Aligator A330: když méně znamená více (test)

Velké číslice, rozšířené a vylepšené funkce, ale přitom stále jednoduché ovládání. Nový seniorský mobil Aligator A330 se hlásí o slovo.

Po modelech A290 a A300 uvádí společnost Aligator na trh nový telefon určený převážně pro seniory. Právě Aligator A300 vytvořil slušnou konkurenci pro podobné telefony od společností Mivvy či Emporia. Od jeho následovníka se očekávají úspěchy podobné, pomoci má například nové prostředí telefonu. Sice se již nesetkáme s FM modulem, zato potěší novinka v podobě SIM Toolkit, který daná cílová skupina využije možná častěji.

Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

 • obrovská pohodlná klávesnice s plastickými tlačítky a výraznými popiskami
 • monochromatický kontrastní displej s rozlišením 128 × 64 bodů
 • SOS tlačítko na zadní straně
 • svítilna

Hlavní nedostatky:

 • SOS tlačítko ve vypnutém režimu po stisku nezapne telefon
 • na displeji není možné regulovat jas
 • hůře přístupné boční klávesy
 • zbytečný 3,5mm konektor

Nový Aligator A330 přichází se svěží designovou obměnou. V nadsázce se dá říci, že tvar telefonu kopíruje iPhone 3G a 3GS, jen ve větším měřítku. Rozměry přístroje činí 110 × 48 × 16 mm. Zaoblené rohy, stejně jako postupné zužování telefonu směrem k hranám vzdáleně připomínají právě jablečný telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na přední straně nalezneme velkou klávesnici a malý proužek displeje. Ten je tradičně pouze monochromatický s černým písmem na oranžovém podsvícení. Při bližším pohledu zjistíme, že světelný zdroj je intenzivnější v obou třetinách délky displeje, k okrajům trochu slábne. To ale nijak nenarušuje pohodlnost čtení, obsah na displeji je velmi dobře viditelný po celé jeho ploše. Nastavit lze pouze kontrast displeje, jas dále regulovat nepůjde. Rozlišení displeje se taktéž nevymyká hodnotám seniorských mobilů, matici tvoří 128 × 64 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zpracování klávesnice by mělo být u seniorů stěžejním hlediskem, podle kterého si vyberou mobil. Na rozdíl od minulých modelů z dílny Aligator jsou u A330 mezi jednotlivými tlačítky zhruba milimetrové mezery, to pomáhá především při orientaci na klávesnici „poslepu.“ Na dotek působí klávesnice velmi příjemně a díky její velikosti jsou číslice i písmena bez problémů k přečtení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon se dobíjí přes standardní microUSB konektor umístěný na spodní hraně. Přístroj pohání Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 000 mAh, který při nevelkých nárocích jednoduchého telefonu bezpečně postačí na tři dny provozu. S telefonem se dovoláte pouze v pásmech 900 a 1 800 MHz v GSM síti. Záhadou ovšem zůstává přítomnost 3,5mm konektoru v těsném sousedství s microUSB. Vzhledem k tomu, že jednu polohu bočního posuvníku odevzdal telefon ve prospěch nastavení budíku, není nikde v menu dostupné FM rádio ani hudební přehrávač.

Vypnutý o pomoc nezavolá

Na zadní straně poutá pozornost především známé oranžové tlačítko, které slouží k uskutečnění nouzového hovoru. Další ovládací prvky nalezneme na obou bocích telefonu. Na pravé straně jsou dvě posuvná tlačítka. To první slouží k uzamykání klávesnice telefonu. Druhé má dokonce dvě funkce, pokud ho posuneme nahoru, rozsvítíme tím světlo, které je zabudované v horní části telefonu (funguje i když je telefon vypnutý). Pohyb tlačítka směrem dolů slouží jako rychlý přístup do správce budíků. Na levém boku se nachází klávesy ovládání hlasitosti, stejně jako u modelu A300 jsou však dosti zalité do telefonu, a tak manipulace s nimi nemusí být ideální.

Klepněte pro větší obrázek 

Nyní bych se vrátil k oranžovému SOS tlačítku. Znovu k němu budete moci navolit až 5 tísňových čísel, na která se po dlouhém stisknutí oranžového čudlíku odešle předdefinovaná SMS zpráva a následně začne telefon číslo vytáčet do doby, dokud volaný hovor nepřijme. Vše se ale komplikuje ve chvíli, kdy je telefon zamčený. V takovém případě nestačí pouze dlouze stisknout, ale následovat musí ještě potvrzení hovoru zeleným tlačítkem, což může být v jistých situacích problém. Navíc nouzové tlačítko vůbec nefunguje, pokud je telefon úplně vypnutý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při prvním startu telefon nabídne vyplnit jméno majitele, které později můžete měnit. Pohotovostní režim je nyní třířádkový. První řádek zobrazuje operátora, druhý čas a třetí datum. Po stranách displeje našel své místo indikátor signálu a baterie. Hlavní nabídka nově zobrazuje nikoli čtyři ale šest ikon (zprávy, kontakty, výpis hovorů, nástroje, kalkulačku nebo nastavení).

