ALB akumulátory usnadní bezdrátový život

Nová generace akumulátorů firmy Toshiba America Electronic Components, Inc. hodlá zpříjemnit život především přenosným bezdrátovým komunikačním zařízením. Jedná se o pokročilou variantu současných Lithium-polymerových akumulátorů.
Nová generace akumulátorů firmy Toshiba America Electronic Components, Inc. hodlá zpříjemnit život především přenosným bezdrátovým komunikačním zařízením. Jedná se o pokročilou variantu současných Lithium-polymerových akumulátorů. Výrobce je označuje zkratkou ALB , která znamená Advanced Lithium Batteries.

Výrobce doporučuje články osazovat do mobilních telefonů, PDA a handheldů, subnotebooků a jiné drobné výpočetní a komunikační techniky. Provozní teplota byla rozšířena na rozsah od –20 do +60 stupňů Celsia. Při teplotě –20 stupňů články mají dosáhnout čtyřiceti procent nominální kapacity. Pro vyšší bezpečnost se v článcích nepoužívá jako dosud lithium v kovové formě. Články jsou rovněž schopny odolávat „macešskému“ zacházení dobíjecí elektroniky. Články s jmenovitým napětím 3,7 V jsou schopny například odolat přepětí nabíječky 12 V a při teplotě 170 stupňů nabíjecímu přepětí 4,4 V. Články mají mít hustotu energie více než 366 Wh na litr objemu. ALB technologie umožňuje v současné době články tenké 1 mm, ovšem hranice má být na úrovni 0,1 mm.

Technické parametry

označení napětí délka šířka tloušťka kapacita
LAB363562 3,7 V 62 mm 35 mm 3.6 mm 680 - 750 mAh
LAB363456 3,7 V 56 mm 34 mm 3.6 mm 580 - 640 mAh
LAB423456 3,7 V 56 mm 34 mm 4.2 mm 700 - 770 mAh
LAB463051 3,7 V 51 mm 30 mm 4.6 mm 630 - 690 mAh
LAB483759 3,7 V 59 mm 37 mm 4.8 mm 1070 mAh

Akumulátory mají mít životnost 500 cyklů, za které by kapacita měla klesnout na 80 procent původní. Měsíční produkce článků má na konci roku dosáhnout tří milionů kusů. Při obvyklém odběrovém množství má být cena jednoho článku mezi 5 a 7 USD.

Živě komentuje: Akumulátory v mobilní elektronice známe v zásadě tři druhy. Prvním jsou NiCd akumulátory, které v nových přístrojích prakticky nenajdete. Vedle nutnosti „cyklovat“ však byly poměrně odolné a měly nízké samovybíjení. Novější a dodnes používané NiMH akumulátory částečně odstranily nutnost provádět cykly, což vyžadovalo mnoho pozornosti uživatele. Jistou daní bylo zvětšení samovybíjení a snížení odolnosti (například vůči mrazu). Z ekologického hlediska však NiMH akumulátory byl velkým krokem kupředu, protože se z akumulátorů odstranil těžký kov – kadmium. Třetí velkou skupinou jsou LiIon akumulátory. Pokračovaly v trendu, takže zde je tzv. paměťový efekt (nutnost provádět cykly) odstraněn úplně. Nejnovějším výkřikem se staly tzv. Lithium-Polymer akumulátory.

LiIon akumulátory provází příběh, který nikdo nepotvrdí, , ale z dobře informovaných zdrojů jej máme potvrzen. Podle něj jistý uživatel v Japonsku rozebral LiIon akumulátor na jednotlivé články a ty začal dobíjet v dobíječce pro NiMH akumulátory. Tím se mělo docílit lehké destrukce článků i nabíječky, což si samozřejmě nenechal pro sebe. Údajně se tyto typy článků stáhly z trhu s tím, že byly nahrazeny bezpečnějšími. Nové články prý mají obsahovat čip, který zamezí kritickým dobíjecím a vybíjecím hodnotám. Oficiálně byla tato zpráva na mé dotazy dementována, ovšem neoficiálně mi bylo naznačeno, že tak nějak to bylo. Faktem je, že před zhruba dvěma lety byl lehký výpadek LiIon akumulátorů.

Váš názor Další článek: MobilMania.cz: nejživější diskuse pěkně pohromadě

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Akumulátor, Život


Určitě si přečtěte