A-GPS: do mobilů se chystá navigace

Řidiči a turisté znají systém GPS, který je schopen určit polohu a navigovat po zadané trase. Tato myšlenka zaujala výrobce mobilních telefonů. Podobný systém s názvem A-GPS se proto rozhodli instalovat i do svých výrobků.
A-GPS: do mobilů se chystá navigace

Systém A-GPS (Assisted Global Positioning System) je vylepšená verze navigačního systému GPS (Global Positioning System) použitelná v mobilních zařízeních. S tím je ale spjato několik problémů a technických řešení, které se pokusíme objasnit.

Základní schopnosti navigačních systémů zůstávají zachovány. A-GPS by měl také sloužit k navigaci, pohotovému vyhledávání osob či rychlému zjištění polohy zraněných při dopravních nehodách a jiných nepříjemných událostech. Svět mobilní komunikace ale nabízí víc a nezůstane jen u této funkčnosti.

Jsem tady

Systém GPS ke svému provozu využívá satelity umístěné vysoko nad zemským povrchem. Vysílají signály, ze kterých navigační zařízení dovedou zjistit polohu a z ní potom vycházejí při navigaci. K přesnému určení pozice je potřebná přímá viditelnost na několik satelitů, a to v praxi může být problém. V centrech měst obklopených výškovými stavbami se můžete setkat s výpadky, uvnitř budov či v jiných stíněných oblastech je systém GPS úplně nepoužitelný.

Tuto nevýhodu odstraní právě systém A-GPS. Smyslem je umožnit kontakt mobilního přístroje se satelitem nepřímo. Využívá se zde asistenčních zařízení instalovaných do sítě, které zprostředkují komunikaci s družicemi GPS. To ale vyžaduje značné a hlavně nákladné zásahy do infrastruktury sítě, službu navíc bude možné využívat se specializovanými mobilními telefony.

Přibližně ve třetím čtvrtletí letošního roku se má na trh dostat řešení od Siemensu. Ten na vývoji nového standardizovaného řešení A-GPS spolupracuje se sdružením Open Mobile Alliance (OMA). OMA vyvíjí nový standard SUPL (Secure User Plane Location), který bude představen v červnu 2005. Umožní používat navigační službu ve všech mobilních sítích prostřednictvím jakéhokoli telefonu podporujícího A-GPS. Výrobce do svého telefonu přidá speciální čip. Konkrétně Siemens v současné době provádí testy interoperability s dodavateli Global Locate a SiRF Technology Holdings.

Jak to tedy bude

Technologie A-GPS je založena na IP technologii. Lokalizační server komunikuje přímo s mobilním přístrojem prostřednictvím protokolu vyšší vrstvy IP, který je zaveden do mobilní sítě. Ústřednová a radiová část mobilní sítě tak zůstávají beze změny. Výměna informací mezi telefonem a lokalizačním serverem probíhá přes běžná datová spojení, např. GPRS. Toto řešení tedy využívá protokolů a rozhraní, které již v ústřednové a radiové části sítě existují.

Již zmíněné lokalizační servery jsou schopny vyhodnotit pozici mobilního telefonu přímo na zemi, provést některé potřebné početní úkony a zjištěné výsledky spojit se signálem satelitu GPS. Tím tedy odpadne problém nedostupnosti satelitního signálu ve stíněných oblastech. Polohu v takovém případě nebude určovat satelit, ale telefon, odvodí se podle okolních stanic BTS. Tato informace se zpracuje a lokalizační server již zajistí komunikaci se satelitem. Konečné údaje jsou poté poskytovány mobilnímu telefonu opět po bezdrátové mobilní síti.

Pomocí technologie A-GPS získává mobilní zařízení data o oběžných drahách, frekvencích a provozních schopnostech satelitů z mobilní sítě, a dokáže tak analyzovat i slabší signály ze satelitů během několika sekund. U GPS trvá zjištění informace poněkud delší dobu. S A-GPS uživatel pouze zadá požadavek, výpočty se provedou na lokalizačních serverech a zpět je poslán pouze výsledek. Vše trvá jen několik málo sekund, což šetří nejen čas, ale také energii.

A co my

Jak již bylo řečeno v úvodu, systém A-GPS neztratil nic z funkcí, který nabízí tradiční GPS. Tam, kde nebude signál operátora, bude možné komunikovat pouze se satelity. Plánuje se také napojení A-GPS na systém záchranné služby, která bude moci během několika chvil zjistit přesnou polohu, aniž byste ji museli složitě popisovat. S A-GPS se také objeví úplně nové služby, lokalizaci bude možné spojit třeba i s textovými zprávami.

T-Mobile v současné době v Praze A-GPS testuje. Používá k tomu mobilní telefon Siemens SX1, který je vybaven speciálním čipem pro tento systém.

Diskuze (37) Další článek: Nokia dnes asi představí nové mobily, sledujte MobilManii

Témata článku: Ostatní, GPS, Siemens SX1, GPS test, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11