3G v praxi: během stahování můžete telefonovat

Technologie GPRS má jedno významné omezení. Současné telefony jsou během stahování dat přes GPRS nedostupné, nedá se na ně dovolat. Sítě třetí generace toto omezení ruší: během stahování se dovoláte a můžete telefonovat. Je zde ale přesto jeden háček.
3G v praxi: během stahování můžete telefonovat

GPRS není hloupá technologie. S možností dovolat se během datového přenosu počítá, neexistuje ale žádný mobilní telefon, který by tuto službu nabízel. Mobily se podle chování v takových situacích dělí do tří kategorií:

Třída A: telefon může být připojen současně k GSM i k GPRS, najednou lze stahovat data i telefonovat a využívat jiné služby.

Třída B: telefon může být připojen k GSM i GPRS, najednou je ale funkční pouze jedna z těchto služeb. Během spojení přes GPRS lze přijmout SMS, přijmout hovor a telefonovat, je zde ale podmínka – telefon nesmí být v GPRS aktivní, nemůže přenášet data.

Třída C: telefon může být připojen buď k GSM, nebo k GPRS. Mezi oběma službami je nutné manuálně přepínat.

Všechny současné telefony patří do třídy B. Když jste připojeni k internetu a stahujete, ten, kdo vám volá, se dočká jen hlášky „Volaný účastník je dočasně nedostupný“. Rozlišujme ale stahování a připojení k GPRS. Pokud se data nepřenášejí (telefon je připojený třeba k ICQ, kde není stálý přenos), chová se normálně.

3G umí!

Vyzkoušeli jsme, co v takových situacích udělá 3G síť Eurotelu. Už z perexu víte, že se chová tak, jak bychom to čekali. Během stahování se na telefon bez problémů připojíte a bez přerušení datového toku se dá i telefonovat. Toto chování jsme ověřili na Sony Ericssonu K660i a Nokii N70.

 
V pravé části grafu je vidět plná rychlost, v levé snížená během aktivního hovoru

Psal jsem ale také něco o háčku: jej to podstatné zpomalení přenosu. Jakmile telefon začne zvonit a převezmete hovor, rychlost stahování spadne třeba na úroveň GPRS. V některých případech to bylo 15 kB/s, v jiných ale třeba jen 3 kB/s.

S touto vlastností by se dalo smířit. Hovor obvykle netrvá déle než několik minut a když se potom rychlost stahování obnoví, je vše v pořádku. Jenže ona se neobnoví. Zkoušeli jsme to několikrát a jak u Sony Ericssonu, tak u Nokie zůstala rychlost po ukončení hovoru na stejné úrovni během hovoru. Pomohlo až ukončení datového spojení z počítače a nové připojení.


Rychlost se už nedostane na původní úroveň

Telefony v síti UMTS (WCDMA) se rozhodně chovají lépe než mobily v GPRS. Neobnovení rychlosti stahování je ale také podstatný nedostatek, který snižuje pohodlí práce.

Oživeno 9. prosince: Podle zkušeností některých čtenářů se rychlost po ukončení hovoru vrátí zpět na původní úroveň. Zřejmě jsme byli na špatném místě ve špatném čase.

Diskuze (35) Další článek: Nokia N70 vs. Sony Ericsson K750i: opravdu se neobejdete bez smartphonu?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, 3G, Plná rychlost, Telefon

Určitě si přečtěte