Aktuálně: Oskar se po výpadku v Praze a Čechách opět rozjíždí

Dnes po 9. hodině došlo k jednorázovému přerušení elektrického rozvodu a následnému omezení provozu v Oskarově ústředně obsluhující Prahu a část Čech. V důsledku toho nešlo v Praze a části Čech z Oskara až na výjimky telefonovat. Máme exkluzivní informace ze zákulisí i záznam omluvy z infolinky.
Dnes po 9. hodině došlo k jednorázovému přerušení elektrického rozvodu a následnému omezení provozu v Oskarově ústředně obsluhující Prahu a část Čech (MSC nebo také Hi-Tech centrum v Říčanech u Prahy). V důsledku toho nešlo v Praze a části Čech z Oskara až na výjimky telefonovat. Přinášíme vám exkluzivní informace, které se nám podařilo získat ze zákulisí.

Co se vlastně stalo?

Dnes krátce po deváté hodině se stalo v Praze a okolí to, že v síti Oskar najednou nešlo telefonovat ani posílat SMS. Problém také nastal pro zákazníky Eurotelu, Paegasu a uživatele pevných sítí, kteří se chtěli z Prahy a okolí dovolat do sítě Oskar. Proč se tohle všechno stalo? Na MSC pro Prahu (mobilní telefonní ústředně) nastala technická závada. V důsledku této závady byly někteří účastníci odhlášení od sítě, některým se zobrazovalo logo Oskara, ale nemohli telefonovat ani posílat textovky a některým i přes výpadek MSC fungovalo vše bez problémů. Dle oficiálních informací za závadu může technik společnosti Ericsson, který se dopustil hrubého porušení pracovního postupu, když v Oskarově Hi-Tech Centru upgradoval právě toto MSC. Oskar je tedy v tomto výpadku podle vlastních slov nevinně. Má prostě smůlu (a to je 13. pátek až zítra). Celou závadu se povedlo opravit již v 10:15 a od této doby postupně začíná síť fungovat. Vzhledem k tomu, že restart MSC je poněkud časově náročnější, tak je možné, že někteří zákazníci se nebudou moci dovolat až do pozdních odpoledních hodin. Pokud tedy dosud nemáte signál, tak na OskarLinku nevolejte, protože závada je sice již odstraněná, ale bude ještě pravděpodobně několik hodin trvat, než budou všichni zákazníci připojeni zpět k síti.

Proč někdo mohl volat a někdo ne?

Podle dostupných informací zřejmě v MSC došlo chybou technika ke zkratu, jehož následkem byla interní porucha v rozvodu proudu. Na základě toho pravděpodobně nemohly fungovat některé hardwarové systémy. Není ale vyloučeno, že výše uvedené okolnosti nezpůsobily také nějaké potíže v softwaru. Oskar závadu během necelých 75 minut objevil a, jak již víme z oficiálního vyjádření, tak již od 10:15 probíhá restart opraveného MSC. Poškozena byla nejspíš ta část MSC, která obsahuje databázi Oskarových zákazníků, takže i když zbytek sítě fungoval normálně, tak MSC nevědělo, že přihlášené telefony do ní patří a tudíž jim neumožňovalo telefonování. Jedna z částí databáze klientů pak zůstala nepoškozená, takže tito klienti výpadek vůbec nepocítili. V těchto chvílích tedy probíhá v říčanském Hi-Tech Centru opětovné přihlašování jednotlivých účastníků k opravenému MSC, které ovšem při počtu více jak 540 000 uživatelů (musí se zde nahrát celá databáze) bude trvat několik hodin.

Autentický záznam omluvy Oskara na infolince (*608) ve formáty WAV (74 kB).

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Oskar, Akt, Čech

Určitě si přečtěte

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

** T-Mobile s Vodafonem představili balíčky pro neomezené video ** Ale pozor, reklamy třeba na YouTube, ukrajují ze základního limitu ** Nevědomky tak můžete prosurfovat cenná data a dokupovat další

17.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 39