Tři lepší než dva

Ovládání položek v telefonu má na starosti zelené, červené a směrové tlačítko. To zelené mimo přijímání hovorů funguje jako potvrzovací OK, červená klávesa hovory ukončuje, a také slouží jako funkce zrušit či zpět. Horní směrové tlačítko umožní dostat se z pohotovostní obrazovky do hlavní nabídky, směrem dolů otevřete seznam kontaktů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod položkou Zprávy naleznete opravdu jen to nejnutnější. Při psaní nové SMS je nově displej rozdělen na dvě části, v té vrchní je vidět počet znaků zprávy a také možnosti jednotlivých tlačítek. Spodní část displeje zobrazuje ve dvou řádcích rozepsanou zprávu. Pod hvězdičkou se ukrývá množství nejrůznějších znaků (symboly měn, interpunkce atd.). Křížkem si můžeme volit mezi módy malých či velkých písmen a režimem číslic. T9 však chybí. V telefonu je možno uchovávat až 100 zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U seznamu kontaktů je asi nejviditelnější změnou zobrazení jména a jeho čísla na jedné obrazovce, nemusíme se tedy nikam složitě proklikávat. Nově se funkce Hledat nachází přímo v adresáři, a tak můžeme k vyhledání čísla použít směrové klávesy nebo jméno jednoduše „vyťukat“. Uložit lze maximálně 200 kontaktů. Nechybí funkce rychlé volby, tedy přiřazení vybraných čísel pod jednotlivá tlačítka.

Novinky prospěly

Hlavní novinku ale nalezneme v nabídce pod názvem Nástroje. Vedle budíku, poznámek a narozenin totiž nově přibyly Služby SIM, tedy služby operátora, jako je aktuální zpravodajství, horoskopy či jízdní řády, ale také GSM Banking. Do správce budíků je možno dostat se dvěma způsoby. Buď přes boční posuvné tlačítko, nebo právě přes Nástroje. Samotný správce je znovu velmi jednoduchý, ale nabízí vše, co potřebujete a to i funkci opakovaného buzení. Nadefinovat lze tři různé budíky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Nově se objevuje možnost narozeninových upomínek. Nastavit půjde jméno oslavence, samozřejmě datum narozenin a čas, kdy vás má telefon na událost upozornit. Poslední novinkou, o které stojí za to se zmínit, je kalkulačka. Zvládá sice jen čtyři základní operace (sčítání, odčítání, násobení, dělení), ale pro sečtení položek nákupu či podobných věcí, ke kterým je zřejmě přítomna, je plně dostačující.

Tento Aligator je podle mého soudu zatím designově nejvydařenější model této značky. Dobře se drží, příjemná je i nízká hmotnost (79 gramů), prostě ideální telefon pro méně technicky zaměřené zájemce. Nové funkce telefonu přinášejí jen zlepšení, a tak pokud ještě pro své rodiče či prarodiče nemáte vybraný vhodný vánoční dárek, Aligator A330 se přímo nabízí. Jeho cena by se měla pohybovat kolem 1 000 Kč a dodávat se bude v bílé a černé variantě.

Témata článku: Aligator, Recenze, Test, Aligator A300, Aligator A330, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB

36 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Strejda 6. 4. 2012 18:36:43
  Strejdova mini-recenze telefonu ALIGATOR R5 Outdoor...
 • ewerell 10. 3. 2012 18:30:01
  Zdravím všechny. Mám dotaz k telefonu Aligator A300. Je v provozním stavu...
 • František P. 14. 12. 2011 0:45:36
  Dobrý den, vážená redakce a uživatelé tohoto telefonu, moc Vás prosím o...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

Včera | Miksa Martin | 15

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

** Precizní kovové zpracování a líbivý design ** Výdrž na baterii je solidní a čistý Android je velké plus ** Zklamala pomalá čtečka otisků i škobrtání fotoaparátu

9.  8.  2017 | Vrbacký Jakub | 34

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

** Srovnáváte s Huawei P10? Volba je jasná – Honor 9 ** Designem a poměrem výkon/cena obstojí i proti ostatní konkurenci ** Oproti loňské generaci je dražší, ale dostanete dvojnásobek paměti

6.  8.  2017 | Kůžel Filip | 85

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1


komerční sdělení

Komerční sdělení