Aktuálně: T-Mobile v pondělí spouští EDGE!

T-Mobile právě oznámil, že v pondělí 8. listopadu spouští EDGE. Pro začátek bude pokryto šest největších měst, platí se jako za GPRS. V budoucnu ale T-Mobile nabídne pro EDGE speciální „dražší“ paušály.
Aktuálně: T-Mobile v pondělí spouští EDGE!

Zdrojem pro tento článek je tisková zpráva T-Mobilu.

V pondělí 8. listopadu spustí T-Mobile Czech Republic v šesti největších městech službu EDGE. Poprvé tak budou moci zákazníci v České republice vyzkoušet výhody nejrychlejšího přenosu dat v rámci GSM technologie. „Jsme si velmi dobře vědomi zájmu o vysokorychlostní internet, a proto uvádíme tuto technologii, která výrazně zvyšuje rychlost mobilního internetu, v nejrychlejším možném termínu,“ komentuje krok společnosti její marketingový ředitel Jiří Dvorjančanský. EDGE nabízí rychlost přenosu dat až 236,8 kbps, tedy třikrát vyšší než GPRS.

Přestože s počítačem umí podle výzkumů zacházet pouze dvacet procent Čechů, poptávka po vysokorychlostním připojení k internetu zejména ve velkých městech zdaleka převyšuje nabídku. Velký boom zažívají nejen pevné, ale i mobilní datové služby, a dá se předpokládat, že zájem o mobilní data nadále poroste.

Pokrytí

T-Mobile pro zákazníky připravil fázované zavádění technologie EDGE. Současné pokrytí bude postupně rozšiřovat na základě zájmu uživatelů a růstu penetrace telefonů podporujících tuto technologii, jichž je zatím v oběhu jen omezené množství. „EDGE startujeme tam, kde se soustřeďuje nejvíce uživatelů mobilních dat,“ vysvětluje Dvorjančanský a dodává: „Již na konci února příštího roku však 35 % veškerých datových přenosů může běžet prostřednictvím EDGE.“

T-Mobile EDGE bude spuštěn 8. listopadu v šesti největších městech: Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích a Olomouci. V počáteční fázi bude pokrytí těchto oblastí nehomogenní, průběžně se však bude doplňovat. Zákazníci T-Mobile Czech Republic budou moci přenášet data prostřednictvím EDGE i při cestách do zahraničí, v sítích 19 operátorů v 15 zemích. Kromě tří operátorů T-Mobile na Slovensku, v Chorvatsku a Maďarsku lze EDGE použít např. v Kanadě, Finsku, Francii, Hongkongu, Číně či Izraeli.


Klepněte na náhled, otevře se větší mapa pokrytí

Cena

Po dobu nejbližších měsíců budou moci uživatelé mobilních dat využívat EDGE v rámci existujících GPRS tarifů. T-Mobile však hodlá během příštího roku zavést příplatek za vyšší rychlost v tzv. neomezených tarifech. Zatímco dnes tedy zaplatí zákazník využívající tarif T-Mobile Data Unlimited 699 Kč (+ 19% DPH), cena neomezeného paušálu, ve kterém bude možné plně využívat výhody rychlosti přenosů prostřednictvím EDGE, by měla být od 1. 4. 2005 o 200 Kč vyšší.

Zákazníkům se stávajícími neomezenými tarify bude zaveden rychlostní limit, který omezí rychlost přenosu na úroveň GPRS. Uživatelé tarifů, platící za množství přenesených dat, mohou využívat plnou rychlost EDGE i po uvedeném datu bez jakéhokoliv příplatku. T-Mobile také zvažuje uplatnění tzv. fair usage policy u paušálních tarifů, jež bude běžného zákazníka chránit před uživateli, kteří stahují extrémní množství dat.

EDGE – opravdu mobilní internet

EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution) je výrazně rychlejším následovníkem GPRS. Zvýšení rychlosti přináší výrazné zlepšení uživatelského komfortu především při přístupu na internet a při využívání multimediálních služeb. EDGE se v současné době stává standardem a je samozřejmou součástí velké části nových mobilních telefonů. Implementace do stávající sítě je jednoduchá, stejně takové je použití pro uživatele – není potřeba vlastnit speciální koncové zařízení sloužící pouze pro připojení na internet ani měnit nastavení telefonu či službu zvlášť aktivovat. K velkým výhodám technologie patří plynulý přechod mezi GPRS a EDGE – pokud uživatel začne stahovat data pomocí EDGE a během přenosu se dostane na území, kde tato technologie není dostupná, tok dat se nepřeruší, pouze zpomalí na rychlost GPRS Zkušenosti z testů, které v síti T-Mobile probíhají již několik měsíců, potvrzují „papírové“ předpoklady EDGE: odeslání e-mailu je 3x rychlejší (příjem 2x rychlejší), surfovat na internetu lze 2 až 3krát rychleji a např. soubor o velikosti 5 MB je při průměrné rychlosti možno stáhnout za 4 až 5 minut. Zrychlení samozřejmě zaznamenají také uživatelé WAP a MMS služeb.
Pro datové přenosy uskutečněné prostřednictvím EDGE mohou zákazníci využít stávající službu GPRSpeed urychlující přístup k webovým stránkám. Tak je možno dosáhnout dalšího, téměř dvojnásobného zrychlení přenosu, což EDGE staví na roveň dalším technologiím vysokorychlostního připojení k internetu.

T-Mobile půjčuje EDGE telefony

Pro užívání EDGE není třeba speciální koncové zařízení, stačí, když telefon podporuje tuto technologii. V současné době jsou v nabídce T-Mobile čtyři typy těchto telefonů – Nokia 6230, 5140, 3220 a 6820; do konce roku budou uvedeny ještě další dva modely EDGE telefonů téže značky – Nokia 6630 a 9500. Na přelomu roku s největší pravděpodobností obohatí nabídku koncových zařízení také Option EDGE Combo Data card (nový typ PCMCIA karty), jejíž testy v současné době probíhají. Do konce roku tedy budou moci zákazníci vybírat ze sedmi typů koncových zařízení.

T-Mobile myslí i na zákazníky, kteří dosud telefon podporující EDGE nemají – ve všech Značkových prodejnách T-Mobile ve zmíněných šesti městech si mohou od 8. listopadu vypůjčit EDGE telefon se SIM kartou a datovým kabelem. Podmínkou zápůjčky v trvání 3 dnů je složení zálohy ve výši 13 000 Kč.

Diskuze (80) Další článek: Konec legendy: Nokia 3310 se už nevyrábí

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Nokia 6230, Nokia 6630, Edge, Akt, Složení zálohy, Mobil


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113