Android je na trhu a už se to mele

Stačil týden a Android kolem sebe nadělal tolik povyku, že se z toho bude ještě pěknou chvíli vzpamatovávat.

První Android, T-Mobile G1, se ještě ani pořádně neohřál na prodejních pultech a už je kolem něj tolik povyku, kolik si většina konkurenčních telefonů nevyslouží za celou dobu své existence. Pojďte si s námi projít zásadní události, které se v souvislosti s Androidem za posledních několik dnů udály.

Synchronizace s Outlookem

Když se ještě před uvedením telefonu na trh objevila informace o tom, že nebude možné Android synchronizovat s Outlookem, tisíce uživatelů nad ním okamžitě zlomily hůl. Jenomže stačilo pár dnů a na trh přišla společnost CompanionLink, která dala nástroj na synchronizaci k dispozici.

Na to, že jde o první verzi, zvládá software poměrně slušné kvantum funkcí. Mj. podporuje synchronizaci s účty Google Apps, nemá problém s více kalendáři včetně sdílených apod. Za možnost přímé synchronizace s Outlookem si však v současnosti budete muset zaplatit. Konkrétně 29,95 USD (asi 560 Kč). Možná dobře, že u nás Androida zatím neseženete. Třeba se do doby, než se u nás objeví, najde někdo, kdo podobnou aplikaci zpřístupní bez poplatku.

Stahujte aplikace. Ale odkud?

Spolu s uvedením Google(znovu)spustil App Market, platformu, odkud si do svého Androida můžete stahovat doplňkové aplikace. App Market je obdobou App Store, kde společnost Apple nabízí aplikace pro iPhone a iPod Touch. Jenomže na rozdíl od Google App Marketu, App Store je místo, kde si můžete být jisti bezpečností aplikace. Software umístěný na App Market totiž (na rozdíl od prapodivného certifikačního systému Applu, kterému stále ještě řada vývojářů dost dobře nerozumí) nemusí projít ověřovacím procesem. Od 28. října navíc na App Market může svoji aplikaci umístit kdokoliv. Stačí se zaregistrovat.

Tip: Na internetových stránkách App Marketu si můžete procházet a pročítat více informací o aplikacích, které už jsou pro Android k dispozici.

Navíc App Market nebude na trhu sám. Google nechává i v tomto případě vývojářům ruce volné. Během prvního týdne už jsou proto na obzoru 3 podobné služby, z nichž si můžete stahovat aplikace pro T-Mobile G1. Kromě App Marketu také web internetového prodejce aplikací pro mobilní telefony, společnosti Handango, a podobný počin firmy MobiHand.

Raději centrální umístění nebo aplikace rozesety náhodně po internetu? Další oříšek, který musíte při rozhodování mezi iPhonem a Androidem překousnout.

Softwarová klávesnice bude, ale ne hned

Už po pár dnech si někteří uživatelé stěžují, že hardwarová klávesnice T-Mobile G1 není zrovna dvakrát pohodlná. Pro všechny tyto, kteří dávají přednost softwarovému řešení podobnému Apple iPhonu (které mimochodem také zrovna pohodlím neoplývá – jen si zkuste na iPhonu napsat e-mail při cestě tramvají), je tu dobrá zpráva. Softwarová alternativa pro telefony postavené na Androidu se objevila ve vývojovém plánu (kde mj. najdete také přibližné datum uvedení české lokalizace telefonu naznačující, že by se Česko opravdu mohlo stát jednou z prvních evropských zemí, kde bude T-Mobile G1 uveden).

Špatná zpráva je, že virtuální QWERTY nepřijde dříve, než v prvních třech měsících příštího roku. Což mimo jiné také trochu napovídá, kdy nejdříve se budeme moci (pokud vůbec) těšit na T-Mobile G2.

