Alcatel OT-992D: náladový dualSIM [recenze]

Další a levnější pokus Alcatelu o návrat na český trh, navíc v provedení dualSIM. Dokáže překvapit, ale taky vám dá pořádně zabrat.
Alcatel OT-992D: náladový dualSIM [recenze]

Ve znamení dualSIM

Po vložení obou SIM karet do telefonu a jeho zapnutí budete vyzváni k zadaní PIN kódů pro obě SIM karty, nejprve pro tu primární. Při prvním zapnutí se dvěma SIM se vás telefon v pop-up okně zeptá, zda-li chcete změnit nastavení, které provedl. Pokud odmítnete, budete se později muset vydat do nastavení do položky Správa karet SIM, která je hned na prvním místě. Na příjmu jsou tradičně obě SIM karty, je-li ale na jedné aktivní hovor, druhá se hlásí jako nedostupná a po čase vám pouze dojde SMS o zmeškaném hovoru. Samozřejmě k té správné SIM kartě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Provedení dualSIM, vlevo primární (2G/3G) a vpravo sekundární (2G) SIM karta

Že se jedná o dualSIM smartphone, poznáte v podstatě všude v prostředí telefonu. Hned na zamykací obrazovce je v dolní části informace o obou kartách SIM, ve výpisu hovorů jsou SIM karty jasně odlišeny, při odchozím hovoru rovněž, stejně tak v aplikaci Zprávy nebo kdekoliv jinde to ještě přichází v úvahu. V nastavení si navíc můžete navolit podbarvení pro jednotlivé SIM, zvolit tu výchozí pro různé akce nebo vybrat položku "Vždy se zeptat". SIM karty lze také pojmenovat vlastním názvem, či u nich aktivovat možnost zobrazit číslo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prvotní nastavení dualSIM po zapnutí přístroje a příslušná položka v nastavení

Průměrný displej

Jak už jsem nastínil výše, Alcatel OT-992D je osazen 4" zobrazovačem. Ten má rozlišení 480 × 800 bodů a jedná se o TFT TN panel, který je pravděpodobně kryt odolným sklem. Pokud je tomu tak, rozhodně se nejedná o známého výrobce, na webu ani jednoho z nich jsem tento model nenašel. Nebudu zde žehrat nad použitým rozlišením, vzhledem k cenové kategorii telefonu a vzhledem k tomu, že konkurence má toto rozlišení často i na větších displejích. Stěžovat si nemohu ani na práci čidla jasu, které reguluje podsvícení displeje bleskově v závislosti na změnách okolí. Lehce pokárat ale musím způsob podsvícení tlačítek, která se rozsvítí, jen když se jich dotknete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Domovské plochy a jejich osazení zástupci a widgety v mřížce 4 × 4

Mnohem horší už je to s pozorovacími úhly. Při natočení do stran nebo pohledu zdola se začínají barvy poměrně rychle měnit a displej se stává nečitelným. Při pohledu shora je situace ještě horší. Jen nepatrně s telefonem pohnete a na displeji už si nepřečtete zhola nic. Ani na ostrém slunci nepatří displej mezi ty dobře čitelné. Tato skutečnost je navíc ještě umocněna faktem, že se displej velmi jednoduše ušpiní, takže přes otisky prstů a odlesky slunce toho nelze mnoho přečíst.

Pod taktovkou modrého robota

Alcatel OT-992D je smartphone postavený na dnes již starším Androidu 4.0.4 Ice Cream Sandwich, jak hrdě hlásá (modrý!) panáček na prodejním balení. Z hlediska technických parametrů se jedná o dvoujádrový procesor Mediatek MT6577 s taktem 1 GHz, 512 MB operační paměti a 1,37 GB vnitřní paměti, které můžete rozšířit za pomocí paměťových microSD karet. Cekově se tak jedná o konfiguraci, která mobilní fajnšmekry neoslní, jiným ale stačit může. Reálný provoz telefonu bych jedním slovem označil za nevyrovnaný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z nadílky paměti RAM budete mít obvykle volných okolo 150 MB

