Aktuálně: část Oskara mění majitele; ve hře je 25 milionů dolarů

Náš nejmladší operátor přišel na český trh na podzim roku 1999. Zahájil raketovou výstavbu sítě a investoval do její infrastruktury nemalé prostředky. Jak na tom tedy je Oskar v současnosti?
Aktuálně: část Oskara mění majitele; ve hře je 25 milionů dolarů
Náš nejmladší operátor přišel na český telekomunikační trh na podzim roku 1999. Tehdy zahájil raketovou výstavbu sítě a investoval do její infrastruktury nemalé prostředky. S rozrůstáním sítě se však také rozrůstaly finanční náklady. Jak na tom tedy je Oskar v současnosti?

Majetkové poměry

Společnost Český Mobil, a. s., která je provozovatelem mobilní sítě Oskar vznikla na základě spojení sil společností TIW Czech N. V., která vlastní ve společnosti Český Mobil, a. s., 94,1% podíl, a bývalé IPB, a. s., jejíž podíl v dnešní době vlastní již ČSOB, a. s. Společnost TIW Czech N. V. je dceřinnou společností ClearWave N. V., která je také se svými 24,2 % akcií jejím největším akcionářem. Dalšími akcionáři TIW Czech N. V. jsou např. ABN-AMRO bank, AIG EEIF, Advent nebo Part’Com, tyto společnosti se podílejí hlavně svým finančním kapitálem.

Právě do společnosti TIW Czech se rozhodla investovat Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) 25 milionů USD. Výměnou získá EBRD 5,77% podíl v TIW Czech.

Oslíčku, otřes se!

Oskar je prozatím ve ztrátě, neboť musí uhradit náklady za výstavbu své sítě a infrastruktury. První zisk by se mohl objevit snad již koncem příštího roku. Důvod finančního vstupu EBRD do společnosti TIW Czech však není příliš jasný a objevují se okolo něj určité spekulace. Vyjádření EBRD je totiž poněkud zavádějící. Jak sdělil Izzet Güney, ředitel EBRD pro telekomunikace, informatiku a sektor médií, tak: „podporou rozvoje společnosti Český Mobil chceme dále stimulovat možnost volby zákazníků v České Republice, a to jednak v procesu neustálého rozvoje telekomunikační sítě, tak i v oblasti vývoje nových a moderních služeb, které jsou pro konkurenceschopnost v této oblasti životně důležité.“

Kvůli UMTS?

Jedním z důvodů, proč EBRD investovalo takřka 1 miliardu Kč do TIW Czech by mohlo být to, že se neúprosně blíží období, kdy bude Oskar muset zakoupit licenci na provoz UMTS sítě, která nebude levná. Pravda je, že do nákupu UMTS stát naše tři mobilní operátory rozhodně nenutí, ale v případě, že by byť jeden jediný ze stávajících operátorů zakoupil licenci na UMTS, tak ostatní dva nemohou rozhodně zůstat pozadu. Důvod je prostý, pokud by dva ze tří operátorů nabídli zákazníkům veškeré výhody UMTS spolu se službami GSM, tak by zbylý operátor nabízející pouze služby na bázi GSM asi jen ztěží přežil.

Další důvod proč EBRD investovalo do TIW Czech by mohl být však daleko jednodušší. Jak jsme již psali v článku Bude mít Oskar problémy?, společnost TIW začíná mít nemalé finanční problémy a tak se snaží oprostit se od ztrátových podniků v Evropě. Je tedy možné, že se TIW bude také chtít zbavit svého podílu ve společnosti Český Mobil, a. s., a poskytne jej k prodeji některému ze stávajících investorů. EBRD by si tak mohlo zajišťovat strategickou pozici pro případný nákup dalšího podílu v TIW Czech N. V., majoritním vlastníkovi Českého Mobilu, a. s.

Diskuze (7) Další článek: Panasonic GD 93: za tu cenu to je bomba!

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Majitel, Mil, Oskar, Dolar, Akt

Určitě si přečtěte