Acer P80 – další chytrý telefon na obzoru

Po Motorole Accompli a Ericssonu R380 by se na evropském a zřejmě i našem trhu měl brzy objevit další chytrý telefon s dotykovou obrazovkou.
Acer P80 – další chytrý telefon na obzoru
Společnost Acer, známa především jako výrobce kvalitních notebooků jasně dokazuje, že se v budoucnu dočkáme mobilních telefonů i od jiných firem, než jsou současní giganti typu Nokia a Siemens. Ti, kteří se doposud zabývaly pouze výpočetní, či spotřební elektronikou se orientují na nový fenomén. Výrobcům je jasné, že mobilní telefony představují obrovský trh, proto bude letošní rok bude ve znamení „chytrých telefonů“, tzv. smartphones. To dosvědčuje i tento telefon od Aceru.

Prostě chytrouš

Prvními telefony se značkou Acer byly V750 a V755. Tyto telefony ovšem nenabízely nic převratného – jsou to zkrátka obyčejné telefony. Na rozdíl od nich je Acer P80 nadupaným, pěkným a hlavně chytrým telefonem. Je totiž křížencem mezi mobilním telefonem a kapesním počítačem.

Stejně, jako Motorola Accompli nebo Sagem WA 3050, postrádá i Acer P80 klávesnici. Místo toho má velký dotykový displej s rozlišením 240 x 160 bodů, který není barevný; to by se přístroj hodně prodražil. Vzhled Aceru není nijak výstřední, designéři si s ním moc nepohráli. Stačilo vzít kterýkoliv obyčejný telefon a displej rozšířit přes původní klávesnici.

I do Outlooku

Vlastní operační systém, který dokáže rozpoznávat písmo, obsahuje základní aplikace, které jsou u PDA samozřejmostí: seznam na 300 kontaktů, kalendář a poznámkový blok na 500 záznamů. Navíc nabízí wapový prohlížeč a e-mailového klienta. Paměť pojme také 100 e-mailů, jejichž rychlý příjem je umocněn podporou rychlých datových přenosů HSCSD (samozřejmě jen u EuroTelu). Nebude chybět ani kompatibilita s PC, mělo by být možné synchronizovat uložené údaje např. s Outlookem.

Obyčejné telefonování usnadní hlasové vytáčení a hlasové ovládání. Nechybí podpora EFR a telefonovat se dá v obou u nás dostupných GSM sítích, tedy 900 a 1800 MHz.

Ač byl tento telefon představen již na loňském veletrhu Cebit, a jeho uvedení na trh bylo plánováno do konce roku 2000, je v současné době dostupný pouze na asijském trhu. Do Evropy by se měl údajně dostat ještě v tomto čtvrtletí za poměrně zajímavou cenu, 500 Euro. To je v přepočtu méně než 20 tisíc korun. S touto cenou by měl Acer oproti konkurenci hodně navrch. Nepředpokládám ale, že by si dodávku tohoto telefon objednal některý z našich operátorů. Zřejmě ho bude možné koupit pouze u nezávislých prodejců, stejně jako je tomu doposud u Ericssonu R380 nebo Motorola Accompli A6188.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon s komunikátorem Acer P80
 • Rozměry: 130 x 57 x 21 mm
 • Hmotnost: 148 g
 • Síť: 900/1800 MHz
 • Baterie: Li-Ion 1000mAh
 • Pohotovostní doba: 50-125 hodin
 • Doba hovoru: 2–3,5 hodin
 • Výdrž v režimu PDA: 10 hodin
 • Displej: dotykový, 240 x 160 bodů
 • Paměť: telefonní seznam 300, kalendář 500, poznámky 500, e-maily 100
 • Další vlastnosti a funkce: WAP, HSCSD, hardwarový modem, IrDA, hlasové ovládání a vytáčení, synchronizace s PC, EFR

Klepněte pro větší obrázekPrávě teď vychází lednové číslo časopisu Mobility, jehož hlavním tématem je "Mobil a styl". V Mobilitách najdete také tyto články:

 • Co nebylo v manuálu: neznámé rady a tipy k telefonům Nokia
 • Volejte nejlevněji: telefonujete už jen z mobilu? Děláte chybu, protože pevný telefon je stále levnější.
 • Z mobilního podzemí: reportáž od odblokovávače mobilních telefonů
 • Testy mobilů (Ericsson T20, R380, Alcatel OT 701, Nokia 3310) a příslušenství (bondovka s rádiem, domovní anténa k mobilu, změna barvy podsvětlení a další).
Napište si o ukázkové číslo Mobilit zdarma
Diskuze (1) Další článek: Ukradli vám Oskartu? Nezoufejte.

Témata článku: Acer, Ostatní, Nokia 3310, Telefon, Obzor, Chytrý

Určitě si přečtěte