Acer n311: s VGA displejem a cenou proklatě nízko (recenze)

Dvojice přístrojů od společnosti Acer přináší svěží vítr do skomírající oblasti kapesních počítačů. Hlavním lákadlem je ohromný VGA displej a s ním související cena. Od teď již VGA displej nepatří k výsadám těch nejdražších kapesních počítačů. Bonus: Video
Acer n311: s VGA displejem a cenou proklatě nízko (recenze)

Rychlé odkazy

 parametry přístroje v katalogu kapesních počítačů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti:

 • velký displej s VGA rozlišením
 • příjemné rozměry a výborné zpracování
 • Bluetooth i Wi-Fi
 • 400 MHz procesor Samsung
 • slot pro paměťové karty SD
 • rozšířený operační systém Windows Mobile 5
 • promyšlená synchronizační kolébka
 • USB Host

Hlavní nedostatky:

 • průměrná výdrž
 • slabý výkon při přehrávání videa
 • nestabilita Bluetooth
 • nedostatečné ochranné pouzdro

Acer představil dva zbrusu nové kapesní počítače, které nahrazují modelovou řadu n50. Jedná se o klasické kapesní počítače na platformě Windows Mobile 5 bez komunikačního GSM modulu, nelze je tedy využít pro telefonování či mobilní datové přenosy. Rozdíl mezi modelem n310 a n311 poznáte na první pohled pouze ve své peněžence. Výrobce použil stejné šasi pro dva výkonnostně odlišné modely. Co je důležité, i levnější model s cenou okolo osmi a půl tisíce si zachoval ohromný displej s VGA rozlišením. Stojí za zmínku, že další nejlevnější kapesní počítač (přeskočme n311) s VGA displejem je Asus MyPal A730 s cenou přesahující třináct tisíc korun! Aceru se zkrátka podařil velmi hezký cenový skok za což si zaslouží uznání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer n311 od modelu n310 nerozeznáte

Rozdíly mezi oběma modely bychom spočetli na prstech jedné ruky. Procesor v levnějším modelu postrádá 100 MHz, 64 megabajtů paměti, synchronizační kolébku a především bezdrátovou síťovou kartu Wi-Fi. V tabulce jsou pro přehled uvedeny základní parametry, podrobnosti pak naleznete v katalogu kapesních počítačů.

Malý velký hrdina

Acer n311 je takový malý velký kapesní počítač. V koši s ostatními kapesními počítači svými rozměry nikterak nevyniká. Vybereme-li ale pouze přístroje s VGA displejem, pak se Acer dostává do čela. Ostatní kapesní počítače s VGA displejem, namátkou Dell Axim X51, Fujitsu-Siemens Loox 720 či Asus MyPal A730w, jsou větší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve srovnání s Compactem je Acer přeci jen větší

Těchto rozměrů se výrobci podařilo dosáhnout především miniaturizací lemů okolo displeje. Horní část nad displejem přečnívá o dvanáct milimetrů, boční lemy pouhých šest. Také část pod displejem s hardwarovými tlačítky měří jen něco málo přes dva centimetry. Tenké lemy Aceru velmi sluší, kapesní počítač působí jako celek vyspělým dojmem. Líbí se mi také barevné sladění. Základní černou barvu doplňují matně stříbrné lemy na bocích. Pochvalu si zaslouží zejména dílenské zpracování. Na zadní části si můžete všimnout čtyř šroubů, které drží všechny části pevně pohromadě. Všechny části perfektně lícují, zdrojem problémů není dokonce ani plastový kryt baterie. V oblasti zpracování udělal Acer ohromný krok kupředu. Přiznejme si, že Acer svými modely n10, n30 i n50 nepatřily stran zpracování a použitých materiálů k nejlepším. Novinka bortí všechny zažité zvyklosti a nasadila i ostatním výrobcům vysokou laťku.

