4K displej poprvé v mobilu: Sony Xperia Z5 Premium

Jednou to přijít muselo a Sony je první. Xperia Z5 Premium na displej poskládá čtyřnásobek pixelů, které stačí jiným vlajkovým lodím.

Můžeme polemizovat o tom, zda taková jemnost displeje má nebo nemá smysl, ale fakt je prostý: Sony Xperia Z5 Premium není jen větší Z5, navíc přidává IPS displej s rozlišením 4K. To je 3 840 × 2 160 pixelů, jinými slovy 4 × fullHD. A ještě jinak: kterýkoliv „frame“ z videa si můžete dodatečně uložit jako 8MPx fotku. Při 5,5" to znamená dosud nevídanou jemnost přes 800ppi. A mimochodem 5,5" je také zajímavý údaj – Sony se v minulosti vyžívalo ve velkých úhlopříčkách, ale tentokrát to neplatí. Základní Z5 má střízlivých 5,2" a teprve větší Premium je na hodnotě 5,5", což je dnes standardní hodnota pro vlajkové lodě. Osobně jsem rád, že se růstové trendy zastavily, ale vaše preference mohou být jiné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prémiová není jen výbava, ale i barvy, které na zádech přístroje hraničí se zrcadlem.

A 4K orgie pokračují. Z5 Premium umí natočit 4K video, pochopitelně jej také přehrát na 4K displeji, ale přes MHL jej také umí poslat do 4K televize. 4K upscaling je spíše už jen softwarově-marketingové lákadlo, které slibuje vylepšit video s nižším rozlišením a převést jej na 4K.

Jinak je Z5 hardwarově srovnatelná se základní Z5 včetně designu, vodotěsnosti, nového fotoaparátu (podrobněji se mu věnujeme v článku k modelu Z5) a čtečky otisků prstů na boku. Premium má v útrobách čipset Qualcomm Snapdragon 810 s kontroverzní pověstí, ale mělo by se jednat o V2.0, která má řešit veškeré patálie původní verze. Baterie má slušných 3430 mAh, s funkcí funkcí rychlého by to mohla být dobrá zbraň na udržení telefonu při životě. Na druhou stranu vyšší rozlišení displeje zaměstná procesor a ten pochopitelně požaduje energii…

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Skvělou zprávou je, že Sony nabídne také DualSIM verzi Xperie Z5 Premium. Prodej začne v listopadu, cenu však zatím můžeme pouze odhadovat na 22 000 Kč. Na první pohled je to hodně, ale Premium přináší světový unikát a výbavu bez kompromisů.

Sony Xperia Z5 Premium ve zkratce

  • displej: 5,5" IPS o rozlišení 4K (3 840 × 2 160 pixelů)
  • rozměry a hmotnost: 155 × 76 × 7,8 mm, 180 g
  • fotoaparát: Sony Exmor RS, rozlišení 23 Mpx, LED blesk, 4K video (při 28 fps)
  • procesor: Qualcomm Snapdragon 810 V2.0, grafika Adreno 430
  • paměť: 3 GB RAM, úložiště 32 GB plus microSD karty (až 200 GB)
  • konektivita: LTE včetně českých frekvencí, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC
  • baterie: 3 430 mAh
  • OS: Android 5.1, příslib aktualizace na Android 6
  • další: zvýšená odolnost vůči vodě a prachu podle standardu IP68
Diskuze (116) Další článek: Huawei Mate S: přivítejte první Force Touch

Témata článku: Sony, Technologie, Smartphony, 4K, IFA, Xperia, Sony Xperia P, Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Compact, Sony Xperia Z5 Dual, Sony Xperia Z5 Premium, Sony Xperia Z5 Premium Dual, Původní verze, Standardní hodnota, Orgie, Světový unikát, MHL, Sony Xperia, Zajímavý údaj, Son, Mobil, Marketingové lákadlo, Premium, Displej