Alcatel One Touch 991: lowcostový Android [recenze]

Další z levných Androidů bojuje o přízeň nezvykle velkým displejem, v řadě dalších parametrů bohužel na konkurenci ztrácí.
Kapitoly článku

O levné Androidy je zájem, proto T-Mobile zařadil do své nabídky Alcatel One Touch 991, který bude soupeřit s konkurenčním Vodafonem Smart II. I ten pochází od stejného výrobce, Vodafone však šel cestou vlastního pojmenování, T-Mobile u svého zařízení jeho původ přiznává. Zásahů ze strany operátora si sotva všimnete, prozradí jej pouze logo při spouštění a několik aplikací. Nemusíte se proto obávat, že byste na magentově-šedou kombinaci narazili na každém kroku.

Klepněte pro větší obrázek
Alcatel One Touch 991 na tiskové fotografií

Klíčové vlastnosti:

 • 4" dotykový displej
 • kvalitní zpracování
 • nízká cena

Hlavní nedostatky:

 • nízké rozlišení displeje
 • slabý výkon
 • minimální paměťové úložiště v telefonu
 • podprůměrný fotoaparát

Velká placka

Při návrhu nevymýšleli v Alcatelu žádné experimenty a sáhli po osvědčených tvarech, tělo telefonu tak tvoří pomyslná trojice na sebe navazujících částí. Celou zadní stranu kryje plastový výlisek, který má kromě asi dvoucentimetrového pruhu vespod, který je hladký, vroubkovanou povrchovou úpravu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana Alcatelu OT-991 nevybočuje od provedení mnoha jiných Androidů

Kryt má povrch připomínající pogumování (obdoba SoftTouch od HTC), neulpívají tak na něm otisky a příjemně se drží. Jeho celistvost narušuje pouze výřez v horní části určený seskupení čočky fotoaparátu, přisvětlovací diody a hlasitému reproduktoru. Po sejmutí krytu můžete vyměnit microSD paměťovou kartu, k SIM se dostanete až po vyjmutí akumulátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda jsou pogumovaná a úspěšně se brání ulpívání otisků 

Kolem celého těla se táhne tmavě šedý lem, který poskytuje útočiště ovládacím prvkům. Jejich rozmístění je zcela standardní, tedy microUSB vespod, regulace hlasitosti na pravé straně a hlavní vypínač spolu s 3,5mm Jackem na straně horní. Na lem kolem těla navazuje další, ve stejném provedení, který se tentokrát táhne kolem displeje. Po bocích je sotva znatelný, nahoře i vespod se rozšiřuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z profilu se telefon jeví jako poměrně robustní

Přestože je telefon poměrně velký, subjektivně nepůsobí až tak těžkým dojmem, jak by se mohlo ze specifikace (váží 131 gramů) zdát. Při promačkání nikde nic nevrže, při pokusu Alcatel zkroutit se ani nehnul. Jednotlivá tlačítka lze dobře najít i hmatem, jejich odezva je jasná. Po konstrukční stránce se povedl.

Velký displej s málo body

One Touch 991 disponuje neobvyklou kombinací poměrně velkého displeje a k němu ne zrovna běžného rozlišení. Větší úhlopříčku (zde 4") zkombinoval výrobce s rozlišením HVGA, tedy 320 × 480 bodů. S ním se setkáváme většinou u menších úhlopříček, konkurenční Huawei Ascend G 300 nabídne na stejných čtyřech palcích 480 × 800 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displejem mají své místo čtyři senzory na ovládání systému

Písmo na displeji kupodivu není ani zdaleka taková katastrofa, jak bychom z kombinace velké úhlopříčky a nízkého rozlišení čekali. Při detailnějším pohledu si všimnete jednotlivých pixelů, jako celek ale displej funguje obstojně a nemusíte se obávat kostičkované grafiky. Telefon bohužel postrádá světelný senzor, jas tedy musíte nastavit manuálně. Přestože je displej jen „obyčejné“ TFT, má široké pozorovací úhly pouze s minimálním barevným posunem. Jenom při pohledu shora se připravte na rychlou změnu vzhledu. Zásadní problém nastane, pokud na displeji zobrazíte celistvou barevnou plochu, například šedou obrazovku při načítání Google Play. Zde si můžete všimnout nepříjemného poblikávání, které ruší a unavuje oči.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu na objektiv fotoaparátu můžete nabýt dojmu, že Alcatel OT-991 je drahý přístroj

Na takto velkém telefonu by mohla mít senzorová tlačítka pod displejem o pár milimetrů více místa kolem sebe. Na vypnutém telefonu bohužel nejsou moc dobře vidět, při podsvícení se to o něco zlepší, celkově je to ale mizérie. Nejjednodušší bude zapamatovat si jejich pořadí (zleva Menu, Domů, Vyhledávání a Zpět), mnohdy je budete muset trefovat naslepo.

Témata článku: Alcatel, Android, Recenze, Smartphony, Alcatel One Touch 991, Huawei Ascend G300

28 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jan Velecký 23. 8. 2012 0:40:47
  "Při návrhu nevymýšleli v Alcatelu žádné experimenty..." – To je pravda,...
 • Petr Šraier 20. 8. 2012 10:38:58
  "Lowcost"... Pletete si výrazy... v překladu výraz znamená "z nižší...
 • tomsi81 19. 8. 2012 19:17:58
  pro ty kterým vadí rozlišení displeje. nevím jestli jste někdy na takový...
Určitě si přečtěte

Jak na Androidu prohodit šipku Zpět a Poslední aplikace

Jak na Androidu prohodit šipku Zpět a Poslední aplikace

** Nevyhovuje vám rozložení funkčních tlačítek na Androidu? ** Aplikace Button Mapper problém vyřeší ** A umí daleko víc. Zpříjemněte si ovládání Androidu

Včera | Kůžel Filip | 18

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 41

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6


komerční sdělení

Komerční sdělení