3G v praxi: během stahování můžete telefonovat

Technologie GPRS má jedno významné omezení. Současné telefony jsou během stahování dat přes GPRS nedostupné, nedá se na ně dovolat. Sítě třetí generace toto omezení ruší: během stahování se dovoláte a můžete telefonovat. Je zde ale přesto jeden háček.
3G v praxi: během stahování můžete telefonovat

GPRS není hloupá technologie. S možností dovolat se během datového přenosu počítá, neexistuje ale žádný mobilní telefon, který by tuto službu nabízel. Mobily se podle chování v takových situacích dělí do tří kategorií:

Třída A: telefon může být připojen současně k GSM i k GPRS, najednou lze stahovat data i telefonovat a využívat jiné služby.

Třída B: telefon může být připojen k GSM i GPRS, najednou je ale funkční pouze jedna z těchto služeb. Během spojení přes GPRS lze přijmout SMS, přijmout hovor a telefonovat, je zde ale podmínka – telefon nesmí být v GPRS aktivní, nemůže přenášet data.

Třída C: telefon může být připojen buď k GSM, nebo k GPRS. Mezi oběma službami je nutné manuálně přepínat.

Všechny současné telefony patří do třídy B. Když jste připojeni k internetu a stahujete, ten, kdo vám volá, se dočká jen hlášky „Volaný účastník je dočasně nedostupný“. Rozlišujme ale stahování a připojení k GPRS. Pokud se data nepřenášejí (telefon je připojený třeba k ICQ, kde není stálý přenos), chová se normálně.

3G umí!

Vyzkoušeli jsme, co v takových situacích udělá 3G síť Eurotelu. Už z perexu víte, že se chová tak, jak bychom to čekali. Během stahování se na telefon bez problémů připojíte a bez přerušení datového toku se dá i telefonovat. Toto chování jsme ověřili na Sony Ericssonu K660i a Nokii N70.

 
V pravé části grafu je vidět plná rychlost, v levé snížená během aktivního hovoru

Psal jsem ale také něco o háčku: jej to podstatné zpomalení přenosu. Jakmile telefon začne zvonit a převezmete hovor, rychlost stahování spadne třeba na úroveň GPRS. V některých případech to bylo 15 kB/s, v jiných ale třeba jen 3 kB/s.

S touto vlastností by se dalo smířit. Hovor obvykle netrvá déle než několik minut a když se potom rychlost stahování obnoví, je vše v pořádku. Jenže ona se neobnoví. Zkoušeli jsme to několikrát a jak u Sony Ericssonu, tak u Nokie zůstala rychlost po ukončení hovoru na stejné úrovni během hovoru. Pomohlo až ukončení datového spojení z počítače a nové připojení.


Rychlost se už nedostane na původní úroveň

Telefony v síti UMTS (WCDMA) se rozhodně chovají lépe než mobily v GPRS. Neobnovení rychlosti stahování je ale také podstatný nedostatek, který snižuje pohodlí práce.

Oživeno 9. prosince: Podle zkušeností některých čtenářů se rychlost po ukončení hovoru vrátí zpět na původní úroveň. Zřejmě jsme byli na špatném místě ve špatném čase.

Témata článku: Operátoři, O2, Ostatní, 3G, Telefon, Plná rychlost

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

O2 v září: Špičkový Samsung Galaxy Note 8 a četné slevy [ceník]

O2 v září: Špičkový Samsung Galaxy Note 8 a četné slevy [ceník]

** O 2 800 Kč šel s cenou dolů iPhone 7 s pamětí 256 GB ** O 2 500 Kč levnější můžete mít CAT S60 s termokamerou ** Sleva 2 300 Kč pak platí na loňský Samsung Galaxy S7

9.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

** Pokud vám ještě nebylo 27 let, máte dveře otevřené ** 10 GB s „občanským“ tarifem stojí přes tisícovku, pro mladé 499 Kč ** O2 připravilo akci na telefony, za úpis sleví až 3 000 Kč

24.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 18