Aktuálně: EuroTel a Paegas už nediskriminují Oskara

Nedávno jsme psali o tom, že EuroTel a Paegas stále diskriminují Oskara dražšími cenami za volání. Situace se však změnila: ceny za volání oba konkurenční operátoři postupně srovnávají. Čtěte náš komentář.
Aktuálně: EuroTel a Paegas už nediskriminují Oskara
Není tomu ani měsíc, co jsem psal o tom, že EuroTel a Paegas stále diskriminují Oskara dražšími cenami za volání. Případ začal dokonce šetřit Úřad pro hospodářskou soutěž. Ani se nestačil dobrat jakéhokoliv výsledku a první důsledky jeho šetření se už dostavují. Od prvního dubna srovnal většinu cen za volání do EuroTelu a Oskara Paegas, a dnes (17. dubna) se pohnul také EuroTel s tarifem Original Go.

Go postupně zlevňuje

Již od počátku vstupu Oskara na náš trh byly ceny obou konkurenčních starších operátorů za volání do jeho sítě o dost vyšší než za volání do sítě druhého operátora. Asi nejlepším příkladem cenového rozdílu byl tarif Original Go, z něhož jste do Paegasu volali po celý za 5,50 Kč, tedy za stejnou cenu jako do vlastní sítě, zatímco do Oskara stálo volání nehorázných 15,50 Kč, tedy stejně jako do sítě Českého Telecomu. Mimo špičku se však snížilo volání do ČT na příjemných 5,50 Kč, zatímco cena volání do Oskara zůstala naprosto stejná – 15,50 Kč.

Aby zvýhodnil EuroTel volání do vlastní sítě, zavedl tarif Quattro Go. Zde stojí volání do ET mimo špičku (začíná již v 16 hodin) jen 2,70 Kč (původně 2,90 Kč) a volání do Českého Telecomu, Paegasu a Oskara shodně 9,90 Kč (mimo špičku 7,90 Kč; původně do Oskara 9,90 Kč). V době, kdy se začal šetřit případ diskriminace Oskara, objevil se tarif Fun Go, z něhož stojí volání po celý den kamkoliv 6,60 Kč a textová zpráva jen 1,80 Kč (u ostatních tarifů 3,30 Kč) – v té době spustil EuroTel také službu SMS Chat.

Fun Go se tak stal nejvýhodnějším tarifem předplacených karet EuroTelu, pokud jste volali často do Oskara a Českého Telecomu a posílali SMS. Quattro Go se hodil jen na volání do EuroTelu mimo špičku a Original Go na volání EuroTelu a Paegasu ve špičce, případně do Telecomu.

Tip: Pokud vás zajímají názory čtenářů na ceny za volání do Oskara a vůbec názory čtenářů na naše operátory, můžete si přečíst diskuse k těmto článkům:

Original Go: nejvýhodnější tarif pro volání do Oskara

Jenomže dnes udělal EuroTel něco, nad čím téměř zůstává rozum stát – zlevnil volání z tarifu Original Go do Oskara z původních 15,50 Kč na 6,50 Kč (sleva téměř na třetinu původní hodnoty). Zároveň ale o korunu zdražil volání do Paegasu z 5,50 Kč na 6,50 Kč – tedy vlastně srovnal ceny, jako nedávno Paegas na Twistu. Cena za volání do Telecomu zůstala stejná. Celý krok měl za cíl jediné: srovnat volání do mobilních sítí, aby se vyhnul postihu u Úřadu pro hospodářskou soutěž. Je to bezesporu dobrý krok pro uživatele, ale zbytečný krok ze strany EuroTelu (z mého pohledu) – stejné ceny za volání do mobilních sítí nabízí už v tarifu Fun Go.

Důležité ale je, že se výhodnost tarifu Original Go hodně zvýšila. Je sice dražší o korunu volání do Paegasu (stejný krok ale udělal Paegas, když také zdražil volání z Twistu do EuroTelu). Pokud nyní budete chtít hodně volat do Oskara a Paegasu, bude pro vás výhodnější tarif Original Go, kde je minutová cena za volání do těchto mobilních sítí nejnižší a navíc máte volá do EuroTelu za 5,50 Kč, což je ve špičce rovněž nejnižší cena. Výhodnost tarifu Quattro Go naopak hodně klesla, protože jedinou výhodou je volání do vlastní sítě mimo špičku od 16 hodin. Když už má EuroTel tři tarify, nevím, proč chce jeden z nich tak znevýhodnit oproti ostatním; ledažeby nás v blízké budoucnosti čekala u tarifu Quattro Go další cenová úprava, která by zvýhodnila volání do vlastní sítě.

