Americký student splnil slib a celý rok nemluvil

Celý rok komunikoval pouze prostřednictvím obousměrného pageru Motorola Talkabout T900; nesměl totiž promluvit ani slovo. A vydržel to.
Americký student splnil slib a celý rok nemluvil  | wikipedia

New York, 5. září 2001 – Vzpomínáte si, jak se Brett Banfe, 19letý student z New Jersey, zavázal k dobrovolnému ročnímu mlčení? Tento slib před rokem obletěl svět a právě v minulých dnech se jeho čas naplnil. Přesně po 371 dnech mohli lidé, kteří se o tento neobvyklý počin zajímali, znovu slyšet slova z jeho úst. Do této chvíle komunikoval se svým okolím, rodinou, přáteli pouze a jen prostřednictvím zařízení Motorola Talkabout T900.

Jak k tomu všemu vlastně došlo? Na začátku stál nevinný rozhovor s kamarádem, který vybízel Bretta, aby se lépe naučil naslouchat druhým. Brett přijal tuto výzvu zcela neočekávaným způsobem. Rozhodl se rok mlčet a inspirovat tak i ostatní lidi po celém světě ke snaze o překonání sama sebe. Jediným nástrojem komunikace pro něj byl osobní interaktivní komunikátor Talkabout T900, kterým společnost Motorola zdarma vybavila nejen jej, ale i jeho rodinu a nejbližší přátele.

Určitě to nebylo snadné, ale „oněmělý“ Brett nejen zvládal studijní povinnosti na vysoké škole a pracovní zátěž v zaměstnání, ale navzdory svému dobrovolnému handicapu stihl dávat svým spolužákům hodiny tance a dokonce navázal i romantický vztah s jednou dívkou. Postihly ho však i méně příjemné zážitky. Například když se snažil vysvětlit pravý stav věcí policistovi, který ho zastavil za dopravní přestupek a domníval se, že Brettovo mlčení je výrazem pohrdání zástupcem zákona.

Celému projektu samozřejmě věnovaly mnoho pozornosti sdělovací prostředky. I v době převratných technických vymožeností byl dobrovolně mlčící student s malým komunikačním zařízením v ruce senzací. Brett dokonce vystoupil v celostátní televizi a zorganizoval národní „hodinu mlčení“; to vše bez jediného slova. Nyní už tedy opět mluví jako každý jiný, ale jeho výzva nezůstala neopětovaná. Jeho matka Sharon, která díky vzoru svého syna přestala kouřit, vyjádřila své pocity takto: „Brett nyní může daleko lépe porozumět ostatním lidem, protože měl celý rok na to, aby jim naslouchal a přemýšlel. Jeho čin je inspirací pro nás všechny a dává nám odvahu při snaze dosáhnout našich cílů.“

Klepněte pro větší obrázek

Více informací o Brettu Banfeovi a jeho závazku nepromluvit celý rok ani slovo naleznete na webových stránkách www.notspeaking.com.

A co vy? Vydrželi byste to?

 

Diskuze (25) Další článek: Jak bude vypadat Nokia 8310

Témata článku: Motorola, Slib, Celý rok, Dopravní přestupek, Rok


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40