Někdy jsem se dostal do situace, kdy telefon zvládl bez problémů přehrávat hudbu, procházet web, do toho odpovídat na Skypu, ICQ a WhatsAppu a ještě neopomenout Foursquare, jindy zase do situace, kdy tři záložky v prohlížeči Chrome zcela znemožnily spustit jakoukoliv další aplikaci. Výrobce by zřejmě měl lépe zapracovat na správě aplikací. Pokud si vezmeme na paškál výdrž, baterie o kapacitě 1500 mAh dokáže s jednou aktivní SIM udržet telefon naživu rozhodně celý den mého náročného používání tam, kde jiné smartphony stěží vydržely do večera. Se dvěma SIM na přijmu se výdrž zkrátí, ale ne nijak výrazně. Budete-li telefon hodně vytěžovat v rámci toho, co vám jeho hardware dovolí, celý pracovní den určitě zvládne.

Změn pomálu, aplikací přehršel

Co se týče zásahu výrobce do prostředí systému, najdeme jich pomálu. Graficky odlišně upraveny jsou snad jen ikony v menu a některé další drobnosti v prostředí, třeba co se dualSIM funkcionality týče. Zato doplňkových aplikací nasypal Alcatel do telefonu tolik, že jej za to budete pomalu nenávidět. Odhadem je jich kolem třicítky více či méně užitečných, nebo těch, které byste si sami mohli stáhnout z Google Play.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu s mřížkou 4 × 5 • Zamykací obrazovka a možnosti po uchopení odemykacího kruhu

Popis prostředí začneme tradičně od zamykací obrazovky. Na té najdete pouze hodiny (při přehrávání hudby nahrazeny jejím ovládáním) a datum, v dolní části potom informace o operátorovi a zamykací kruh, který tažením doprava odemkne přístroj, tažením doleva spustí fotoaparát. Naštěstí lze přímo ze zamykací obrazovky stáhnout stavovou roletku, které obsahuje tři karty přepínačů. Na první najdeme zástupce pro úpravu jasu, délky podsvícení displeje a zámek otočení displeje, na druhé přepínače na Wi-Fi, Bluetooth, GPS, data a mód letadlo, na poslední potom přepínače profilů. Ano, Alcatel OT-992D umožňuje nastavit si profily, tak, jak to umožňovaly symbianové Nokie, včetně přidání vlastního.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stavová roletka a trojice karet přepínačů, včetně starých známých profilů

Po odemčení přístroje se dostanete na jednu z pěti ploch, které nemůžete přidávat či odebírat, nastavovat tu domovskou či je cyklicky procházet. V mřížce 4 × 4 na ni umístíte zástupce, složky, widgety či kontakty, přičemž čtyři zástupci pod dělící čárou spolu se vstupem do menu budou vždy zůstávat. Na zamykací obrazovku si ale cestu nenašli. Uživatelsky nastavit si můžete i tapetu, fotografii, tapetu s videem nebo živou tapetu, přičemž poslední dvě z hlediska výkonu rozhodně nedoporučuji. Uspořádání v menu se koná v matici 4 × 5 ikon, bohužel jsou řazeny pouze abecedně, což mně osobně absolutně nevyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti přizpůsobení domovských obrazovek a podoba multitaskingu

Témata článku: Alcatel, Android, Recenze, DualSIM, Smartphony, Alcatel Pop Up, CAT B10, CAT B15, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S Duos, Sony Xperia tipo, Sony Xperia tipo dual, Slušný fotoaparát, Reálný provoz, Softwarová spoušť, Smartphone postavený, Rychlý odkaz, Automatické nastavení, Pořizování fotografií, Hlučné prostředí, Průměrný displej, Původní velikost, Rozebírání, Barcode Scanner


Určitě si přečtěte