Acer n10: kapesní počítač za babku (recenze)

Acer uvádí na náš trh kapesní počítač na platformě Pocket PC n10, kterému předchází pověst vybaveného PDA za opravdu bezkonkurenční cenu. Přidělá Acer konkurenci vrásky na čele? Více v dnešní recenzi.
Acer n10: kapesní počítač za babku (recenze)
Kapitoly článku

Acer n10 je na první pohled obyčejný kapesní počítač. Nevybočuje svým vzhledem, rozměry ani technologickou výbavou. Toto PDA však může být zajímavé tím, co je pro většinu uživatel nejdůležitější: cenou. Zatím není známá oficiální koncová cena, špitá se však něco o deseti tisících korunách českých. Že vaše zvědavost na Acer n10 stoupla? Není divu, čtěte dál.

Poznámka: Na recenzi jsme obdrželi testovací verzi Aceru n10, bohužel bez synchronizačního kabele a nabíječky.

Stříbrný, ale plastový

Acer n10 dodržuje zažité podvědomí o kapesních počítačích. Kapesní počítače rovná se drahá věc. Drahá věc musí vypadat elegantně. Elegance rovná se stříbrná. Stříbrnou barvu najdeme na všech PDA platformy Pocket PC. Někde víc (iPAQy), jinde méně (Axim). Tělo Aceru je vyvedeno v matně stříbrné barvě, kterou doplňují leskle stříbrná hardwarová tlačítka pod displejem. Černé pruhy po stranách bohužel nejsou vyrobeny z gumy, která zajišťuje jisté a pohodlné držení, ale z plastu. Při pohledu zepředu je tvar PDA přísně obdélníkový. Rohy jsou jen mírně zaoblené, nedočkáme se žádného módního výstřelku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer n10 v celé své kráse (zepředu i zezadu)

Rozměry nepřekvapí, ale ani nezklamou. Jde o typické PDA na Pocket PC. Srovnat jej můžeme s Toshibami, Aximem (kromě tloušťky), iPAQy (kromě prcka 1915) či Asusem MyPal A600. Podívejte se na srovnání velikosti s ostatními PDA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo Acer N10, vpravo modely iPAQ

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo Dell Axim, uprostřed Acer n10, vpravo iPAQ

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechna zmiňovaná PDA pohromadě, vybrali byste si?

Na pohled působí PDA dobrým dojmem, v ruce však pocítíte levné plasty. Prioritou cílové skupiny však jistě nebude reprezentativnost, od toho jsou na trhu jiné, dražší, přístroje. V některých recenzích se dočtete, že v PDA chrastí zasunutý stylus. Je to sice pravda, neznám však nikoho, kdo by s PDA před ostatníma třásl jako s rumbakoulí, aby se chrastění projevilo.To děláme jen my, recenzenti, abychom o tom mohli napsat.

Tlačítka a hejblata

Na přední straně nalezneme tlačítka typická pro Pocket PC: čtyři pro rychlé spuštění PIM aplikací a pětisměrový D-PAD. V každém směru D-PADu je drobná prohlubeň, do které přesně pasuje hrot pera. Uprostřed nad displejem je umístěn reproduktor. Jeho kvality nevybočují z průměru kapesních počítačů. Vedle reproduktoru je tlačítko pro zapnutí PDA a konečně informační dioda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer n10 nabízí typická čtyři tlačítka pro spuštění PIM aplikací.
Vedle reproduktoru je tlačítko pro zapunutí PDA.

Ovládací prvky nalezneme netypicky po obou stranách kapesního počítače. Na levé straně je ovládací třísměrové kolečko, jak jej známe z jiných kapesních počítačů (Axim, Loox, Toshiba). Pod tímto ovladačem je tlačítko s vlaječkou. Jeho zmáčknutím vyvoláte nabídku start, což dokazuje důslednost výrobce. Ostatní PDA toto neumožňují, využití bočního ovladače se tak zužuje jen pro listování dokumenty či internetem. Za tuto drobnost si Acer zaslouží pochvalu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na levé straně nalezneme ovládací třísměrové tlačítko

Pod tlačítkem Start je štěrbina pro slot Secure Digital. Zasunete-li SD kartu klasických rozměrů, kousek bude z těla vyčuhovat, což znepříjemňuje držení. Tento drobný nedostatek však může být ve finální verzi odstraněn.

Klepněte pro větší obrázek
Slot pro paměťovou kartu SD

Nad ovládacím kolečkem je okénko infraportu. Nemohu určit, zda-li je lepší umístění IrDA v čelní hraně, nebo na boku. Záleží na konkrétním použití. V horní hraně se nachází slot Compact Flash Type II, konektor JACK 3,5 milimetrů pro připojení sluchátek a konečně štěrbina pera.

Klepněte pro větší obrázek
Copak nám to hezky čouhá?

Stylus na místě nedrží žádným mechanismem, stačí pouhé vytažení. Je vyroben ze tří částí a lze jej rozšroubovat. Kovová střední část má za následek vyšší hmotnost celku, což je spíše k dobru nežli na škodu.

Klepněte pro větší obrázek
No vida, pero!

Na pravém boku se nachází dvě tlačítka. To pro přímé spuštění diktafonu zřejmě nikoho nepřekvapí, mnohem zajímavější je přepínač Hold, známý zejména z kapesních hudebních přehrávačů. Jeho posunutím do horní polohy zajistíte, že se vám PDA nezapne při stisku některého z tlačítek. Nápad je to dobrý, dokonce velmi dobrý, chtělo to však dotáhnout do konce: přepnutí tlačítka totiž vypne PDA, což může být na škodu při přehrávání MP3, pokud bych chtěl vypnout displej a pojistit nechtěné zapnutí tlačítkem Hold.

Klepněte pro větší obrázek
Pravý bok nabízí dvě tlačítka

Na spodní straně se nachází drobný konektor pro připojení synchronizačního kabelu, konektor napájení a přepínač pro tvrdý reset kapesního počítače.

Témata článku: Acer, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Drobný konektor, Mobilní internetování, Počítač, Drobný nedostatek, Kapesní počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34