Alcatel One Touch 991: lowcostový Android [recenze]

Další z levných Androidů bojuje o přízeň nezvykle velkým displejem, v řadě dalších parametrů bohužel na konkurenci ztrácí.
Kapitoly článku

O levné Androidy je zájem, proto T-Mobile zařadil do své nabídky Alcatel One Touch 991, který bude soupeřit s konkurenčním Vodafonem Smart II. I ten pochází od stejného výrobce, Vodafone však šel cestou vlastního pojmenování, T-Mobile u svého zařízení jeho původ přiznává. Zásahů ze strany operátora si sotva všimnete, prozradí jej pouze logo při spouštění a několik aplikací. Nemusíte se proto obávat, že byste na magentově-šedou kombinaci narazili na každém kroku.

Klepněte pro větší obrázek
Alcatel One Touch 991 na tiskové fotografií

Klíčové vlastnosti:

  • 4" dotykový displej
  • kvalitní zpracování
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • nízké rozlišení displeje
  • slabý výkon
  • minimální paměťové úložiště v telefonu
  • podprůměrný fotoaparát

Velká placka

Při návrhu nevymýšleli v Alcatelu žádné experimenty a sáhli po osvědčených tvarech, tělo telefonu tak tvoří pomyslná trojice na sebe navazujících částí. Celou zadní stranu kryje plastový výlisek, který má kromě asi dvoucentimetrového pruhu vespod, který je hladký, vroubkovanou povrchovou úpravu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana Alcatelu OT-991 nevybočuje od provedení mnoha jiných Androidů

Kryt má povrch připomínající pogumování (obdoba SoftTouch od HTC), neulpívají tak na něm otisky a příjemně se drží. Jeho celistvost narušuje pouze výřez v horní části určený seskupení čočky fotoaparátu, přisvětlovací diody a hlasitému reproduktoru. Po sejmutí krytu můžete vyměnit microSD paměťovou kartu, k SIM se dostanete až po vyjmutí akumulátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda jsou pogumovaná a úspěšně se brání ulpívání otisků 

Kolem celého těla se táhne tmavě šedý lem, který poskytuje útočiště ovládacím prvkům. Jejich rozmístění je zcela standardní, tedy microUSB vespod, regulace hlasitosti na pravé straně a hlavní vypínač spolu s 3,5mm Jackem na straně horní. Na lem kolem těla navazuje další, ve stejném provedení, který se tentokrát táhne kolem displeje. Po bocích je sotva znatelný, nahoře i vespod se rozšiřuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z profilu se telefon jeví jako poměrně robustní

Přestože je telefon poměrně velký, subjektivně nepůsobí až tak těžkým dojmem, jak by se mohlo ze specifikace (váží 131 gramů) zdát. Při promačkání nikde nic nevrže, při pokusu Alcatel zkroutit se ani nehnul. Jednotlivá tlačítka lze dobře najít i hmatem, jejich odezva je jasná. Po konstrukční stránce se povedl.

Velký displej s málo body

One Touch 991 disponuje neobvyklou kombinací poměrně velkého displeje a k němu ne zrovna běžného rozlišení. Větší úhlopříčku (zde 4") zkombinoval výrobce s rozlišením HVGA, tedy 320 × 480 bodů. S ním se setkáváme většinou u menších úhlopříček, konkurenční Huawei Ascend G 300 nabídne na stejných čtyřech palcích 480 × 800 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displejem mají své místo čtyři senzory na ovládání systému

Písmo na displeji kupodivu není ani zdaleka taková katastrofa, jak bychom z kombinace velké úhlopříčky a nízkého rozlišení čekali. Při detailnějším pohledu si všimnete jednotlivých pixelů, jako celek ale displej funguje obstojně a nemusíte se obávat kostičkované grafiky. Telefon bohužel postrádá světelný senzor, jas tedy musíte nastavit manuálně. Přestože je displej jen „obyčejné“ TFT, má široké pozorovací úhly pouze s minimálním barevným posunem. Jenom při pohledu shora se připravte na rychlou změnu vzhledu. Zásadní problém nastane, pokud na displeji zobrazíte celistvou barevnou plochu, například šedou obrazovku při načítání Google Play. Zde si můžete všimnout nepříjemného poblikávání, které ruší a unavuje oči.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu na objektiv fotoaparátu můžete nabýt dojmu, že Alcatel OT-991 je drahý přístroj

Na takto velkém telefonu by mohla mít senzorová tlačítka pod displejem o pár milimetrů více místa kolem sebe. Na vypnutém telefonu bohužel nejsou moc dobře vidět, při podsvícení se to o něco zlepší, celkově je to ale mizérie. Nejjednodušší bude zapamatovat si jejich pořadí (zleva Menu, Domů, Vyhledávání a Zpět), mnohdy je budete muset trefovat naslepo.

Témata článku: Alcatel, Recenze, Android, Smartphony, Alcatel One Touch 991, Huawei Ascend G300, Drahý přístroj, Podprůměrný fotoaparát, Slabý výkon, TouchPal, #Android, Počet těch, Volné úložiště, Zamknutá obrazovka, Testovací balení, Velká placka, Příslušná nabídka, Vysoký šum, Malé rozlišení, One Touch, Standardní klávesnice, Poslední položka, Jednotlivý pixel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 30