Alcatel Idol 5: kovový fešák, jemuž díky vzhledu pár chyb odpustíte [recenze]

 • Kovové zpracování a tenké tělo vynikne spíše v bílém provedení
 • Zklame průměrný fotoaparát a ne zcela přesná čtečka otisků
 • Je Idol 5 zajímavá volba, nebo jen další z levných smarphonů?
Alcatel Idol 5: kovový fešák, jemuž díky vzhledu pár chyb odpustíte [recenze]
Kapitoly článku

Design

Kovový krasavec s okem mimo osu. Idol 5 má na krabičce napsáno "kov potkává sklo". Je pravda, že čelní strana je kryta odolným sklem a zadní strana je kovová, ale předěl, tedy rámeček po obvodu, ten je plastový, i když si samozřejmě na imitaci kovu hraje. Pevnost telefonu je ale příkladná a nikde nic nevrže. Jeho krása ale vynikne spíše v bílém provedení. Idol 5 je unibody smartphone, z boku vyjímatelný šuplíček může ukrýt dvě nanoSIM, nebo jednu nanoSIM a jednu microSD paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozměry Alcatelu Idol 5 jsou 148 × 73 × 7,5 mm a váha činí 155 gramů.

Čelní stranu kryje po celé ploše tvrzené odloné 2,5D sklo Dragontrial s oleofobní vrstvou, která dle mého skromného názoru funguje u Idolu 5 lépe, než u mnohem dražších smartphonů. Sklo je přerušeno pouze nad displejem, a to výdechem hovorového reproduktoru. Okolo něj jsou ukryty senzory, notifikační dioda, čelní kamerka a čelní LED blesk. Pod displejem je poměrně dost místa, které budí zdání senzorových tlačítek, bohužel jsou však vyobrazena na displeji a místo pod displejem tak zůstává nevyužito.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tloušťka Idolu 5 je 7,5 mm, nikde nic nevystupuje a telefon se v ruce dobře drží.

Rámeček po obvodu, jak jsem již zmínil výše, je plastový. Na pravé straně najdeme tlačítko zámku a dvojkolébku hlasitosti, přičemž zamykací tlačítko má zdrsněný povrch pro snazší orientaci potmě. Na druhé straně najdeme šuplíček na vložení karet, špendlíček pro jeho vysunutí je samozřejmě obsahem balení. Horní hrana skýtá sekundární odrušovací mikrofon a sluchátkový konektor, zatímco na hraně spodní najdeme systémový microUSB konektor a po jeho obou stranách perforaci, ve které bychom si opět přáli stereo reproduktory. Bohužel je zde pouze jeden hlasitý reproduktor, druhá perforace ukrývá hovorový mikrofon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stereo reproduktory se nabízejí, bohužel se ale jedná pouze o reproduktor a mikrofon.

Zadní kovová strana má zajímavě řešené umístění antén. Plastové proužky kopírují obliny horní a spodní hrany a na první ani druhý pohled si jich vůbec nemusíte všimnout. Ve spodní části šedou barvou vyvedené logo Alcatel není tolik nápadné, jako výše pod čtečkou otisků stříbrně vybarvené logo Idol. Čtečka otisků na zadní straně pro mě není ideální a tak to může být způsobené také mnou, ale její úspěšnost odemčení není lepší, než na druhý nebo třetí pokus.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nad displejem je notifikační dioda a také LED blesk k selfie kamerce. Šuplíček pojme dvě nanoSIM, nebo jednu nanoSIM a jednu microSD.

Nevyhovující je pro mě také umístění dvojbarevného LED blesku a čočky fotoaparátu úplně do rohu, pravděpodobnost jejich překrytí prstem je dosti vysoká. Kdyby byla čočka umístěna doprostřed a ležela tak na ose zadní strany stejně jako čtečka otisků prstů, učinil by dle mého výrobce lépe. Teď jsou to jen slova v recenzi, při pokažených fotkách později vás to ale může hodně mrzet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Umístění fotoaparátu mimo osu zadní strany jednak nevypadá pěkně, ale hlavně si jej budete neustále překrývat prstem.

