Aktuálně: vyjádření společnosti Eurotel k měření kvality síti

Včera odpoledne jsem obdrželi oficiální vyjádření společnosti Eurotel k testu mobilních sítí prováděným VUT v Brně. Proč Eurotel s tímto testem nesouhlasí a jaké má připomínky?
Aktuálně: vyjádření společnosti Eurotel k měření kvality síti

Způsob měření

  • Měření proběhlo na velmi malém vzorku (cca 500 pokusů). Při tak malém počtu vzorků je statistická chyba v řádu 2,5 %, což může výsledky zcela změnit. Eurotel při měření stejných hodnot provádí měsíčně 12 000 pokusů jen ve městech,
  • každý operátor byl měřen jiným počtem pokusů, což je jednoduchý nástroj jak zkreslit výsledky,
  • při tak malém počtu pokusů (viz výše) je místo měření je kritické pro určení výsledků. Kdo určoval místo kde se bude měřit?

Délka hovoru

  • Většina operátorů používá pro měření 90-vteřinové hovory, protože naprostá většina hovorů uživatelů GSM volá okolo 1,5 minuty. Pokud se prodlouží měření na 210 vteřin, výsledky jsou jiné a neodpovídají požadavkům a zkušenostem naprosté většiny uživatelů GSM.

Telefony Sagem  OT 75

  • Tyto telefony (které byly využity při měření) ve velké míře (podle našich zkušeností až 70 %) neodpovídají standardu GSM. Proto každý přístroj SAGEM OT 75 před zapojením do měřícího zařízení musí být zpětně prověřen. Eurotel před měřením přístroje prověří a otestuje, což mu mimo jiné přikazuje certifikace ISO 2000.
  • Tyto telefony jsou využívány ve většině měřících zařízení, protože SAGEM jako jeden z mále výrobců mobilních telefonů poskytuje detailní technické specifikace přístrojů. Tyto telefony však neumí využívat dynamické alokace SDCCH kanálu, což je funkce v síti GSM, která umožňuje lepší využívání kapacity sítě a která je definována mezinárodním GSM standardem a je využívána mnoha operátory GSM ve světě.  Protože telefony Sagem OT 75 tuto funkci využívat neumí, v některých případech nedojde k navázání spojení, což zkresluje celkovou statistiku. Eurotel tyto telefony neprodává a nedoporučuje svým zákazníkům  Tuto funkci (dynamická alokace SDCCH kanálu) podporuje v České republice pouze Eurotel a proto měření pomocí těchto telefonů zkresluje v neprospěch Eurotelu.

Eurotel při svých měřeních tyto telefony sice také používá, ale vzhledem k tomu, že tuto chybu známe, tak již při stanovování způsobu měření a při hodnocení měření tyto odchylku započítáváme – při měření lze poznat, kdy k této chybě došlo.

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Měření, Euro

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

O2 v září: Špičkový Samsung Galaxy Note 8 a četné slevy [ceník]

O2 v září: Špičkový Samsung Galaxy Note 8 a četné slevy [ceník]

** O 2 800 Kč šel s cenou dolů iPhone 7 s pamětí 256 GB ** O 2 500 Kč levnější můžete mít CAT S60 s termokamerou ** Sleva 2 300 Kč pak platí na loňský Samsung Galaxy S7

9.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 1