Alcatel One Touch 701 na příčce nejvyšší

Alcatel One Touch 701 patří jednoznačně mezi současnou mobilní špičku. I když bude na trhu až příští rok, už nyní se na něj můžete těšit.
Alcatel One Touch 701 na příčce nejvyšší
Po Alcatelu One Touch 30x, který získal Opravdovou mobilitu - prestižní ocenění časopisu Mobility za možnosti a skvělou cenu, a Alcatelu One Touch 501, který se pohodlně uvelebil mezi manažerskými telefony, je tady poslední novinka, Alcatel One Touch 701. Jeho cíle nejsou nijak malé – chce dobýt tu nejvyšší mobilní příčku.

Podobný pětistovce

Přístroj je velmi podobný předchozímu modelu Alcatelu (OT 501) a liší se od něho spíše detaily. Tím nejvíce patrným je přítomnost krytu klávesnice. Je plastový a samozřejmě choulostivější vůči pádu. Odklápí se spodním tlačítkem na levém boku telefonu, které je také z umělé hmoty - designově se mi k telefonu nějak nehodí. Kryt je aktivní, což znamená, že pokud vám někdo volá, odklopením krytu hovor přijmete a přiklopením ukončíte. Dlouhým podržením tlačítka „c“ uzamknete klávesnici. Pak jsou všechna dostupná tlačítka neaktivní a odemknete je buď trvale - opětovným dlouhým stiskem céčka, nebo dočasně – odklopením krytu se klávesnice odemkne a zaklopením zase zamkne. Z kláves tedy zůstává aktivní pouze céčko. Pokud ale uzavřete kryt v době, kdy ještě listujete v menu telefonu, klávesy se zablokují, ale v menu můžete listovat dále. Několikerým stisknutím tlačítka „c“ se dostanete až k úvodní obrazovce displeje – zobrazení hodin a data, a tehdy je již telefon opět plně blokovaný. Všechna další tlačítka mají stejné funkce jako model OT 501 – viz recenzi.

celkový pohled 1   celkový pohled 2   celkový pohled 3  

Jsem z toho paf – má to holograf!

Displej je holografický a zobrazí stejně jako OT 501 osm řádků při čtení textové zprávy. Je tedy klidně možné, že si můžete celou příchozí textovku přečíst na displeji naráz. Písmo je samozřejmě proporcionální – dal jsem si tu práci a spočítal jejich počet na řádku: písmen „i“ se vejde na řádek 47, ale písmen „m“ pouze 11.

„Sedmistovka“ je stejně velká jako OT 501, jen o něco tenčí – Alcatelu se povedlo ji ještě o 2 milimetry ztenčit na pouhých 20 mm! Hmotnost se zmenšila o jednotku - na 88 gramů (potěžkáním v ruce se však OT 701 zdá být o něco těžší). Alcatel OT 701 má větší výdrž baterií: pohotovostní doba je až 250 hodin a doba hovoru 5 hodin se standardní 780 mAh baterií Li-Pol. Samozřejmě, že v praxi jsou tato čísla díky mnoha kolísavým faktorům prostředí menší, ale jejich hodnota je vzhledem k rozměrům a hmotnosti telefonu opravdu udivující.

Samotné menu telefonu je stejné jako u bezkrytového brášky a obsahuje devět základních položek. Nebudu všechny funkce, které jsou stejné jako u OT 501, popisovat znovu, zdržím se tedy jen u změn nebo zajímavostí (proto, pokud jste ještě recenzi na OT 501 nečetli, tento drobný nedostatek napravte).

srovnání s OT 501   srovnání s OT 501 a Nokií 8210  

Až pět set čísel v seznamu

Telefonní seznam je v menu hned na prvním místě, zobrazí se po stisknutí joysticku. Obsahuje čtyři základní položky – karta SIM, hlavní, profesionální a osobní složku. Do každé můžete přidávat další jména. Velikost seznamu na kartě SIM je samozřejmě omezena, do telefonu se však vejde až 500 položek. U každého jména si můžete zadat více telefonních čísel, e-mail, adresu, poznámky apod. (až 20 údajů).

Další položka uschovává souhrn nových hlasových poznámek, zpráv a hovorů a vždy při novém přírůstku se připomíná zobrazením příslušné ikony na hlavní obrazovce mobilu (v pohotovostním stavu).