Displej

Více jasu, prosím. Použitý zobrazovač u Idolu 5 je IPS panel s Full HD rozlišením na úhlopříčce 5,2", tedy 1080 × 1920 obrazových bodů s výslednou jemností 424 PPI. Displej je dostatečně jemný, pozorovací úhly jsou ze všech stran výborné a nehrozí žádná inverze barev. Senzor pro regulaci jasu pracuje příkladně, ale k hodnotám jasu na obou stranách rozpětí výhrady mám. Minimální jas by mohl být ještě trochu nižší, ale to není takový problém, jako hodnota maximálního jasu. Ta je při ostrém slunci i umělém světle hodně nedostatková.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení displeje moc věcí neukrývá. Úsměvná je chybějící uživatelská regulace barevného podání displeje, potěší alespoň nastavení funkčního tlačítka na displeji.

V nastavení displeje toho moc nenajdeme. Samozřejmě je zde posuvník pro manuální regulaci jasu, možnost zapnout regulaci automatickou, dále možnost měnit velikost písma a škálování obsahu, ale to jsou vše základní funkce operačního systému. Je tu také položka MiraVision, která podle popisu má umožnit uživatelské nastavení barevného podání, jenomže sekce tohoto nastavení už v telefonu nikde není. Ani v nastavení displeje, ani v rozšířeném či jiném nastavení, ani jako samotná aplikace v menu. Aplikace tohoto jména nejde vyhledat ani v Google Play. 

Hardware

Nabíjení rychlostí šneka. Idol 5 je vybaven osmijádrovým procesorem MediaTek MT6753, kdy každé jádro je taktováno na 1,3 GHz. Spolu s ním se o chod přístroje starají 3 GB operační paměti RAM a grafický akcelerátor Mali-T720 s taktem 450 MHz. Operační paměť je dostatečná a lehce pomalejší multitasking dávám za vinu spíše špatné optimalizaci. Co se výkonu a celkového chodu týče, jedná se o telefon nižší třídy a jeho reakce tomu odpovídají. Čeká se na kdeco, ale ne nějak výrazně, i když ze zkušenosti lze říci, že za stejně peníze to jde i rychleji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledky v benchmarkových testech jasně deklarují nižší třídu.

Výsledky benchmarku AnTuTu v6.2.7:

 • celkové skóre: 37 805
 • 3D: 5 478
 • UX: 15 077
 • CPU: 12 654
 • RAM: 4 596

Vnitřní úložiště má kapacitu 16 GB a výrobce již na webu upozorňuje, že pro uživatele dostupná je pouze polovina. Idol 5 ale zvládá paměťové karty do velikosti 128 GB, obavy tedy nejsou na místě, pokud nepotřebujete instalovat velké množství aplikací. Baterie nabízí kapacitu 2800 mAh a dobíjecí čas je podle webu tři a půl hodiny. V reálu je to díky pouze 1A nabíječce ještě o něco více. Z hlediska výdrže se jedná o klasický střed, smartphone vydrží den a kousek, pokud ho ale zatížíte, díky méně výkonnému chipsetu mizí procenta rychleji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Alcatel u Idolu 5 upravil vizualizaci nakládání se systémovými prostředky.

AnTuTu Battery Test:

 • celkové skóre: 8 067

Připojitelnost Idolu 5 je zajištěna přes Wi-Fi standardů b/g/n, Bluetooth 4.2, LTE všech frekvencí, GPS a v této cenové kategorii potěší ne zcela běžná podpora USB OTG. Absentuje třeba NFC nebo podpora GLONASS, které naopak jsou i v této cenové relaci poměrně běžné. Výrobce zmiňuje také podporu VoLTE a VoWi-Fi, i když ta je spíše v kompetenci operátorů a jimi upravených firmwarů. Ze senzorové výbavy je přítomen senzor přiblížení, okolního jasu, akcelerometr, elektronický kompas a samozřejmě čtečka otisků prstů.

Software

Android 7.0, kdo ho najde? I když během testování na Idol 5 dorazila jedna systémová aktualizace, bez jejího detailního popisku nebo návštěvy nastavení byste ani nevěděli, na jaké verzi Androidu je telefon postaven. Idol 5 je jeden z telefonů, u kterého má výrobce stále pocit, že nejlepší cesta je celý operační systém graficky upravit, a to včetně menu, notifikační lišty, zamykací obrazovky, nastavení, ikon a dalšího. Osobně nejsem zastáncem, mám raději čistý (nebo alespoň ne tolik upravený) Android, i když některé nadstavby umím docenit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V systému se objevuje všudypřítomné tlačítko NowKey na displeji, při jehož stisku se objeví karusel nabízející rychlé spuštění různých aplikací.

