Afghánistán: mobilní přenosy bojů do našich pokojů

Sledujete-li na televizních obrazovkách aktuální dění v Afghánistánu, můžete při přímých reportážích vidět i rozmazané nazelenalé obrázky tamního bojiště. Podívejte se, jakou technikou jsou tyto informace dodávané do celého světa a kolik takový satelitní videotelefon stojí.
Afghánistán: mobilní přenosy bojů do našich pokojů

Klepněte pro větší obrázekPředpokládám, že je nad slunce jasný fakt, že přenos video informací z Afghánského bojiště je možný jen s nasazením životů televizních reportérů – a samozřejmě je umožněn právě využitím satelitní komunikace. Obrazové informace, které se v podobě nazelenalých obrazů v nízkém rozlišení objevují také na obrazovkách našich televizorů pocházejí v drtivě většině od redaktorů televizní stanice CNN.

Váleční zpravodajové této televize jsou – kromě jiného – vybavení také na první pohled poměrně nenápadným kufříkem. Talking Head však skrývá poměrně náročné vybavení, jehož cena dosahuje téměř osmi tisíc amerických dolarů. Výrobcem těchto komunikačních centrál je anglická telekomunikační společnost 7E Communications.

Satelity se musí otáčet

Živé video přenosy z takhle odlehlých oblastí vyžadují využití satelitní mobilní sítě. Nároky na ni kladené však nejsou nijak nízké – potřebný datový tok pro uplink (odesílání dat) je celých 128 kb za sekundu. Z tohoto důvodu lze pro datovou komunikaci s tímto zařízením využít buď dvou ISDN kanálů (2 x 64 kb/s) pro klasické drátové připojení nebo lze použít satelitního systému Inmarsat B, pro který nejsou datové přenosy touto rychlostí příliš velkým problémem.

Zařízení proporuje přenos video signálu ve dvou rozlišeních: 15 snímků za sekundu dokáže odesílat při rozlišení 352 x 228 obrazových bodů, zatímco daleko lépe použitelných 30 snímků za sekundu lze odesílat při poměrně nízkém rozlišení 176 x 144 bodů.

Relativně použitelné obrazové informace jsou možné nejen díky použité přenosové rychlosti. Svou roli zde hraje také účinný kompresní algoritmu (pro odborníky: H.263). Pro napájení celého zařízení lze použít běžné síťové napětí od 90 do 264 voltů nebo speciální dvanáctivoltovou baterii, která se používá pro napájení televizní kamery BP-90A.

Klepněte pro větší obrázek

Nádobíčko moderního válečného zpravodaje

O „multimediální“ výbavu tohoto zařízení se starají stereofonní reproduktory a barevný TFT displej s úhlopříčkou šest a půl palce. Uvnitř zařízení je také dostatečný úložný prostor pro kabely, mikrofon či svačinu.

Přestože celé zařízení je poměrně velké a jeho hmotnost jsou celé čtyři kilogramy, lze jej s trochou dobré vůle považovat za skutečně mobilní satelitní videotelefon - dokoupitelnou součástí může být například miniaturní kamera, kterou lze připevnit vedle displeje a snímá tak váš obličej. Je sice pravda, že pro běžné použití jej asi hned tak používat nebudeme, na druhou stranu je dobré vědět, že podobná zařízení existují a co všechno umí.

Až tedy večer spatříte na obrazovce televizoru rozpliznuté zelené obrázky, budete vědět, že to vše má na svědomí malý a nenápadný kufřík - Talking Head TH-1.

Ve zkratce:

  • Satelitní videotelefon TH-1
  • Sítě: Inmarsat B, ISDN
  • Rozměry: 356 x 265 x 155 milimetrů
  • Hmotnost: 4 kilogramy
  • Displej: 6,4 palce, barevný TFT
  • Přenos videa: 15 snímků za sekundu při rozlišení 352 x 228 bodů, 30 snímků za sekundu při rozlišení 176 x 144 bodů
  • Vstup videosignálu: 75W BNC (PAL, NTSC)
  • Nadstandardní příslušenství: vestavěná miniaturní kamera, externí baterie, cigaretový napáječ do automobilu, S-Video vstup.
Diskuze (2) Další článek: S Oskartou za korunu na Internet

Témata článku: Mobil, Miniaturní kamera, Přenos, Mobilní přenos, Afghánistán


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11