Aktuálně: Oskar se po výpadku v Praze a Čechách opět rozjíždí

Dnes po 9. hodině došlo k jednorázovému přerušení elektrického rozvodu a následnému omezení provozu v Oskarově ústředně obsluhující Prahu a část Čech. V důsledku toho nešlo v Praze a části Čech z Oskara až na výjimky telefonovat. Máme exkluzivní informace ze zákulisí i záznam omluvy z infolinky.
Dnes po 9. hodině došlo k jednorázovému přerušení elektrického rozvodu a následnému omezení provozu v Oskarově ústředně obsluhující Prahu a část Čech (MSC nebo také Hi-Tech centrum v Říčanech u Prahy). V důsledku toho nešlo v Praze a části Čech z Oskara až na výjimky telefonovat. Přinášíme vám exkluzivní informace, které se nám podařilo získat ze zákulisí.

Co se vlastně stalo?

Dnes krátce po deváté hodině se stalo v Praze a okolí to, že v síti Oskar najednou nešlo telefonovat ani posílat SMS. Problém také nastal pro zákazníky Eurotelu, Paegasu a uživatele pevných sítí, kteří se chtěli z Prahy a okolí dovolat do sítě Oskar. Proč se tohle všechno stalo? Na MSC pro Prahu (mobilní telefonní ústředně) nastala technická závada. V důsledku této závady byly někteří účastníci odhlášení od sítě, některým se zobrazovalo logo Oskara, ale nemohli telefonovat ani posílat textovky a některým i přes výpadek MSC fungovalo vše bez problémů. Dle oficiálních informací za závadu může technik společnosti Ericsson, který se dopustil hrubého porušení pracovního postupu, když v Oskarově Hi-Tech Centru upgradoval právě toto MSC. Oskar je tedy v tomto výpadku podle vlastních slov nevinně. Má prostě smůlu (a to je 13. pátek až zítra). Celou závadu se povedlo opravit již v 10:15 a od této doby postupně začíná síť fungovat. Vzhledem k tomu, že restart MSC je poněkud časově náročnější, tak je možné, že někteří zákazníci se nebudou moci dovolat až do pozdních odpoledních hodin. Pokud tedy dosud nemáte signál, tak na OskarLinku nevolejte, protože závada je sice již odstraněná, ale bude ještě pravděpodobně několik hodin trvat, než budou všichni zákazníci připojeni zpět k síti.

Proč někdo mohl volat a někdo ne?

Podle dostupných informací zřejmě v MSC došlo chybou technika ke zkratu, jehož následkem byla interní porucha v rozvodu proudu. Na základě toho pravděpodobně nemohly fungovat některé hardwarové systémy. Není ale vyloučeno, že výše uvedené okolnosti nezpůsobily také nějaké potíže v softwaru. Oskar závadu během necelých 75 minut objevil a, jak již víme z oficiálního vyjádření, tak již od 10:15 probíhá restart opraveného MSC. Poškozena byla nejspíš ta část MSC, která obsahuje databázi Oskarových zákazníků, takže i když zbytek sítě fungoval normálně, tak MSC nevědělo, že přihlášené telefony do ní patří a tudíž jim neumožňovalo telefonování. Jedna z částí databáze klientů pak zůstala nepoškozená, takže tito klienti výpadek vůbec nepocítili. V těchto chvílích tedy probíhá v říčanském Hi-Tech Centru opětovné přihlašování jednotlivých účastníků k opravenému MSC, které ovšem při počtu více jak 540 000 uživatelů (musí se zde nahrát celá databáze) bude trvat několik hodin.

Autentický záznam omluvy Oskara na infolince (*608) ve formáty WAV (74 kB).

Diskuze (112) Další článek: Eurotel měl na konci pololetí téměř 2,7 milionu zákazníků

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Akt, Čech, Oskar


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11