Pozor na bezpečnost

Nejzávažnější informace, kterou ovšem odborníci očekávali, jen možná ne tak brzy, přišla během víkendu. Bezpečnostní analytická společnost Independent Security Evaluators nalezla v otevřeném kódu internetového prohlížeče Androida chybu, která otevírá případnému útočníkovi vrátka ke kompletnímu zdroji aplikace. Což na první pohled nevypadá jako žádná tragédie. Pokud se ale někdo dokáže dostat do telefonu, pak většinou dokáže vytvořit i nástroj, který bude např. ukládat a následně odesílat hesla zadaná na internetových stránkách. A to už by mohlo být nepříjemné.

Zástupci společnosti T-Mobile už se nechali slyšet, že pracují na bezpečnostní opravě, která by tuto chybu vyřešila. Otázkou je, kolik takových problémů se může ještě v otevřeném zdrojovém kódu systému a jeho aplikacích objevit. Anebo hůře, jak zabránit tomu, aby si aplikace s bezpečnostními dírami uživatel dobrovolně nenainstaloval.

Rychlejší než iPhone

Ale abychom nebyli jenom negativní, podívejte se na následující video porovnávající rychlost prohlížeče Apple iPhonu a T-Mobile G1. Android si vede o poznání lépe.

Klepněte pro větší obrázek

Ani přesto ale zatím Android zdá se nesplňuje očekávání, která jsme do něj vkládali. S přibývajícím množstvím aplikací se vše bude zlepšovat, protože především na kvalitním softwaru stojí dnes už každý telefon. A o některé programy se Android může opřít už dnes. Zatím ale, zdá se, můžeme být rádi, že v Česku T-Mobile G1 k dispozici není. Snad se podaří do doby, než se telefon na našem trhu objeví, vychytat potřebné mušky.

Přesto jsou už dnes programy, které můžeme uživatelům G1 závidět. Zahraniční servery už horlivě sestavují Top 10 aplikací pro Android, my jsme pro vás vybrali několik dle našeho názoru nejšikovnějších.

ShopSavvy, CompareEverywhere – „killer“ aplikace, s nimiž by Android mohl v boji proti Apple iPhonu nebo novému konkurentovi, BlackBerry 9500, zabodovat. Po spuštění fungují oba programy jako čtečka čárových kódů. Po přečtení čárového kódu vybraného produktu vám pak aplikace na internetu vyhledá cenu v internetových obchodech a nejbližších nákupních centrech. Podle prvních testů prý už v současnosti (s omezenou databází) velmi dobře použitelné nástroje. Jde o to, do jaké míry použitelné budou na českém trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

iSkoot for Skype – to, na co uživatelé ostatních mobilních platforem čekali léta, má Android k dispozici už od počátku. Aplikaci, díky níž můžete nejen chatovat, ale také telefonovat prostřednictvím sítě Skype. K dispozici je také SkypeOut, možnost volat na pevná a mobilní telefonní čísla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

TuneWiki – komunitní multimediální přehrávač. K přehrávaným hudebním a videosouborům si můžete stahovat synchronizované titulky, pročítat recenze a dodatečné informace od dalších uživatelů, sestavovat virtuální playlisty, překládat slova písní a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Locale – měnit nastavení internetového připojení a další parametry systému pokaždé, když se se svým telefonem přesunete jinam? Na to s Androidem a Locale zapomeňte. Podle umístění na mapě pozná, kde se právě nacházíte a automaticky upraví nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

imeem – znáte imeem? Internetovou službu, kde můžete streamovaně poslouchat vybranou hudbu a koukat na videoklipy zcela zdarma? Pak immem pro Android je postaven na totožném principu, jen s uživatelským rozhraním upraveným pro použití v mobilním telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (17) Další článek: Garmin Nüvi 860 rozumí, co mu řeknete (test)

Témata článku: Android, Smartphony, Software pro mobily, Apple iPhone 4GB, T-Mobile G1, T-Mobile G2, T-Mobile G2 Touch, #Android, Příští měsíc, Bezpečnostní díra, Trh


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40