5G se testuje po celé Evropě. V Rumunsku se podařilo dosáhnout rychlosti 3 Gbit/s

5G se testuje po celé Evropě. V Rumunsku se podařilo dosáhnout rychlosti 3 Gbit/s

S finalizací standardů pro mobilní sítě páté generace (5G) se naplno rozjíždí testování nové technologie. V Česku jsme byli svědky otevřeného testu Vodafonu v Karlových Varech, kde se na vybavení od Huawei a Ericssonu podařilo dosáhnout rychlosti stahování okolo 1,8 Gbit/s.

Sítě páté generace budou mnohem komplexnější než kterákoli z dosud používaných technologií, ale rychlost bude nadále patřit mezi jeden z klíčových sledovaných parametrů. Při podobném testu v Rumunsku, na kterém spolupracovali operátor Orange a technologické společnosti Samsung a Cisco, stahovali někteří uživatelé rychlostí až 3 Gbit/s.

Testovací 5G síť běžela měsíc a půl ve vybraných domech v rumunské Kluži. Testování proběhlo s využitím virtualizované RAN sítě a venkovních 5G routerů od společnosti Samsung, routerů Cisco Meraki Z3 a technologie Ultra Gateway Platform poskytující 5G virtuální packet core nad Cisco NFV infrastrukturou. Společnosti dokázaly v okruhu jednoho kilometru zajistit pokrytí s rychlostí 1Gb/s pro jednoho každého uživatele, a to při standardních podmínkách.

Takhle probíhalo testování 5G v rumunské Kluži (video je v angličtině):

Diskuze (10) Další článek: LEGENDY: Příběh o tom, jak Psion Series 3a předběhl svoji dobu

Témata článku: Samsung, Technologie, 5G, Mobilní sítě, Standardy, Měření, Cisco, Orange, Technologická společnost, Testování, Používaná technologie, Evropa, Nová technologie, Rychlost, Podobný test, Pátá generace, Celá evropa, Mobilní síť, Karlovy Vary, Rumunsko, Kluž, Česká republika, Standardní podmínka, Vodafone