Android 1.5 Cupcake: instalujte už dnes (návod)

Tolik diskutovaná nová verze Google Androidu jménem Cupcake je zatím určena pro softwarové vývojáře. Můžete si ji ale užít i vy, a to ještě dnes.
Android 1.5 Cupcake: instalujte už dnes (návod)
Kapitoly článku

1.  vytvoření Gold Card přes WinMobile zařízení a QMAT

 • budeme potřebovat získat Gold Card. K tomu máme několik možností. Půjčit si jí od známého, koupit si Gold Card na internetu, vytvořit si jí ručně, nebo použít Windows mobile zařízení a placenou verzi programu QMAT.
 • pro vytvoření Gold Card budete potřebovat microSD kartu (alespoň 512 MB) a Windows Mobile zařízení (např. HTC telefon či PDA s WM).
 • kartu naformátujte na FAT32
  Souborový systém FAT nebude pro postup fungovat, a většina karet je na něj předformátována, tak pozor. Můžete k tomu použít čtečku karet i telefon
 • vložte kartu do Windows mobile přístroje a připojte jej k PC přes ActiveSync.
 • stáhněte si a spusťte program QMAT. Budete potřebovat placenou verzi (verzi 4.24 nelze z licenčních podmínek používat, autor toto striktně zakazuje a její šíření není legální).
 • V nabídce Hardware Forensics zvolte Generate HTC Goldcard.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
QMAT 4.36 a menu pro generování Gold Card
 • nastavte: Select device key – „Dream“ (HTC Dream je Google / T-Mobile G1) a klikněte na tlačítko „Get SD Card Seriál from WINCE Device“.
 • pokud se vám na Windows mobile zobrazí, zda-li chcete povolit „itsutils.dll“, klikněte na Ano / Yes.
 • Pokud uvidíte okno, které vám říká cosi o úpravě registrů pro telefon, pak je budete muset upravit. Ukončete program a upravte registry ve Windows mobile zařízení (např. přes program Resp. Regedit, nebo SKTools). Najděte následující adresu:
  HKEY_LOCAL_MACHINE/Security/Policies/Policies/
  ...a pro proměnnou „00001001“ změňte hodnotu na „1“ (původně by tam měla být „0“). Opakujte postup s vytvořením Gold Card. Jestli narazíte opět na tabulku s registry, pak jste pravděpodobně provedli úpravu nesprávně.
Klepněte pro větší obrázek 
Správně nastavené registry přes SKTools
 • Vytvořte Gold Card kliknutím na „Save Goldcard Image to WINCE SD“. Budete informováni o výsledku akce.
Klepněte pro větší obrázek
QMAT hlásí úspěšné vytvoření Gold Card

2)  downgrade na RC29

 • V tomto kroku budeme nahrávat verzi firmwaru RC29 do telefonu. To proto, že obsahuje jednu chybu, kterou využijeme pro získání ROOT práv. Máte-li US nebo UK telefon, můžete použít jakoukoliv microSD kartu. Pokud máte telefon koupený u našeho dodavatele, budete potřebovat Gold Card. Jestliže ROOT práva (uživatel, který má nejvyšší práva) máte již nyní, je možné tento krok přeskočit (nahrajte si včas HardSPL na kartu).
 • Nahrajeme potřebné soubory na kartu:
  Stáhněte si firmware RC29 (nebo RC7). Soubor „DREAIMG.nbh“ nakopírujte / rozbalte do kořenového adresáře na SD kartě. Je důležité, aby se soubor jmenoval přesně takto.
  Nahrajte revocery.img také do kořenového adresáře karty.
  Na stránce se SPL(Second Program Loader) si stáhnete HardSPL. Soubor nerozbalujte, ale zkopírujte jej pod jménem „update.zip“ též na kartu.
  Pokud soubory nejsou stáhnout, použijte tento mirror
 • vypněte telefon, vložte do něj Gold Card se souborem, a zapněte jej s držením tlačítek Camera + Power (spoušť fotoaparátu a tlačítko pro zapnutí). Jde o flashnutí souboru dreaimg.nbh (RC29) do telefonu. Můžete použít i R7 verzi.
 • čekejte, dokud se neobjeví: "Press power button to start update image" / "Press action button to cancel update image". Pro pokračování, s úplně nabitou baterií, stiskněte tlačítko Power. Pokud flashovat nechcete, stiskněte trackball (kulička uprostřed). Pokud se vám objevil nápis „Not allow“, pak nemáte GoldCard, nebo jste si ji zrušili. Pokračujte pouze s plně nabitou baterií
 • po dokončení procesu se objeví nápis „OK“ a telefon poté resetujte dle instrukcí – stiskem menu+zeleného+červeného tlačítka
  Obě krajní tlačítka se sluchátkem a prostředního menu
 • po naběhnutí telefonu budete vyzváni k registraci/přihlášení ke Google kontu. Učiňte tak, abyste se mohli dostat dál. V tomto bodě je možné i vynutit si připojení přes wifi, ale není to úplně snadné. Stejně tak můžete spustit telnetd, zapnout usb debugging, přes adb přesměrovat porty a telnet příkazy provést z počítače, nicméně v návodu použijeme pro mnohé jednodušší způsob. V tomto kroku máte telefon downgradovaný na verzi RC29 nebo RC7.
 • z Marketu (aplikace na stahování dalších programů) nainstalujte program Telnet
  Dal by se nainstalovat i přes adb, ale toto je jednodušší
 • restartujte telefon a čekejte, dokud úplně nenaběhne do home screenu
  Obrazovka se čtyřmi ikonami, wallpaperem a hodinami na pozadí