Zde jako hlavní nevýhodu vidím instalaci aplikací navíc, je tu třeba mimo Chrome i vlastní prohlížeč internetu, alespoň se ale aplikace jako Messenger, Facebook a Instagram dají odinstalovat. Výhodou je zase možnost širších úprav domovské a zamykací obrazovky, nebo třeba skvělá funkce dvojitého přihlášení do podporovaných aplikací. Díky funkcionalitě dodané Alcatelem můžete být zároveň přihlášení na dvou účtech Facebooku, WhatsAppu či třeba Instagramu. Hodit se může také plánování samovolného zapínání a vypínání telefonu, nebo malé množství chytrých gest.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U Idolu 5 oceníte nastavení mřížky aplikací na domovské obrazovce na rozumné hodnoty. Škoda ale, že to samé neplatí pro dok aplikací při spodním okraji.

Nadstavbu od Alcatelu bych zařadil mezi Huawei, u kterého je nadstavba promyšlená, nepřeplácaná, funkčně vymyšlená a přidává zajímavé drobnosti (jako třeba časovou osu v notifikacích), a starší verze nadstavby Asusu, u které mám pocit, že se v ní nedá vyznat. Dost už ale slov, obrázky napoví mnohem více.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zajímavou funkcionalitou navíc je možnost přihlásit se do jedné aplikace dvěma účty zároveň, nebo také si dopředu naplánovat vypnutí a zapnutí smarpthonu.

Fotoaparát

Méně je více. Hlavní snímač u Idolu 5 má rozlišení 13 Mpx a výrobce se honosí tím, že ještě interpoluje maximální rozlišení při poměru 4 : 3 na 16 Mpx. Ze zkušenosti víme, že to většinou není dobrá cesta. Dále se Alcatel chlubí pětičočkovou soustavou, prediktivním ostřením, clonovým číslem f/2.0, dvoubarevným LED bleskem, úhlem záběru 76,3° nebo funkcí HDR. Čelní kamerka má rozlišení 5 Mpx interpolovaných na 8 Mpx, LED blesk, clonové číslo f/2.4 a úhel záběru 84°. Video nahrávají oba snímače s frekvencí 30 fps, hlavní ve Full HD s elektronickou stabilizací obrazu a čelní v HD rozlišení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka prostředí fotoaparátu a jeho nastavení. O interpolaci snímků se dočtete jen na webu výrobce, v telefonu se tato informace nikde neuvádí.

Z fotoaparátu máme smíšené pocity. Může za to zejména interpolace na 16 Mpx, která v podstatě jen zvětší snímek, jemuž ale do nové zvětšené velikosti schází obrazová data. Zákonitě tak „rozředí“ ta dostupná pro 13 Mpx a výsledná fotka v originální velikosti opravdu nevypadá dobře. Lepší je proto nepřepínat na 16 Mpx a fotit na nativních 13 Mpx, kde jsou výsledky o poznání lepší. Na druhou stranu pro prohlížení snímků na Full HD displeji telefonu je jejich skutečné rozlišení asi celkem lhostejné.

Ukázkové fotografie v nativním rozlišení 13 Mpx:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snímky jsou povedené při jasné a slunečné obloze a potíže foťáku nedělají ani portréty nebo makro snímky. Při větší vzdálenosti dramaticky klesá úroveň detailů, obzvláště při krajích snímků. Dochází k slévání do jednolitých ploch, ztrácí se kresba a barevná věrnost. Noční snímky jsou ve většině případů špatné, ani blesk nepomáhá, množství šumu je obrovské a detaily a kresba chybějí.

Ukázkové fotografie v interpolovaném rozlišení 16 Mpx:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové snímky z fotoaparátu Alcatelu Idol 5. Více ukázek v Galerii.

Celkově si telefon ani při zapnutém HDR neumí poradit s kontrastní scénou a protisvětlem. Tady je vidět, že se jedná o levnější model se základním snímačem, ale i s ním se povedenější snímek pořídit dá. Video ve Full HD rozlišení není taky žádná sláva, ale alespoň se telefon snaží a elektronická stabilizace vykřeše alespoň trochu koukatelný výsledek. Problémem je časté (i když rychlé) přeostřování, které vůbec není potřeba, a celkově nízká ostrost a barevná věrnost.