Pro manažery bude velmi důležitý kalendář. Za pomoci speciálního balíčku, který obsahuje datový kabel a cédéčko s potřebným programem, můžete mobil synchronizovat s vaším Outlookem. Sdíleno může být až 1 200 položek. V organizéru nechybí ani to-do list, tedy úkolovník (co kdy máte udělat a jaké jsou termíny). Můžete si také vytvořit vlastní položky, které si necháte zobrazit buď jako organizér, tedy tříděný seznam podle data a hodiny splnění, nebo jako odkazy v kalendáři. Kalendář je možné zobrazit jako denní, týdenní nebo měsíční. Můžete si také nastavit alarmy, přičemž je možné nastavit také pípání před samotným spuštěním alarmu v rozmezí 5 až 30 minut. Alarm se aktivuje i když je mobil vypnutý.

Do telefonu si také můžete uložit hlasové poznámky s maximální délkou šedesáti sekund – hlasové poznámky mohou částečně .nahradit kalendář, bohužel k nim nelze přiřadit zvukové upozornění.

OT 701 s otevřeným krytem a tlačítky   detail na tlačítko otvírající kryt a joystick   vydělaná baterie Li-Pol  

Dost paměti na textovky

Stejně jako u modelu 501 i 701 má paměť pro 90 textovek. Je však zvláštní, že se zpráva přesune do paměti telefonu až poté, co je přečtena. Pokud si tedy zahltíte paměť na kartě SIM, nedojde vám další zpráva, ačkoliv máte ještě v mobilu místo. Můžete využít pět předdefinovaných vzorů zpráv nebo si vytvořit vlastí šablony, třeba „jdeme na pivo“. Pro hromadné odesílání textovek si můžete vytvořit skupiny adresátů.

Možnosti nastavení vyzvánění a vibrací jsou stejné jako u modelu OT 501. Telefon bohužel nemá profily vyzvánění, tedy možnost nastavit si předem, jak se bude mobil chovat v různých situacích. Vlastní ale vytvořit nemůžete, to zvládá jenom třístovka. Vlastní do OT 701 dostanete jen prostřednictvím kabelu a potřebného programu.

Sedmistovka je samozřejmě vybavena wapovým prohlížečem, který zobrazí podle typu stránky okolo šesti řádků. Samozřejmostí jsou vlastní záložky.

Další funkce mobilu najdete ve zkratce na konci článku.

detail na displej v pohotovostním stavu   detail na displej se zobrazeným menu  

Patří mezi špičku

Telefon je malý, lehký, neokoukaný, dlouho vydrží a má velmi velkou paměť. Pokud půjdou výrobky Alcatelu nahoru tímto tempem a budou udržovat svou cenovou politiku (OT 701 by měl stát zhruba o dva tisíce víc než pětistovka), troufnu si říct, že by mohly začít pomalu ovládat náš mobilní trh.

Ve zkratce

 • Mobilní telefon Alcatel One Touch 701
 • Zapůjčil: Alcatel, (02) 81 08 01 11, www.alcatel.cz
 • Rozměry: 103 x 42 x 20 mm
 • Hmotnost: 88 g s baterií Li-Pol
 • Síť: GSM 900/1800
 • Baterie: Li-Pol 780 mAh
 • Udávaná pohotovostní doba: až 250 hodin
 • Udávaná doba hovoru: až 5 hodin
 • Doba nabíjení: zhruba 2 hodiny
 • Kapacita paměti: 500 míst v paměti telefonu, vícezáznamové položky, paměť na SMS
 • Displej: 3 řádky ikon, až 8 řádků textu, nebo kombinace 4 řádky textu + i řádek ikon, holografický
 • Vyzvánění: 32 melodií
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj podporuje nebo obsahuje: budík, časové funkce, datové služby (14,4 kb/s), WAP, diktafon (60 s), hardwarový modem, EFR, kalkulačka, organizér pro 1200 schůzek, kalendář, to-do list, integrované hands-free, SIM Toolkit, vibrační vyzvánění, hlasové vytáčení 20 čísel, vnitřní paměť pro 90 textových zpráv, rychle psaní textovek pomocí technologie Zi, převodník měn
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj nepodporuje nebo neobsahuje: minutové pípání, stopky, IrDA, hry, skupiny volajících, profily vyzvánění

Už jste hlasovali v naší anketě o nejlepší mobil pro rok 2001?

Diskuze (8) Další článek: EuroTel i Paegas zlevňují předplacené sady

Témata článku: Alcatel, Alcatel One Touch 501, Alcatel One Touch 701


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21