3)  Přepsání recovery image a SPL

 • Díky verzi firmwaru RC29 získáme práva ROOTa a s nimi přepíšeme recovery image a SPL. Akce provádíme poté co čerstvě naběhne telefon. Předpokladem jsou správně nahrané soubory na kartě.
 • Otevřete klávesnici a napište „telnetd“ a pak stiskněte enter
  Pokud telefon při psaní něco hledá, nebo následně volá, nevšímejte si toho, to je v pořádku. Kdyby telefon po stisku enteru někam volal na číslo, hovor ukončete. Příkaz napište jakoby poslepu, tento text na obrazovce nehledejte
 • Spusťte staženého telnet klienta v mobilu
  Jedná se o aplikaci, kterou jste do mobilu před chvilkou stáhli s Marketu
 • Připojte se na telnet klientem
  Potřebujete se připojit na localhost, na portu 23, ale to by mělo být v klientu již přednastaveno, jen stisknete tlačítko na připojení. Pokud se připojení nezdaří, pak jste nenapsali v kroku b8 příkaz „telnetd“ správně. Restgartujte telefon a zkuste kroku c1-c3 opakovat. Případně stiskněte v kroku c1 enter – napište „telnetd“ – a opět enter
 • Do otevřené konzole opište tyto 4 příkazy
  Pište postupně, naprosto přesně a za každým stiskněte enter:

mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
cd /system
cat /sdcard/recovery.img > recovery.img
flash_image recovery recovery.img
Můžete zkusit napsat „id“ ať vidíte, jako kdo jste přihlášení, stejně jako další příkazy cd, ps, mount...

 • Vypněte telefon a před zapnutím držte tlačítko home (tj zapnout přes home+power)
  Home – domeček, toto vás dostane do recovery menu, které jste v kroku 10 upravili)
 • Počkejte na naběhnutí (proběhne vám pár stránek textu). Pokud nevidíte žlutý text, stiskněte ALT+L. Následně stiskněte Alt+S. Tím jste si nahráli HardSPL, který byl v souboru update.zip.
  Alt+L vám má ukázat text na displeji a Alt+S zahájí flashování souboru update.zip z karty – ve kterém je HardSPL
 • Po dokončení (text „Instalation komplete“) stiskněte home+back
  Domeček a šipka zpět, počkejte ale až vše doběhne a jelikož se jedná a flashování, mějte nabitou baterii a samozřejmě proces nikterak nepřerušujte

4)  Flash ADP 1.5

Poslední krok, nahrajeme do telefonu firmware ADP 1.5. Uživatele s vývojářskou verzí telefonu tímto krokem začínají.

