Alcatel OT 525: do třetice všeho dobrého (test)

Mezi modely s označením 511 a 512 nebyl takový rozdíl jako rozestup, který si od obou jmenovaných drží jejich nástupce s označením OT525. Uspokojí začínající uživatele tento lowendový model od Alcatelu?
Alcatel OT 525: do třetice všeho dobrého (test)
Kapitoly článku

Ovládání menu je totožné s tím, jaké jste vídali u předchozích modelů. Hlavní funkci zde hraje joystick. Pohybem dolů se expresně dostanete do telefonního seznamu a opačným pohybem zase do složky s textovými zprávami. Menu je rovněž stejné a i zde platí, že časem se stane přehlednější. Praktická vlastnost „alcatelího“ menu – možnost vlastní organizace položek – zůstala a to je dobře. Jednoduchým označením položky a stiskem klávesy s požadovanou číslicí se položka odebere na určené místo. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasická obrazovka menu a její položky

Důstojný telefonní seznam

Z modelu Alcatel OT 512 převzala novinka i slušnou paměť na kontakty v telefonním seznamu. Do paměti jich naskládáte 255. Ke každému kontaktu můžete uložit tři telefonní čísla tématicky rozdělené jako – Domů, Do práce a Na mobil. Avšak každé číslo zabere v drahocenné paměti jednu pozici. Obsah karty SIM i paměti v telefonu se zobrazují současně. A pokud jste zadali zkopírování obsahu ze SIM do telefonu, můžete se při troše nešikovnosti setkat se s svými kontakty ve dvojičkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exkurze do inverzna

Kontakty v telefonním seznamu můžete, stejně jako u předchůdců, rozdělit do jedné ze tří kategorií. Těmto skupinám pak lze přiřadit odlišné vyzvánění. Jednotlivým kontaktů jiné zvonění přiřadit nelze. Výrobce byl štědrý a nabízí hlasové vytáčení až pro padesát kontaktů.  Avšak z předčasné euforie byl chtěl upozornit, že zde existuje přímá úměra mezi množstvím hlasově vytáčených kontaktů a velikosti sdílené paměti. Hlasové vytáčení fungovalo uspokojivě, ale ne tak kvalitně jako například u mobilů značky Sony Ericsson. Na správné rozpoznání hlasové jmenovky měl nepříjemný vliv okolní hluk a počet hlasově vytáčených čísel. Tradiční zbraní mobilů značky Alcatel je hlasitý odposlech – jako vždy na výbornou.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Textovky a malý počet řádků

Rozpačité textovky

Paměť pro textové zprávy nenašla ani v novince své opodstatnění a chybí. Přestože chybí citelně, neboť cílový uživatel je většinou rozený „datel“, lze vše obejít malým trikem. Pravidelní čtenáři jistě tuší, že řeč je o položce předdefinované zprávy a ti co neví, mohou zabrousit na některou z předešlých recenzí Alcatelu – třeba sem.

Ohledně textových zpráv zůstává ve srovnání s modelem OT512 vše při starém. K jejich psaní je k dispozici prediktivní slovník Zi, který se postupem času učí nové výrazy a je spolehlivým pomocníkem; T9 je ale lepší. Mnohé nepotěší, že ani třetí variace na téma OT 5xx neumí odpočítávat znaky do konce textovky. Alespoň, že uživatele informuje, v které rozepsané textovce se nachází a kolik jich bude odesílat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Wapování je pohodlné a rychlé

Pro psaní textovek máte pouhé tři řádky a pro čtení o jeden řádek více. Není to mnoho, ale vzhledem k velikosti displeje je to maximum. O stavu odeslané zprávy vás informuje tzv. doručenka, kterou si ale musíte aktivovat a to i při každém vyjmutí baterie. Samotné psaní zpráv je až na situace, kdy se slovník Zi dostane do krátkých, velmi rychlé. O zpomalování na konci zpráv nelze ani mluvit – jednoduše zde není a to je příjemné.

Jelikož se Alcatel OT525 chlubí titulem telefon pro zábavu – můžete ke každé textové zprávě díky EMS připojit obrázek, melodii nebo krátkou animaci. Výběr je opět dostatečný, ale můžete jej doplnit o další, které si pošlete textovkou nebo stáhnete z webu AlcatelClanu. Všechny pak pohromadě naleznete v položce – Stažená data.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budík využijete i u narozenin

WAP jedna radost

S WAPem je přímo svázána největší novinka tohoto mobilu. Již znak zavináče na zadní straně mobilu napovídá, že uživatel má co do činění s datovými přenosy pomocí technologie GPRS. Avšak i ta je tak trochu medvědí službou. Neoddiskutovatelným přínosem je pro surfování WAPem, ale když už tu jednou je, proč nelze využít pro připojení počítače k internetu. A přitom by stačilo tak málo – systémový konektor a vhodný datový kabel. GPRS je zde v knfiguraci 3+1 a na rychlosti WAPu je to pozitivně znát.

Wapování pomocí GPRS má konečně smysl a vhod přijde i deset záložek nebo stejné množství profilů. Při bezstarostném brouzdání WAPem oceníte šest zobrazených řádků, které surfování na malém displeji zpříjemňují jak to jen lze.  Wapový prohlížeč nedoznal od dob modelu OT512 změn a i zde je ve verzi 1.2.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukončený hovor a jeden z motivů na pozadí

Vyzvánění a další legrace

Mobilní telefony z produkce francouzského Alcatelu se vždy vyznačovaly svérázným pojetím polyfonního vyzvánění, které upřednostňuje hluboké tóny před čistotou přehrávání. Novinka v podání Alcatelu OT 525 není výjimkou a vy máte na výběr z 32 možných melodií. Mezi kterými naleznete například i skladbu Barbie Girl od formace Aqua nebo několik vtipných pazvuků z říše zvířat. Pokud máte hudební sluch, můžete si dvě skladby sami složit pomocí skladatele nebo si je jednoduše nahrát pomocí mikrofonu. Melodii nahrajete pomocí hlasových poznámek a nastavíte jako vyzváněcí melodii. Reprodukce je ucházející a vždy originální. Vyzvánění lze nastavit v pěti režimech – vibrace, melodie, vibrace a melodie nebo vibrace pípání a melodie. Své opodstatněné místo najde i tichý režim.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny hry pohromadě

Se zábavou jsou neodmyslitelně spjaty také hry. Alcatel OT 525 jich má pro vás připravených celkem tři. Killer Exp, Eyes and Star a Run run -  jinak řečeno - vesmírná střílečka, piškvorky a chodička. Po grafické stránce jim nelze nic vytknout, je piškvorky mě zklamaly svou jednoduchostí. O výsledky dosažené v hrách se můžete podělit s ostatními pomocí textovky.


V poslední kapitole si přečtete o organizačních funkcích Alcatelu a můžete prozkoumat podrobné parametry mobilu.

Témata článku: Alcatel, Recenze, Alcatel One Touch 525, Největší novinka, Test, Cílový uživatel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 178

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31