5 tipů pro lepší snímky z fotomobilu

Děláme to všichni a všichni to můžeme dělat lépe. Jak dostat maximum z fotomobilu? Jak vylepšit naše mobilní fotografie?

Mobilní telefony mají proti fotoaparátům velkou výhodu – jsou neustále k dispozici, pořád je máme s sebou. Jenže fotografování s nimi přináší i nevýhody. Jak z fotomobilu vytěžit maximum? Na cestách potkávám více a více uživatelů, kteří pro fotografování nepoužívají fotoaparát, ale mobil. Dokonce je čím dál častěji nad hlavou turistů vidět tablet, což v rámci šetření prostoru v brašně nechápu, ale budiž – je to jejich boj.

Klepněte pro větší obrázek
Nezapomínejte na fotografická doporučení a pravidla.

Zaměřme se však na focení mobilním telefonem.

Jak zlepšit fotografie pořízené mobilním telefonem?

1) Pořád je to fotoaparát
Pamatujte, že i při focení mobilem byste měli myslet jako fotograf. Viděl jsem už dost uživatelů, kteří jen spustili aplikaci, cvakli a šli dál. Udělejte pár kroků vpřed či stranou, nebuďte líní, změňte úhel záběru, věnujte tři sekundy kompozici snímku. Takže ještě jednou: myslete jako fotograf!

Klepněte pro větší obrázek
Fotomobil je vždy s vámi, využívejte toho.

2) Používejte kompoziční pravidla
Vzpomenete si na základní doporučení a rady pro kompozici? Dodržujte je i při fotografování mobilem. Zlatý řez, resp. pravidlo třetin, vyplnění formátu, diagonály, rytmus, vodící linie atd. To všechno najde své uplatnění.

Samozřejmě, na kompozici se vyplatí myslet dopředu i v případech, že budete chtít snímky z telefonu následně ořezat. Většina mobilů uloží snímky do formátu 4:3, nebo dynamičtějšího poměru stran 3:2 či 16:9. S trochou cviku lze dopředu rozmyslet i budoucí ořez.

Klepněte pro větší obrázek
Využívejte formátu, který vyhovuje dané scéně.

3) Držte se, natáčíme!
Jedna z největších obtíží při fotografování mobilem je jeho správné uchopení. Telefon byl stvořen k telefonování a ne k focení. Horší uchopení se týká především ultratenkých smartphonů, kde například pro pořízení snímku musíte ještě ťuknout prstem na tlačítko na displeji. O stabilitě fotografování snad ani nemůže být řeč.

Rozhledny, mosty, vodní plochy – viděl jsem dost, abych mohl doporučit na takových místech vždy používat poutko k mobilu, které ovázané kolem ruky zaručí, že o svůj telefon nešťastným pádem nepřijdete. U vody zvažte i použití vodotěsného pouzdra.

Klepněte pro větší obrázek
Ideální na momentky.

4) Seznamte se s nastavením – je to jednoduché
Jako úplně první věc, kterou byste měli udělat, než začnete fotografovat, je nastavit nejvyšší možnou výstupní kvalitu snímků. Především kvůli úspoře vnitřní paměti telefonu může být z továrny nastavena na střední hodnotu. Jestli chcete ze svých mobilních fotografií dostat maximum, používejte nejlepší kvalitu.

Jak nastavit potřebné parametry? Hledejte ikonku s ozubeným kolečkem v aplikaci fotoaparátu, případně se mrkněte do uživatelského manuálu. Vyplatí se nastavit nejlepší (nejvyšší rozlišení) a nejvyšší kvalitu obrazu. Prozkoumejte, jaké další funkce vám menu nabízí. Většinou je to pouze několik parametrů, ale tím snáze se v nastavení budete orientovat.

Klepněte pro větší obrázek
K chytrým telefonům existuje nemálo fotografických aplikací přidávajících různé efekty.
Pamatujte ale, že méně, je někdy více.

5) Korigujte scénu
Většina telefonů vám nabídne alespoň nějaké možnosti nastavení parametrů při focení. Například korekci expozice v několika krocích. Je snímek příliš světlý? Posuňte EV hodnoty do mínusu a vyfoťte scénu znovu. Stejně tak myslete na různou barevnou teplotu při různém osvětlení, automatika neumí zázraky. S barevností snímku se můžete poprat až v počítači, nastavením přímo v telefonu si však ušetříte čas.

Klepněte pro větší obrázek
Chyceni při činu: turista fotící mobilem turistu fotícího mobilem turistu fotícího mobilem.
Mě snad při tom záznamu nikdo nevyfotil.

Článek byl převzat ze serveru www.MilujemeFotografii.cz, autorem je Tomáš Slavíček, někdejší šéfredaktor DigiAreny.

Témata článku: Mobilní fotografie

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jirka Oneš 23. 5. 2013 17:05:21
    Píšou něco o focení a doplní to fotkama s Instagramu. Jaký to oxymoron:D
  • Jakub Brabec 23. 5. 2013 10:03:26
    Tedy nezlobte se, ale ty demonstrativní fotografie jsou fakt příšerné....
  • Děd Vševěd 23. 5. 2013 8:24:39
    Shrnuto - chcete-li fotit dobře mobilem, tak vlastně musíte být...
Určitě si přečtěte

Úžasná podívaná: Nejlepší fotky roku 2017 pořízené dronem

Úžasná podívaná: Nejlepší fotky roku 2017 pořízené dronem

** Dronestagram je jako Instagram, jen pro fotky pořízené dronem ** Čtvrtý ročník soutěže znovu přinesl skvělou podívanou ** K tradičním kategoriím přibyla nová pro fotky s nápadem

31.  7.  2017 | Kůžel Filip | 7

Tak fotí 11 Androidů s cenou do 6 000 Kč. Oznámkujte je

Tak fotí 11 Androidů s cenou do 6 000 Kč. Oznámkujte je

** Časopis Computer připravuje obří srovnávací test smartphonů ** Tentokrát jde o 11 Androidů s cenou pod 6 000 Kč ** Pomůžete s hodnocením fotoaparátů?

13.  6.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení