Acer N35 a N50: výkonná PDA za rozumnou cenu (zkušenosti)

Zájemci o nové a relativně nepříliš drahé PDA určitě se budou zajímat i o dva atraktivní kapesní počítače Acer. Modely N35 a N50 se vyznačují výborným poměrem ceny a výkonu, který si ale vybrat?
Acer N35 a N50: výkonná PDA za rozumnou cenu (zkušenosti)
Kapitoly článku

Rychlé odkazy

 parametry Aceru N35 v katalogu PDA 
 • parametry Aceru N50 v katalogu PDA 

 •
nerozdělený článek v textové verzi

Základní parametry

PDA Acer N35 Acer N50
rozměry 120 × 72 × 20 mm 120 × 70 × 17 mm
hmotnost 165 g 150 g
akumulátor Li-Ion, 1000 mAh (vestavěný) Li-Ion, 1060 mAh (výměnný)
procesor Samsung S3C2410, 266 MHz Xscale PXA272, 312 MHz
paměť RAM 64 MB 64 MB
paměť ROM 32 MB 64 MB
paměťové karty SD (SDIO) SD (SDIO), CF
displej 240×320 bodů, 65 tis. barev 240×320 bodů, 65 tis. barev
infraport ano ano
Bluetooth ne ano
Wi-Fi ne ano
GPS ano ne
operační systém Windows Mobile 2003 Windows Mobile 2003 SE

Design a ovládání

Obrázky o designu obou počítačů prozradí nejvíc. Model N50 rozhodně vypadá více reprezentativněji. Je menší, tenčí, ovládací tlačítka a kurzor mají příjemnější vzhled. Ačkoliv se může zdát, že tlačítka a kurzor modelu N50 jsou až příliš nízko (a jsou), v pohodlném ovládání to nevadí. Model N35 by podle mého názoru mohl vypadat mnohem lépe, kdyby kolem jeho displeje nebyla ta velká černá plocha, která vzhledu pravdu nesvědčí. Acer N35 je také mnohem více hranatý, což v tomto případě eleganci moc neprospívá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer N35 • Acer N50

Z hlediska ovládání se projevuje fakt, že je Acer N50 přece jenom vyšší model. Kurzor je příjemnější a co hlavně – je možné jej zmáčknout. U Aceru N35 toto není, kurzor je pouze čtyřsměrný. N35 tak není příliš využitelný pro hry, protože spousta z nich vyžaduje stisk ovládacího kurzoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer N50

Pro čtenáře elektronických knih bude nicméně asi výhodnější N35, neboť má po straně rolovací tlačítko, které je možné navíc zmáčknout. N50 na svém těle nic takového nemá a na boku je pouze posuvník, kterým se přístroj zajistí proti náhodnému zapnutí. Těžko říci, co je pro běžného uživatele lepší. Rolovací tlačítko se velmi hodí pro listování stránek elektronických knih, kdy držíte PDA v levé ruce a palcem listujete stránkami, nebo když držíte PDA v ruce pravé a listujete ukazováčkem. Na straně druhé, už párkrát se mi u N35 stalo, že se mi jej podařilo nechtěně zapnout, čímž docházelo ke zbytečnému vybíjení akumulátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer N35

Výkon a operační systém

Acer N35 je pomalejší než model N50. Už porovnání papírových parametrů to naznačuje: 266 MHz vůči 312/520 MHz. Při běžném provozu si ovšem nějakého velkého rozdílu nevšimnete (a to ani v případě Acer N50 premium, který má 520MHz). Model N35 bez problému zvládne přehrávat hudební soubory ve formátu MP3 a také video, které jsem do nativního rozlišení displeje (240 × 320 bodů) převáděl pomocí šikovného programu PocketDivXEncoder. Rovněž jsem ale nezaznamenal problémy s přehráváním náhodně vybraného filmu ve formátu DivX s „klasickými parametry“ (700 MB, rozlišení 608 × 256 atd.), které bylo pouze překopírováno ze stolního PC na SD kartu a následně použito v PDA.

   
I takto může vypadat vaše úvodní obrazovka • systémové informace • možnosti nastavení • ovládání podsvícení

Acer N35 používá operační systém Microsoft Pocket PC verze 4.20.0, model N50 používá Windows Mobile 2003 Second Edition, verze 4.21.1088. V praxi jsem nezaznamenal mezi těmito OS nějaký výraznější rozdíl, snad jenom v tom, že novější WM 2003 SE umožňuje přepnout zobrazování displeje na šířku. Rozdíl je ještě v programu Zálohování, který umožní udělat zálohu celého PDA a nikoliv pouze zálohu informací použitých v PIM. Nemá cenu si lámat hlavu nad tím, který systém je lepší. Společnost Acer stejně nedávno majitelům N35 nabídla bezplatný upgrade na WM 2003 SE.

   
Výchozí prohlížeč souborů a složek • internet Explorer • bez plánování to nejde • vytváříme dokumenty v Pocket Wordu


V druhé kapitole
se budeme věnovat hardwarové výbavě, výdrž a také zvukovému výstupu obou kapesních počítačů

Témata článku: Acer, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Zkušenost

Určitě si přečtěte

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

Včera | Michlovský Jakub | 56

Windows 10 Fall Creators Update: Mnoho povyku (skoro) pro nic

Windows 10 Fall Creators Update: Mnoho povyku (skoro) pro nic

** Máme tu další velkou aktualizaci Desítek ** Dramatické novinky ale nečekejte ** Jsou to povětšinou jen naprosté drobnosti

Včera | Polesný David, Čížek Jakub | 9