Ohromný displej

Acer n310 i n311 nabízí ohromný dotekový displej s VGA rozlišením. Na úhlopříčce 94 milimetrů řádí rozlišení 640 × 480 obrazových bodů. Na první pohled se nechte unášet jemností displeje a vyhlazeným písmem. Na ten druhý si ale všimněte menších pozorovacích úhlů a slabší intenzity podsvícení. Slabší podsvícení je ale obecným jevem takřka všech VGA displejů v kapesních počítačích. Také bílá má jemný nádech do růžové barvy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve skutečnosti je Acer mnohem menší, než působí na fotografiích

Intenzitu podsvícení lze velmi jemně korigovat. Rozsah by ale mohl být vyšší, například při navigaci v noci bych ocenil ještě nižší minimální intenzitu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka operačního systému a nastavení intenzity podsvícení

VGA displej postrádá významu při využívání aplikací typu kalendář, úkoly, správce kontaktů, emailový klient. Zde i starší QVGA displej prokáže stejnou, byť trochu kostrbatější, službu. Ve všech ostatních směrech ale vyšší rozlišení má své opodstatnění. Nejvíce užitku přináší v internetovém prohlížeči. Při 640 bodech na šířku lze zobrazit běžné internetové stránky mnohem přehledněji. Díky čtyřnásobné ploše nemusí uživatel neustále posouvat obraz. Větší plochu oceníte také při práci s textovými i tabulkovými dokumenty, PDF, nebo třeba při prohlížení obrázků, které na VGA displeji vypadají opravdu skvěle.

 

Tady tlačítko, támhle dioda

Čtveřici tlačítek pod displejem doplňuje pětisměrný vystouplý ovladač. Výrobce kupodivu nevyhradil dvě soft-tlačítka pro obsluhu odkazů v dolní části obrazovky. Všechna tlačítka mají svou funkci jako u starého operačního systému. I toto má své přednosti. Pokud si změním tlačítka „domů“ a „pošta“ na otevření nabídky start a ok/close, ovládání jednou rukou se velmi ulehčí. Výrobce zvolil u novinky pětisměrný vystouplý ovladač s mírně prohnutou čepičkou. Vychýlení do stran jde velmi snadno, potvrzení je jisté a spolehlivé. Pod kloboučkem je ovšem spousta místa, které se může brzy zanést špínou. Nad displejem se nachází dvě diody. Levá informuje o aktivní technologii Bluetooth či Wi-Fi (obojí modrou barvou), pravá pak signalizuje nabíjení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hardwarová tlačítka a pětisměrný ovladač

Na levé hraně se nachází netradičně tlačítko pro zapnutí kapesního počítače. Hned pod ním si můžete všimnout posuvníku Hold, který vypne displej a zamkne ovládací tlačítka. V horní hraně se nachází konektor pro připojení sluchátek a také slot pro paměťové karty typu SD/MMC s podporou SDIO. Ovládací pero má své místo v pravém horním rohu, přičemž výstupky pro vytažení směřují na pravou hranu. K vytažení pera by tak mohlo stačit pouhé přejetí bříškem prstu po hraně, nicméně mechanismus drží svého svěřence vskutku urputně. Ke slovu tak opět musí přijít nehet. Snad se mechanismus úchytu časem trošku ochodí, umístění pera je totiž ideální. Pero tvoří plastový hrot, leskle kovová střední část a opět plastové zakončení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V horní hraně má své místo slot pro paměťové karty a ovládací pero

Pravá hrana postrádá jakékoli tlačítko či jiný ovladač. Na spodní hraně se pak nachází pouze systémový konektor a malý otvor pro soft-reset. Velkou část zadní strany zabírá plastový výlisek zakrývající rozměrnou, ale poměrně tenkou baterii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Reproduktor je umístěn na zadní hraně


V druhé kapitole se budeme zabývat hardwarem - začneme procesorem a pamětí a prověříme funkci USB rozhraní. Přes multimédia se dostaneme k datovým přenosům prostřednictvím Wi-Fi a Bluetooth.

Témata článku: Acer, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Displeje, Elektronická kniha, Bluetooth či wi-fi, Posuvný přepínač, Displej, Simpson, Cenový skok, Slušná kapacita

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Včera | Pospíšil Aleš | 15

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 108