Aktuálně: Sendo právě představilo nový symbianový smartphone X

Zničehonic se na scéně objevil další chytrý telefon s operačním systémem Symbian. Sendo, které před rokem uteklo od Microsoftu, právě uvedlo svůj „X“. Největší zajímavost? Asi dvaatřicet megabajtů uživatelské paměti.
Aktuálně: Sendo právě představilo nový symbianový smartphone X

O britském výrobci Sendo jsme naposled slyšeli loni v souvislosti se soudními spory s Microsoftem. Sendo totiž mělo být první značkou, která měla vyrobit chytrý telefon na operačním systému Microsoft Smartphone, model Z100 se ohlašoval už dlouho před tím. Jenže potom si Sendo najednou postavilo hlavu, s Microsoftem ukončilo spolupráci a oznámilo, že vyvíjí chytrý telefon založený na konkurenční platformě Symbian. Podle tehdejších informací měl být k dispozici už začátkem letošního roku, což ale zjevně nebylo reálné.

Sendo dnes vydalo tiskovou zprávu (zde je v angličtině), v níž oznamuje, že nový telefon s označením X je na světě. Objevil se také v ceníku italského operátora TIM za 512 eur s poznámkou o zahájení prodeje už příští týden. To je trochu zvláštní, protože samotný výrobce píše o prodeji do konce roku a kdyby to mělo být dřív, určitě by se pochlubil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlédněte si megaobrázky nového telefonu

Výbava je excelentní

Pojďme si nový smartphone představit trochu podrobněji. Podle prvních informací a obrázku je zřejmé, že novinka nebude trpět žádnými designérskými výstřelky ve stylu Nokie 7610 či Siemensu SX1. Bude vypadat jako obyčejný telefon. Jeho rozměry budou 110 x 49 x 23 mm a vážit bude přijatelných 124 gramů.

Dominantou bude stejně jako u jakéhokoli jiného chytrého telefonu velký displej s podporou 65 tisíc barev a rozlišením 176 × 220 bodů. Pozor, to je více než u Nokií 3650/6600/7650. Jako správný multimediální přístroj bude Sendo na svých zádech ukrývat vestavěný foťáček s nadstandardním vybavením – podporou videa, integrovaným bleskem a čtyřnásobným digitálním zoomem. O rozlišení fotoaparátu se zdroje nezmiňují, termínu "high quality photos" raději nebudeme věřit. Nahrané video lze přehrát přímo v telefonu prostřednictvím aplikace RealPlayer.

Výhodou může být použitý operační systém Symbian Series 60, pro který už v této chvíli existuje dostatek zajímavých aplikací. Potvrzena je i podpora aplikací napsaných v jazyce Java. Z další multimediální výbavy jmenujme MMS a přehrávač souborů MP3. Povšimněte si hlavní obrazovky, kde jsou přehledně vypsány aktuální události. Jde o jakousi obdobu funkce Today u kapesních počítačů a chytrých telefonů se systémem Microsoftu, která mobilům na Symbianu chyběla a museli jste ji doinstalovat jako samostatný program.

O propojení s okolním světem se bude starat hlavně GPRS následováno bezdrátovým Bluetooth a tradiční cestou skrze infračervený port. V telefonu je vestavěn prohlížeč XHTML, který by podobně jako nové Nokie mohl zvládnout zobrazit i jednoduché webové stránky. Z vnitřní paměti 64 MB je uživateli k dispozici plných 32 MB a podporovány jsou i paměťové karty MMC. Paměti je tedy skutečně dostatek. Telefon je triální, lze s ním telefonovat i v amerických sítích GSM.

Data z telefonu bude možné synchronizovat s počítačem. V standardní dodávce zákazníci dostanou prohlížeče formátů Microsoft Wordu, Excelu a PowerPointu, souborů PDF a archivů ZIP.

Ve zkratce

 • operační systém: Symbian OS v6.1
 • platforma: Series 60
 • podporované sítě: 900/1800/1900 MHz
 • rozměry: 110 x 49 x 23 mm
 • hmotnost: 124 g
 • paměť: 64 MB, uživatelská 32 MB
 • paměťové karty: SD a MMC
 • baterie: Li-Ion, 900 mAh
 • displej: 65 000 barev, rozlišení 176 x 220 bodů
 • operační systém: Symbian Series 60
 • připojení: GPRS, Bluetooth, IrDA, WAP, USB
 • zprávy: SMS, EMS, MMS
 • fotoaparát: integrovaný s bleskem
 • další funkce a vlastnosti: Java, vícehlasé vyzvánění, přehrávač MP3
 • e-mailový prohlížeč: až šest účtů
 • cena: 512 eur
Diskuze (17) Další článek: Nový Sony Ericsson P900: konečně oficiálně!

Témata článku: Sen, Akt, Send, Samostatný program


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14