z těchto služeb. Během spojení přes GPRS lze přijmout SMS, přijmout hovor a telefonovat, je zde ale podmínka – telefon nesmí být v GPRS aktivní, nemůže přenášet data.

Třída C: telefon může být připojen buď k GSM, nebo k GPRS. Mezi oběma službami je nutné manuálně přepínat.

Všechny současné telefony patří do třídy B. Když jste připojeni k internetu a stahujete, ten, kdo vám volá, se dočká jen hlášky „Volaný účastník je dočasně nedostupný“. Rozlišujme ale stahování a připojení k GPRS. Pokud se data nepřenášejí (telefon je připojený třeba k ICQ, kde není stálý přenos), chová se normálně.

3G umí!

Vyzkoušeli jsme, co v takových situacích udělá 3G síť Eurotelu. Už z perexu víte, že se chová tak, jak bychom to čekali. Během stahování se na telefon bez problémů připojíte a bez přerušení datového toku se dá i telefonovat. Toto chování jsme ověřili na Sony Ericssonu K660i a Nokii N70.

 
V pravé části grafu je vidět plná rychlost, v levé snížená během aktivního hovoru

Psal jsem ale také něco o háčku: jej to podstatné zpomalení přenosu. Jakmile telefon začne zvonit a převezmete hovor, rychlost stahování spadne třeba na úroveň GPRS. V některých případech to bylo 15 kB/s, v jiných ale třeba jen 3 kB/s.

S touto vlastností by se dalo smířit. Hovor obvykle netrvá déle než několik minut a když se potom rychlost stahování obnoví, je vše v pořádku. Jenže ona se neobnoví. Zkoušeli jsme to několikrát a jak u Sony Ericssonu, tak u Nokie zůstala rychlost po ukončení hovoru na stejné úrovni během hovoru. Pomohlo až ukončení datového spojení z počítače a nové připojení.


Rychlost se už nedostane na původní úroveň

Telefony v síti UMTS (WCDMA) se rozhodně chovají lépe než mobily v GPRS. Neobnovení rychlosti stahování je ale také podstatný nedostatek, který snižuje pohodlí práce.

Oživeno 9. prosince: Podle zkušeností některých čtenářů se rychlost po ukončení hovoru vrátí zpět na původní úroveň. Zřejmě jsme byli na špatném místě ve špatném čase.

Diskuze (35) Další článek: Nokia N70 vs. Sony Ericsson K750i: opravdu se neobejdete bez smartphonu?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, 3G, Stahování, Běh, Plná rychlost, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31