Americká vláda bude posílat v nebezpečí varovné SMS

Živelné katastrofy se čas od času stávají, jak ale zalarmovat nicnetušící obyvatele? Nejlépe textovkou!

Každou první středu v měsíci se v pravé poledne nad našimi hlavami rozezní poplašné sirény. Obyvatelé malé zemičky uprostřed Evropy si už ale na pravidelný rámus, který má ověřit, zda jsou všechna zařízení v pořádku, zvykli. Víte ale jak zní opravdový varovný signál a co dělat v případě, že by na něj snad jednoho krásného dne došlo? Příručka pro obyvatele hovoří o třech následujících bodech: 1. okamžitě se ukryjte, 2. zavřete okna a dveře, 3. zapněte rádio nebo televizi. Těžko říct, jaké povědomí o tom, co dělat k krizových situacích Češi doopravdy mají a zda už je časté zkoušky sirén neotupily natolik, že by případné varování ani neregistrovali. Tak či onak, za velkou louží teď chystají začlenit do svého systému včasné výstrahy obyvatel SMS krizové zpravodajství.

Hromadná textovka pro 250 milionů obyvatel

Textovky dnes totiž už nejsou jen prostředkem komunikace dospívajících jedinců a jejich příjem zvládá každý mobil. SMS se pro podobný účel jeví jako nejvhodnější způsob, jak během krátké doby sdělit současně zprávu mnoha milionům obyvatel. Federální komunikační úřad Spojených států (FCC) se před pár týdny rozhodl zřídit systém nouzových textových zpráv, který by varoval obyvatele před přírodními katastrofami nebo v jiných naléhavých případech. Podle FCC má být pro tento účel využívána stávající infrastruktura tamějších mobilních operátorů, kteří budou v této věci spolupracovat. Nový systém byl pojmenován CMAS, což je zkratka pro Komerční mobilní výstražný systém. Ten bude sloužit všem uživatelům mobilů, jejichž počet se v Americe pohybuje okolo 250 milionů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobil, nejlepší přítel člověka. Alespoň v krizových situacích to platí určitě

Prozatím se počítá pouze s prostým textem, FCC ale s dalším technologickým pokrokem plánuje i přenos obrazu a zvuku. Co se týče upozornění, existovat budou tři typy varování: nejvyšší vážnost bude mít takzvané „Prezidentské varování“ spojené s celostátním stavem nouze. Nižší stupeň výstrahy představuje „Hrozba bezprostředního rizika“ informující o okamžité hrozbě. Třetí výstraha bude jen rozšířením stávajícího systému evidence pohřešovaných dětí, které mohly být uneseny nebo utekly z domova. Jako možný problém pro zákazníky s roamingem se zatím jeví nutnost mít nastavený příjem krizových zpráv i pro sítě jiného než domovského operátora, ale to už je spíše drobnost.

Frekvence chtěl Google

Řešení, které CMAS nabízí, má tu výhodu, že pro jeho zprovoznění není nutné zavádět žádné nové technologie. Také analytici vidí v novém systému spíše přínos než vyhozené peníze, včasné upozornění obyvatelům v postižených oblastech by totiž mohlo významně snížit případné škody. Na cestě k realizaci projektu už nestojí žádný problém, zajištěno je i frekvenční pásmo. Jako ideální řešení se jeví frekvence 700 MHz, respektive její D-blok. Ta byla ale nedávno nabídnuta v aukci, kde se o ní ucházel i portál Google. FCC proto musel tuto část frekvenčního pásma z prodeje vyjmout s odůvodněním, že nabídka nepřekročila požadovaných 1,3 miliardy dolarů. D-blok tak byl vyhrazen pro potřeby veřejné bezpečnosti a síť bude využívána jen v případě nouze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přírodní či jiné katastrofy se čas od času stávají, systém CMAS informuje obyvatele pomocí SMS

Podle mého názoru je takový systém velmi užitečnou investicí, podobné varovné SMS už fungují i v Pacifiku jako včasná výstraha před ničivými Tsunami. Uplatnění by se jistě našlo i Evropě, stát se může cokoli a většina lidí už stejně nedá bez mobilu ani ránu. Kdo ví, třeba bude podobný systém v budoucnu fungovat i u nás.

Zdroj: News Factor

Diskuze (18) Další článek: T-Mobile rozdá v soutěži Nintendo Wii

Témata článku: Ostatní, SMS, Možný problém, Americká vláda, Nebe, Přírodní katastrofa


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15