Americká policie chytala zloděje balíků pomocí kamer, GPS a falešných krabic

Americká policie chytala zloděje balíků pomocí kamer, GPS a falešných krabic

Moderní techniku, ale i falešné krabice jako od Amazonu použila policie v americkém státě New Jersey. Cílem akce, o níž informovala agentura Associated Press, bylo odhalit a chytit zloděje zásilek v hlavním městě Jersey City.

Falešné balíčky oblepené typickými páskami obsahovaly zařízení pro určení přesné polohy. Místa s návnadou sledovaly také kamery. Policie tak mohla zjistit, kde se zásilka nachází a případně chytit zloděje při činu.

První balíček ukradli za tři minuty

V případě, že se balíček pohnul, obdržela policie upozornění, na jehož základě pak provedla další kroky. Jako součást důkazních materiálů proti zatčeným pak sloužily záznamy z kamer. Operace se zaměřovala na nejvíce rizikové oblasti vybrané na základě kombinace oficiálních údajů o trestné činnosti a informací o krádežích registrovaných Amazonem.

Akce přinesla ovoce. Jeden z falešných balíčků vydržel na verandě pouhé tři minuty. Policejní kapitán James Crecco konstatoval, že se původně domnívali, že jde o chybu, nicméně záhy příslušníci zadrželi zloděje.

Krádeže balíčků jako zásadní problém

Vtipné na celé akci je, že krabice, jež měly přilákat zloděje, byly mimo jiné umísťovány k domům příslušníků policejního sboru. Šéf policie v Jersey City řekl, že doufá v další rozšíření tohoto programu, který prošel právním přezkumem a byl schválen obecním prokurátorem. Podobné akce v minulosti proběhly v Novém Mexiku, Kalifornii či Oregonu.

Počet odcizených zásilek sice Amazon nezveřejnil, ale zjevně se jedná o poměrně zásadní problém, když se ho rozhodl řešit touto cestou. Údaje o krádežích nesdělily ani doručovací služby UPS A FedEx, dle jiných zdrojů však končí v rukách zlodějů až pětina zásilek z e-shopů.

Zásilky jsou proto často předávány sousedům, případně mohou adresáti využít službu Amazon Key. V jejím rámci si koupí speciální zámek s kamerou, který nainstalují na hlavní dveře. Cloudový zámek pak umožní doručovateli odemknout dveře a uložit balík do vstupní chodby.

Během prvního dne bylo provedeno pět zatčení. Ne vždy si ale policisté hned došli pro toho, kdo balíček odnesl. V některých případech sledují pohyb zloděje, aby zjistili, kde a jak se snaží prodat ukradené zboží. Je pravděpodobné, že už samotné zveřejnění zprávy o návnadách a zapojení policie může mít silný preventivní dopad.

Diskuze (1) Další článek: Hyundai představil první auto se čtečkou otisků v klice. Umí mnohem víc, než jen odemknout

Témata článku: GPS, Ochrana, Zabezpečení, Podvod, Soukromí, Associated Press, Balíček, Oregon, Podobná akce, New Jersey, FedEx, Krabice, Balík, Přesná poloha, APN, Kapitán, Policie, Trestná činnost, Americký stát, Mexiko, Krádež, Moderní technika, Hlavní město, Zloděj, První balíček


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

** Má nejlepší možnou výbavu a špičkový fotoparát ** Hodit se bude rychlé dobíjení i 50× zoom ** Vše kazí vysoká cena, která pro telefon znamenala konec

Martin Miksa | 39

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

** Google s několikaměsíční prodlevou konečně oznámil Pixel 4a ** Novinka dostala stejný fotoaparát, jaký má výrazně dražší Pixel 4 ** Přímý konkurent iPhonu SE (2020) však bude stát jen 9 tisíc Kč

Martin Chroust | 61