Alcatel OT Idol 3: svět vzhůru nohama [recenze]

Atraktivní design, lákavá cena, podpora českého LTE a unikátní drobnost – u Idolů 3 není důležité, zda je chytnete tak nebo vzhůru nohama.
Alcatel OT Idol 3: svět vzhůru nohama [recenze]

Výkon, který vám zatopí

Po výkonostní stránce se telefony značně liší, zatímco malý Idol dostal čipset Qualcomm Snapdragon 410 s taktem 1,2 GHz, jeho větší bráška přišel s výkonějším 64-bitovým Snapdragonem 615 s osmi jádry rozdělenými na 4× 1,5 GHz a 4× 1 GHz. Procesory doplňují grafické akcelerátory Adreno 306 a Adreno 405. Operační paměť činí 1,5 GB RAM respektive 2 GB RAM u větší verze, v obou případech je tak dostatek paměti pro spouštění mnoha aplikací, mezi kterými i při větším počtu můžete rychle přepínat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Oba telefony si poradí i s náročnějšími hrami

Ačkoliv je výkonostně lépe vybavený větší model, při spouštění aplikací, načítání webových stránek, a dokonce i videí je ve většině případů rychlejší právě ten menší z dvojice. Při hraní her a náročnějších operacích, kde už je výkon potřeba mu to ale velký Idol vrací s plnou parádou, což potvrzují i výsledky benchmarků. 

Benchmark

Idol 3 (4,7) Idol 3 (5,5)
Antutu 22 201 33 017
Geekbench 3 (Single core) 474 649
Geekbench 3 (Multi core) 1 409 2 118
3DMark (Ice Storm) 2 533 5 344
3DMark Sling Shot (ES 3.0) 52 206
PCMark 3 457 3 365
Vellamo - Browser (Google Chrome) 1 970 2 196
Vellamo - Browser (Prohlížeč) 2 117 2 374
Vellamo - Multicore 1 052 1 196
Vellamo - Metal 884 1 000
Quadrant 13 866 20 572
GPU Benchmark 3D 9 739 18 419

Oba telefony rozběhnou většinu nejznámějších herních titulů jako Asphalt 8, Modern Combat 5, Real Racing 3 a další. U těch náročnějších je ale slabší výkon menšího Idolu znát a obraz není ani zdaleka tak plynulý jako u jeho oponenta. Po delším testování mohu bohužel říci, že se telefony při náročnějším používání znatelně hřejí. Při hraní her bych to telefonům i odpustil, ale mobilům pěkně zatopí i pouhá práce s vnitřním úložištěm, třeba při instalaci většího počtu aplikací mě telefon opravdu pálil do ruky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V klidu • po delším hraní her • při práci instalaci zhruba deseti aplikací (U obou modelů přibližně stejné)

Vnitřní úložiště telefonů se liší podle verzí. Naše testované modely nabídnou 8 GB (4.7) a 16 GB (5.5), po prvním spuštění je uživateli přístupná vždy zhruba polovina. U většího modelu tedy zbývá dostatek místa, u menšího se ale budete muset uskromnit. Telefony sice podporují paměťové karty, ty ale vnitřní úložiště plně nenahradí, takže po delším používání menšího Idolu budete šetřit každý volný megabajt. Existují i Dual Sim varianty těchto telefonů, ty nabídnou dvojnásobné úložiště, ale bez podpory paťových karet.

Pro každodenní focení

K fotografování vám u obou telefonů poslouží totožný fotoaparát, konkrétně se jedná o 13MPx snímač od Sony se světelností f/2.0. Pokud vezmu výslednou kvalitu fotek za dobrých světelných podmínek a odpustím jim občasné přepaly na bílých odstínech, mohu říci, že se jedná zejména u menšího modelu o nadprůměr. Fotografie jsou ostré, mají živé barvy a vzhledem k cenám telefonu uspokojí většinu uživatelů. Za horších podmínek fotkám samozřejmě přibývá šum, ale i tak kvalita fotek není vzhledem ke konkurenci vůbec špatná. Výhodou je také přisvětlovací dioda.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto fotí menší Idol 3 (4.7) 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
A takto vypadají fotografie většího Idolu. Z fotek je vidět že se opravdu jedná o stejné snímače

