3G v praxi: během stahování můžete telefonovat

Technologie GPRS má jedno významné omezení. Současné telefony jsou během stahování dat přes GPRS nedostupné, nedá se na ně dovolat. Sítě třetí generace toto omezení ruší: během stahování se dovoláte a můžete telefonovat. Je zde ale přesto jeden háček.
3G v praxi: během stahování můžete telefonovat

GPRS není hloupá technologie. S možností dovolat se během datového přenosu počítá, neexistuje ale žádný mobilní telefon, který by tuto službu nabízel. Mobily se podle chování v takových situacích dělí do tří kategorií:

Třída A: telefon může být připojen současně k GSM i k GPRS, najednou lze stahovat data i telefonovat a využívat jiné služby.

Třída B: telefon může být připojen k GSM i GPRS, najednou je ale funkční pouze jedna z těchto služeb. Během spojení přes GPRS lze přijmout SMS, přijmout hovor a telefonovat, je zde ale podmínka – telefon nesmí být v GPRS aktivní, nemůže přenášet data.

Třída C: telefon může být připojen buď k GSM, nebo k GPRS. Mezi oběma službami je nutné manuálně přepínat.

Všechny současné telefony patří do třídy B. Když jste připojeni k internetu a stahujete, ten, kdo vám volá, se dočká jen hlášky „Volaný účastník je dočasně nedostupný“. Rozlišujme ale stahování a připojení k GPRS. Pokud se data nepřenášejí (telefon je připojený třeba k ICQ, kde není stálý přenos), chová se normálně.

3G umí!

Vyzkoušeli jsme, co v takových situacích udělá 3G síť Eurotelu. Už z perexu víte, že se chová tak, jak bychom to čekali. Během stahování se na telefon bez problémů připojíte a bez přerušení datového toku se dá i telefonovat. Toto chování jsme ověřili na Sony Ericssonu K660i a Nokii N70.

 
V pravé části grafu je vidět plná rychlost, v levé snížená během aktivního hovoru

Psal jsem ale také něco o háčku: jej to podstatné zpomalení přenosu. Jakmile telefon začne zvonit a převezmete hovor, rychlost stahování spadne třeba na úroveň GPRS. V některých případech to bylo 15 kB/s, v jiných ale třeba jen 3 kB/s.

S touto vlastností by se dalo smířit. Hovor obvykle netrvá déle než několik minut a když se potom rychlost stahování obnoví, je vše v pořádku. Jenže ona se neobnoví. Zkoušeli jsme to několikrát a jak u Sony Ericssonu, tak u Nokie zůstala rychlost po ukončení hovoru na stejné úrovni během hovoru. Pomohlo až ukončení datového spojení z počítače a nové připojení.


Rychlost se už nedostane na původní úroveň

Telefony v síti UMTS (WCDMA) se rozhodně chovají lépe než mobily v GPRS. Neobnovení rychlosti stahování je ale také podstatný nedostatek, který snižuje pohodlí práce.

Oživeno 9. prosince: Podle zkušeností některých čtenářů se rychlost po ukončení hovoru vrátí zpět na původní úroveň. Zřejmě jsme byli na špatném místě ve špatném čase.

Témata článku: Operátoři, O2, Ostatní, 3G

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • fredy 17. 3. 2006 15:27:58
    Nevim, co na tom vsichni hledate tak slozityho
  • iamScary, iamScary 15. 12. 2005 13:31:46
    vždyť já se nechci hádat, jen jsem vyjádřil svůj názor. díky za "reakci"...
  • smarkus 12. 12. 2005 20:03:41
    Měl jsem na mysli recenzi SG75 a SXG75 ne SX75
Určitě si přečtěte

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení