Analytici operátorům: inovujte (nebo špatně skončíte)

Hlasové služby stagnují a lidé chtějí rychlá data. Budoucnost je v IT a nových zábavních službách.
Analytici operátorům: inovujte (nebo špatně skončíte)

Přední americká analytická společnost Gartner zveřejnila studii predikující vývoj na telekomunikačním trhu v několika příštích letech. A na copak převratného analytici přišli? Jak fixní, tak mobilní operátoři na vyspělých trzích budou muset přetransformovat své IT technologie a služby do podoby „IT a síťových továren“. Asi vám to zní divně, ale má to svou logiku. Ve vyspělých zemích (ne u nás) jednoduše začínají operátoři pociťovat stagnaci či pokles výnosů z hlasových služeb, zatímco jsou zákazníci ochotni platit a poptávají rychlá mobilní data. Tedy u nás je zákazníci také poptávají, ale nikdo není ochoten je nabídnout o nehorázně přemrštěných cenách nemluvě. Z tohoto důvodu se také na západ i východ od našich hranic investuje do inovací, kdežto u nás má operátor jistotu, že mu zákazník za lepším nikam neuteče.

Klepněte pro větší obrázek
V budoucnu se operátoři budou muset zaměřit i na další služby, které s telekomunikacemi příliš nesouvisí, bez rychlých dat to ale půjde těžko

Operátoři se prostě budou muset zaměřit na služby digitálního věku, přičemž Gartner předvídá, že v roce 2012 bude polovina z dvacítky největších operátorů poskytovat služby jen minimálně založené na telekomunikacích a ti největší budou na rozvinutých trzích vydělávat nejméně 15 % z celkových příjmů z netradičních zdrojů. Dále se ve zprávě ústy Claude Delcroixe říká, že pokrok na poli vytváření sítě, informačních technologií a vůbec celý digitální věk se sebou pro poskytovatele telekomunikačních služeb přináší obrovské možnosti. Hlavně v oblasti rozšíření možností sítě a nabídce služeb souvisejících se stahováním obsahu a služeb založených na informačních technologiích. Největší výzva bude spočívat v udržení konkurenceschopnosti a umu přinést své služby na celosvětovou informační dálnici.

TIP: Více o mobilním internetu u nás se dozvíte v tomto článku

Pevní operátoři to prý budou mít těžší a celý proces budou muset začít nejdřív, pokud se chtějí udržet. Musí nabídnout atraktivní obsah, služby propojené s reklamou a videem aby vyvážili výpadky spojené s poklesem příjmů z hlasových služeb. Dle analytiků na to mají fixní operátoři ještě maximálně pět let, pak budou v případě, že neuspějí nahrazeni dravější a pokrokovější konkurencí. Mobilní operátoři mají sice lepší výchozí pozici, to ale neznamená, že by se nemuseli snažit. „Cena mobilních datových služeb a zařízení je příliš vysoká pro většinu lidí příliš vysoká. Do konce roku 2012 budou muset operátoři vymyslet lepší služby, které budou vyžadovat užší šířku pásma a za danou cenu nabídnou uživateli dobrou hodnotu“, říká Claude Delcroixe, který ještě zdá se nikdy nebyl v České republice.

Jak by pak asi potom mluvil o cenách a rychlostech u nás? Jestli se mu ceny jinde zdají moc vysoké, pak nevím jak by označil nabídku v ČR. Tak či onak, podle Gartneru budou mít mobilní operátoři méně času na změny než ti fixní. Příští mobilní technologie – Long Term Evolution (LTE) a sítě čtvrté generace obecně postupně ovlivní trh mezi roky 2010 a 2015 a zpráva dodává, že přesné načasování bude záviset na konkrétním regionu a operátorovi. Jednoduše řečeno, mohou existovat i země, kde budou i v roce 2010 používat GPRS a ti šťastnější pak EDGE.

Klepněte pro větší obrázek
Příklad jak to vypadá jinde, kdyby někdo přišel s podobnou nabídkou u nás, tak mu zákazníci utrhnou ruce...

Ale zpět k novým službám, které by měly přinést stahování přehrávání hudby a videa za drobný poplatek a třeba také nakupování – to jsou příklady služeb, jež musí operátoři nabídnout. Do budoucna předpovídá Gartner ještě sílící konkurenci zejména ze strany internetových poskytovatelů služeb, konkurenční výhoda by mohla spočívat v některém z následujících aspektů: důvtip na trhu digitálního věku a zvyšování tržního podílu, hluboká integrace všech služeb odpovídají potřebám zákazníků, synergický efekt a úspora nákladů plynoucí z partnerství společností. Prostě hudba budoucnosti, není liž pravda. Ne že by třeba u nás operátoři nepřenášeli tradiční hlas třeba do digitální televize nebo internetu, ale mobilní služby prostě jednou pro vždy zabrzdily inovace v oblasti rychlých mobilních dat, takže oproti sousedům máme pět let zpoždění.

Zdroj: Gartner

Diskuze (14) Další článek: DreimGo DG210: iGo 8 v přenosné navigaci (video)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Operátor, Hluboká integrace, Největší výzva


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14