Rozdíly najdeme až u přední kamerky. Zatímco větší Idol dostal 8Mpx snímač, menší si musí vystačit s 5MPx. Pro selfiemaniaky jsou však oba dostačující, navíc mají velký zorný úhel, což se může hodit například pro skupinové selfie. Oba modely se navíc mohou chlubit okamžitou detekcí obličeje, což mohu potvrdit. Rozpoznání obličeje totiž probíhá okamžitě a to téměř bez vyjímek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
5 MPx (4.7) versus 8 MPx (5.5), na první fotce je už viditelný vyšší šum a vybledlejší barvy

A dále ukázky Full HD videí, opět ve stejném pořadí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu je jednoduché a nabízí všechny základní možnosti jaké znáte z jiných telefonů.  Bohužel i manuální nastavení obsahuje pouze nejzákladnější volby. Potěšit ale může například integrovaná čtečka QR kódů, nebo časosběr.

Lízátko tak i vzhůru nohama

Na obou telefonech běží Android 5.0.2 Lollipop s nadstavbou ONETOUCH, která je po grafické stránce přirovnatelná k čistému Androidu. Alcatel si přesto neodpustil zahltit systém hromadou nepotřebých aplikací, demo verzí her a dalším softwarem, který značně zabírá místo v paměti. Naleznou se zde však i užitečné aplikace jako Evernote, WhatsApp, Viber, Dropbox, Deezer nebo sociální sítě Facebook a Twitter. Naštěstí lze všechny aplikace třetích stran bez problému odinstalovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ze screenshotů si můžete udělat obrázek o tom, kolik aplikací výrobce přidal do systému

Stejně jako u čistého androidu zde máme plochy i menu aplikací. Výrobce přidal navíc nultou plochu, která se nachází úplně vlevo a nazývá ji OneTouch Stream. Zde se nachází předpověď počasí, události z kalendáře, nabízené tapety a aplikace ze storu Alcatelu a aktuální zprávy z vybraných zpravodajských serverů v dané zemi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka nastavení i notifikační centrum s přepínači vychází z čistého Androidu

Nejzajímavější systémovou vychytávkou je ale rozhodně schopnost používat telefon vzhůru nohama. Pokud telefon přetočíte hlavou dolů celé prostředí se s efektem přesýpacích hodin otočí také. Tomu se přizpůsobí i tlačítka pro ovládání hlasitosti nebo stereo reproduktory, kde reproduktor nacházející se na vrchní straně vykonává funkci sluchátka. Přetáčení displeje jste mohli vidět v akci už v březnu na barcelonském veletrhu MWC.

Platí zde samozřejmě jistá omezení, například funkce tlačítek pro regulaci hlasitosti se neprohodí pokud máte vypnutý displej. Výměna sluchátka funguje také pouze před přijetím hovoru a během něho už se neotočí dokonce ani displej. Přesto tato možnost působí nejen efektně, ale je i velmi praktická, takže se divím, že s ní doposud nikdo nepřišel. Pokud by přeci jen někomu vadila, lze ji samozřejmě vypnout.

Témata článku: Alcatel, Recenze, Smartphony, Idol, Acer Liquid, Acer Liquid Jade, Acer Liquid Jade Z, Alcatel One Touch Idol, Alcatel One Touch Idol 3 (4.7), Alcatel One Touch Idol 3 (5.5), Honor 4X, Huawei P8, Huawei P8 64GB, Huawei P8 Lite, Huawei P8 Max, Lenovo P70, Lenovo P90, Lenovo P90 Pro, Vodafone Smart, Vodafone Smart Ultra 6, Xiaomi Redmi 2, Xiaomi Redmi 2 8GB, Studený odstín, Psí kus, Svět


Určitě si přečtěte