Poznámka: Každé přepnutí z jednoho tarifu Go na jiný stojí 95 Kč, zdarma je jen to první.

Cenové zvýhodnění volání do Oskara se ale nedotklo tarifních programů, i když i zde je znát posun v před. EuroTel totiž nedávno uvedl partnerské karty Tandem, z nichž je volání do Oskara o něco výhodnější než z mateřských karet. Více v našem článku Jak ušetřit s Tandemem. Jinak se ceny za volání z běžných tarifů nezměnily za zůstávají stále hodně drahé. Vůbec, pokud se podíváte na tarifní programy EuroTelu, asi nebudete chápat, proč je volání z nich oproti předplaceným kartám tak drahé. Navíc tarify mají drahé SMS (2,10 Kč), zatímco Fun Go je má jen za 1,80 Kč a ostatní operátoři u svých tarifů jen za 1,05 Kč.

Paegas – něco zdražil, něco zlevnil

Ještě více ale s cenami za volání zahýbal Paegas prvního dubna. Ten sice nezlevnil volání z Twistu do Oskara, které stojí 6,80 Kč za minutu, ale naopak zdražil volání do EuroTelu z 5,80 Kč na 6,80 Kč, tedy na úplně stejnou úroveň. Na moji otázku proč raději nezlevnili volání do Oskara, odpověděl Robert Chvátal, marketingový ředitel: „Byli jsme k EuroTelu dosud příliš vstřícní.“ Skutečnost je podle mého názoru ale jiná – byla to bezesporu reakce na šetření Úřadu pro hospodářskou soutěž. U Twistu se nyní již žádná diskriminace nekoná, ceny za volání do mobilních sítí jsou stejné.

Výhodnější změny ale postihly majitele tarifních programů Paegas 20, 60, 120 a 300. Zde Paegas snížil ceny za volání do Oskara na úroveň EuroTelu, a to i doplňků HIT a Nonstop. Tato změna je bezesporu příjemná a opět měla za cíl sjednotit ceny za volání do ostatních mobilních sítí. Bohužel se nedotkla majitelů starších tarifních programů jako Ekonom, Aktiv, Manažer apod. Že by Paegas neměl rád majitele starších programů? Samozřejmě, že ne – nenabídl jim dokonce ani volání zdarma do schránky, kterého mohou využívat nové tarifní programy a Twist, stejně tak si nemohou zaplatit zvýhodnění HIT a Víkend a pokud si pořídí Nonstop, nesníží se jim ceny za volání do Telecomu. Paegas totiž potřebuje „převelet“ svoje zákazníky na nové tarifní programy, které jsou leckdy nevýhodnější než ty starší.

Předpověď se vyplnila

Všechno tohle dubnové snažení má jediný cíl: zamezit diskriminaci Oskara vyššími cenami za volání než do druhé mobilní sítě. Úřad pro hospodářskou soutěž tak nebude mít co řešit a uživatelé budou spokojeni. Je tu však ještě jeden důsledek, se kterým EuroTel ani Paegas pravděpodobně příliš nekalkuluje: díky nižším cenám za volání do Oskara si konečně ti, co váhali, mohou pořídit tarifní program Oskara nebo Oskartu. Nemusí se totiž už bát, že jim nikdo z EuroTelu a Paegasu nebude volat kvůli vyšším sazbám. Z celého tohoto upravování cen budou těžit jak zákazníci EuroTelu a Paegasu (budou volat levněji), ale také Oskar, protože mu poroste počet zákazníků.
Diskuze (33) Další článek: Tandem: jak ušetřit za volání s EuroTelem

Témata článku: Operátoři, Vodafone, EU, Oskar, Zbytečný krok, Akt, Minutová cena, Euro, Paegas, Názor čtenářů

Určitě si přečtěte