 • Volitelný krok: Pokud jste začali tímto krokem, třeba proto, že už HardSPL / EngineeringSPL máte a JF firmware, můžete provést backup na kartu přes zapnutí telefonu v recovery módu (home+power) a následné provedené zálohy přes ALT+B. Ujistěte se, že máte místo na kartě. Záloha je uložená do adresáře „nandroid“.
 • Vypněte telefon a vyndejte kartu
 • Zapněte s držením tlačítka pro fotoaparát (camera+power) a přejdete do bootloader módu
  Na bílém pozadí máte mít nyní tři androidy na skateboardu. Pokud je nevidíte (a máte zde barevné přechody), nemáte HardSPL. Přejděte k předchozí části návodu a nahrajte jej správně)
 • Připojte telefon k PC a stiskněte tlačítko zpět (back). Na obrazovce se má v žlutém pruhu objevit místo „Serial0“ text „FASTBOOT“.
  Pokud počítač hledá nové zařízení, může se vás dotázat na předem stažené ovladače. V tomto případě se nejedná o Mass Storage Device)
Klepněte pro větší obrázek 
SPL bootloader s androidy
 • Na počítači si založte adresář a rozbalte do něj:
  boot.img, system.img, a userdata.img- tyto soubory rozbalte ze systém image (signed-dream_devphone-img-147201.zip)
  fastboot.exe (Fastboot binary, Windows)
  AdbWinApi.dll (Windows SDKv adresáři tools)
 • Otevřete v tomto adresáři příkazovou řádku
  Start – spustit – „cmd“, a následně přejděte do tohoto adresáře, např přes „cd c:\g1“
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Připravený adresář a vlastní proces flashování přes fastboot
 • Zkontrolujte obsah adresáře. Pokud je vše připraveno, spusťte postupně tyto příkazy:
  fastboot flash system system.img
  fastboot flash boot boot.img
  fastboot flash userdata userdata.img
  fastboot reboot

  Každý vám nahraje patřičný flash do telefonu. Po prvních třech příkazech se vám má objevit „wait for second ok“. Poslední příkaz restartuje telefon
 • Nahrajte radio na kartu. Provedete to nakopírováním radio image (ota-radio-2_22_19_26I.zip) na kartu a přejmenujte soubor na update.zip (pokud už zde takový soubor je, přepište jej).
  Mezitím vám bootuje Android, kde by místo problikávajícího zeleného androida měl být modrý text s bílým efektem. Registrovat se nyní nemusíte, vypněte telefon. Pokud byste měli problém s rádiem (GSM komunikace, WiFi..) downgradujte na předchozí verzi 1.22 co přišla v RC33 fw.)
 • Zapněte telefon v recovery módu (zpněte telefon s držením home+power) a po naběhnutí stiskněte ALT+W. Tím se flashne radio image.
  Toto stačí provést pouze jednou, nemusíte radio flashovat s každou změnou firmware
 • Dle předchozí verze firmwaru se vám může stát, že vám telefon po provedení těchto kroků nenajede do pohotovostního stavu. První startu obvykle trvá delší dobu, ale 5 minut je už podezřelých. V tomto momentě přichází na řadu tzv. wipe dat. Tento krok doporučujeme provést, i když telefon naběhne korektně.
Klepněte pro větší obrázek 
Recovery menu z JesusFreke fw.
 • Přejděte opět do recovery menu – zapnou s home+power. Pokud nevidíte text, stiskněte ALT+L a zvolte Wipe dat – stiskem Alt+W.
  Toto resetuje telefon do továrního nastavení a smaže uživatelská data
 • Po smazánírestartujte telefon (home+back). Tentokrát by už měl naběhnout a fungovat správně.
  Verzi firmware si můžete ověřit v Settings – About phone a věnovat pozornost zejména spodním řádkám

Custom firmware

Existují nadšenci, kteří si oficiální firmware upravují k obrazu svému. Přidávají do něj další aplikace, a mění nastavení tak, aby jim co nejlépe vyhovovalo. Pro někoho je hlavním důvodem, aby mu zůstala práva ROOTa, jiný má rád takto vyladěnou kompilaci. Konec konců toto se děje jak s Linux, Windows i Windows mobile instalacemi a vznikají různé distribuce. V říši androidů vedou především dva autoři:

JesusFreke (JF)

Haykuro

Spousta majitelů G1 přešla na jeden z firmwarů od těchto autorů. Chcete-li také něco navíc, můžete to učinit také. Stačí firmware stáhnout, nakopírovat jej jako update.zip na kartu a přes recovery menu si jej nahrát do telefonu. Návody a postupy jsou většinou na stránce autorů.

Další zdroje informací, návodů a rad

Témata článku: Android, Smartphony, Návody, HTC Magic, T-Mobile G1, Skateboard, Základ zkušeností, Změna vzhledu, Návod, Souborový systém, #Android, Oficiální firmware, Cup, INS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40