Alcatel One Touch 991: lowcostový Android [recenze]

Další z levných Androidů bojuje o přízeň nezvykle velkým displejem, v řadě dalších parametrů bohužel na konkurenci ztrácí.
Kapitoly článku

O levné Androidy je zájem, proto T-Mobile zařadil do své nabídky Alcatel One Touch 991, který bude soupeřit s konkurenčním Vodafonem Smart II. I ten pochází od stejného výrobce, Vodafone však šel cestou vlastního pojmenování, T-Mobile u svého zařízení jeho původ přiznává. Zásahů ze strany operátora si sotva všimnete, prozradí jej pouze logo při spouštění a několik aplikací. Nemusíte se proto obávat, že byste na magentově-šedou kombinaci narazili na každém kroku.

Klepněte pro větší obrázek
Alcatel One Touch 991 na tiskové fotografií

Klíčové vlastnosti:

  • 4" dotykový displej
  • kvalitní zpracování
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • nízké rozlišení displeje
  • slabý výkon
  • minimální paměťové úložiště v telefonu
  • podprůměrný fotoaparát

Velká placka

Při návrhu nevymýšleli v Alcatelu žádné experimenty a sáhli po osvědčených tvarech, tělo telefonu tak tvoří pomyslná trojice na sebe navazujících částí. Celou zadní stranu kryje plastový výlisek, který má kromě asi dvoucentimetrového pruhu vespod, který je hladký, vroubkovanou povrchovou úpravu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana Alcatelu OT-991 nevybočuje od provedení mnoha jiných Androidů

Kryt má povrch připomínající pogumování (obdoba SoftTouch od HTC), neulpívají tak na něm otisky a příjemně se drží. Jeho celistvost narušuje pouze výřez v horní části určený seskupení čočky fotoaparátu, přisvětlovací diody a hlasitému reproduktoru. Po sejmutí krytu můžete vyměnit microSD paměťovou kartu, k SIM se dostanete až po vyjmutí akumulátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda jsou pogumovaná a úspěšně se brání ulpívání otisků 

Kolem celého těla se táhne tmavě šedý lem, který poskytuje útočiště ovládacím prvkům. Jejich rozmístění je zcela standardní, tedy microUSB vespod, regulace hlasitosti na pravé straně a hlavní vypínač spolu s 3,5mm Jackem na straně horní. Na lem kolem těla navazuje další, ve stejném provedení, který se tentokrát táhne kolem displeje. Po bocích je sotva znatelný, nahoře i vespod se rozšiřuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z profilu se telefon jeví jako poměrně robustní

Přestože je telefon poměrně velký, subjektivně nepůsobí až tak těžkým dojmem, jak by se mohlo ze specifikace (váží 131 gramů) zdát. Při promačkání nikde nic nevrže, při pokusu Alcatel zkroutit se ani nehnul. Jednotlivá tlačítka lze dobře najít i hmatem, jejich odezva je jasná. Po konstrukční stránce se povedl.

Velký displej s málo body

One Touch 991 disponuje neobvyklou kombinací poměrně velkého displeje a k němu ne zrovna běžného rozlišení. Větší úhlopříčku (zde 4") zkombinoval výrobce s rozlišením HVGA, tedy 320 × 480 bodů. S ním se setkáváme většinou u menších úhlopříček, konkurenční Huawei Ascend G 300 nabídne na stejných čtyřech palcích 480 × 800 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displejem mají své místo čtyři senzory na ovládání systému

Písmo na displeji kupodivu není ani zdaleka taková katastrofa, jak bychom z kombinace velké úhlopříčky a nízkého rozlišení čekali. Při detailnějším pohledu si všimnete jednotlivých pixelů, jako celek ale displej funguje obstojně a nemusíte se obávat kostičkované grafiky. Telefon bohužel postrádá světelný senzor, jas tedy musíte nastavit manuálně. Přestože je displej jen „obyčejné“ TFT, má široké pozorovací úhly pouze s minimálním barevným posunem. Jenom při pohledu shora se připravte na rychlou změnu vzhledu. Zásadní problém nastane, pokud na displeji zobrazíte celistvou barevnou plochu, například šedou obrazovku při načítání Google Play. Zde si můžete všimnout nepříjemného poblikávání, které ruší a unavuje oči.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu na objektiv fotoaparátu můžete nabýt dojmu, že Alcatel OT-991 je drahý přístroj

Na takto velkém telefonu by mohla mít senzorová tlačítka pod displejem o pár milimetrů více místa kolem sebe. Na vypnutém telefonu bohužel nejsou moc dobře vidět, při podsvícení se to o něco zlepší, celkově je to ale mizérie. Nejjednodušší bude zapamatovat si jejich pořadí (zleva Menu, Domů, Vyhledávání a Zpět), mnohdy je budete muset trefovat naslepo.

Témata článku: Alcatel, Android, Recenze, Smartphony, Alcatel One Touch 991, Huawei Ascend G300, Slabý výkon, Podprůměrný fotoaparát, Poslední položka, Malé rozlišení, Zamknutá obrazovka, Volné úložiště, Testovací balení, Jednotlivý pixel, TouchPal, Počet těch, #Android, Standardní klávesnice, Velká placka, Drahý přístroj, Příslušná nabídka, Vysoký šum


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45