Alcatel přestane výrabět mobily a ...

Stejně jako nedávno Ericsson předal svoje továrny na výrobu mobilů společnosti Flextronics, činí tak dnes i Alcatel. Mobily Alcatel se budou vyrábět v Asii.
Alcatel přestane výrabět mobily a ...
Stejně jako nedávno Ericsson předal svoje továrny na výrobu mobilů společnosti Flextronics, činí tak dnes i Alcatel. Mobily Alcatel se budou vyrábět v Asii.

Vyrábět mobily vlastními už není tak výhodné – mobily se kvůli konkurenci prodávají stále levněji a výroba v Evropě je drahá. Jako první k outsourcingu (tedy převedení vlastní výroby mobilů na jinou firmu, která dokáže vyrábět levněji) přistoupil nedávno Ericsson, následoval ho Philips. K tomuto kroku se nyní odhodlal i francouzský Alcatel a pravděpodobně to brzy udělá i finská Nokia.

Alcatel zavírá továrny

Koncem června by se měla zavřít francouzská továrna na výrobu mobilů a všech 830 zaměstnanců přejde k Flextronicsu. I předtím už některé továrny Flextronicsu (Rumunsko, Maďarsko) pro Alcatel vyráběly celé mobily nebo součástky, spojenectví s touto firmou má již tedy dávné kořeny. Nyní už bude vyrábět mobily Alcatel pouze Flextronics, nikoliv Alcatel sám.

Flextronics a Alcatel: dávné kořeny

I když by se zdálo, že si Flextronics převzetím výroby od Ericssonu a Alcatelu výrazně finančně pomohl, není zase tak úplně pravda. Firma bude propouštět sedm tisíc amerických zaměstnanců. Na druhou stranu, části firmy, která sídlí v Singapuru (a kde se mobily vyrábí), se tato změna vůbec nedotkne.

Vlastně se nic nezmění

Všechny tyhle změny nebudou mít na uživatele mobilů žádný dopad. Mobily Alcatel, Ericsson i Philips jsou dále v prodeji, žádný pokles výroby nebo vzrůst cen nás nečeká. Trend outsourcingu je běžným postupem, protože výroba mobilů dnes není tak zajímavá, jako dřív. Motorola i Ericsson jsou v červených číslech (alespoň divize výroby mobilů) a omezování počtu zaměstnanců a outsourcing výroby je alespoň dočasný lék na vzniklé problémy. Jedním z hlavích důvodů tohoto trendu mohou být finanční krize mobilních operátorů, kteří vykrváceli za licence na UMTS, tedy sítě třetí generace.

Diskuze (14) Další článek: Maxon MX-7818: převálcují nás mobily z Koreje?

Témata článku: Alcatel, Výroba mobilů, Mobil, Část firmy


Určitě si přečtěte