Ukázkové video (Full HD, 30 fps):

Hodnocení: 62 %

Závěrečné hodnocení Alcatelu Idol 5 se nepíše jednoduše. Telefon jako celek není špatný (ale ani dobrý), i když samozřejmě svoje chyby má, z nichž těmi nejzásadnějšími je průměrný fotoaparát matoucí interpolací, pomalé nabíjení a slaboučký hardware, který někdy způsobí zadýchání prostředí. Plusy jsou v podobě kvality zpracování a pěkného designu, Full HD displeje a několika vychytávek v systému (např. plovoucí tlačítko Now).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prodejní balení obsahuje zcela zbytečná pecková sluchátka, datový kabel, špendlíček a pomalou 1A nabíječku, která dobijí telefon více než 3,5 hodiny.

Bude to stačit? Stejně jako vždy – rozhodne spotřebitel, který začíná být čím dál náročnější. A výrobci si toho jsou moc dobře vědomi. V cenové hladině okolo 5 tisíc korun dnes svádí boj skoro stejně ostrý jako v nejvyšších patrech.

Hlavní konkurence:

Xiaomi Redmi 4X
rozměry a hmotnost: 139 × 70 × 8,7 mm, 150 g
displej: 5'', kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE (300|10 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4,2, GPS
paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 072 MB, baterie: 4 100 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 1,4 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 6 (Marshmallow)
fotoaparát: 13MPx (4 128 × 3 096), video (1 920 × 1 080), blesk
70 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.cz

Asus Zenfone 4 Max (ZC520KL)
ZC520KL
rozměry a hmotnost: 151 × 73 × 8,7 mm, 156 g
displej: 5,2'', kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 282 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4,1, GPS
paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 072 MB, baterie: 4 100 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 425 (4× Cortex-A53, 1,4 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 7 (Nougat)
fotoaparát: 13MPx (4 128 × 3 096), video (1 920 × 1 080), blesk
71 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.cz

TP-Link Neffos X1 Lite
rozměry a hmotnost: 143 × 71 × 8,5 mm, 138 g
displej: 5'', kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|11,5 Mb/s), LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4,1, GPS
paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 2 048 MB, baterie: 2 550 mAh
procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 1,5 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 7 (Nougat)
fotoaparát: 13MPx (4 128 × 3 096), video (1 920 × 1 080), blesk
64 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.cz

Huawei P9 Lite (2017)
rozměry a hmotnost: 147 × 73 × 7,6 mm, 147 g
displej: 5,2'', kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE
konektivita: miniUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4,1, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 072 MB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Hisilicon Kirin 655 (8× Cortex-A53, 2,1 GHz, 16nm)
operační systém: Google Android 7 (Nougat)
fotoaparát: 12MPx (4 000 × 3 000), video (1 920 × 1 080), blesk
71 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.cz

Samsung Galaxy J5 (2017)
J530
rozměry a hmotnost: 146 × 71 × 8 mm, 160 g
displej: 5,2'', kapacitní AMOLED, 720 × 1 280, 282 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (21,1|5,76 Mb/s), LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4,1, GPS
paměť: 16 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 2 048 MB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Samsung Exynos 7870 (8× Cortex-A53, 1,6 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 7 (Nougat)
fotoaparát: 13MPx (4 128 × 3 096), video (1 920 × 1 080), blesk
69 %
vybavenost
3,5/6
výhodnost
cena:

Verdikt: Alcatel Idol 5 je průměrný telefon, od kterého díky povedenému kovovému designu a zařazení do nejvyšší řady Idol podvědomě čekáte víc. Příznivá cenovka okolo 5 tisíc by vás ale měla rychle vrátit zpátky na zem.

Plusy:

 • kovové zpracování, pevné tělo
 • jemný displej s dobrou barevnou věrností
 • notifikační dioda
 • blesk pro selfie kamerku
 • možnosti úpravy prostředí
 • možnost přihlášení do aplikací dvěma účty zaroveň

Minusy:

 • slabý hardware
 • pomalé nabíjení
 • ošklivé interpolované fotky
 • nepřesná čtečka otisků prstů
 • umístění čočky fotoaparátu v rohu zad
 • nízká hodnota maximálního jasu

Témata článku: Alcatel, Recenze, Android, Smartphony, DualSIM, Messenger, WhatsApp, Fotoaparát, Čtečka otisků prstů, Nižší třída, Instagram, Galerie, IPS, Operační paměť, Facebook, HDR, Kovová konstrukce, Chrome, Virtuální realita, Nadstavba, Idol, Hybridní slot, Alcatel Idol 5, Notifikační lišta, Ukázková fotografie


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 24

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51