Android Q předvádí užitečné triky i kouzla umělé inteligence. Betu můžete zkusit i vy

Android Q už je mezi beta testery od března, veřejně jej Google představil až dnes na konferenci I/O. Systém nepřináší revoluci, ale spoustu užitečných vychytávek zaměřených hlavně na uživatelský zážitek a bezpečnost.

Atraktivní novinkou je nativní podpora ohebných displejů, kdy se obraz přizpůsobuje obrazovce a umožňuje jej rozdělovat na libovolné části. Výhodou je plynulý přechod z malého displeje na velký. Spíše očekávanou formalitou je, že Android Q plně podporuje 5G sítě.

Z viditelných funkcí je tou nejzásadnější tmavý režim, který se v posledních měsících dostával do některých aplikací a teď už jej bude podporovat i sám systém. Live Caption: pustíte video a tahle funkce v reálném čase převádí řeč na text, který zobrazuje formou titulků. Vše offline, aniž by se audio posílalo někam na servery ke zpracování. To se bude hodit v rušeném prostředí, ale také neslyšícím. Stejná technologie je součástí funkce Live Relay, která neslyšícím umožní telefonovat – hlas protistrany se převádí na text, neslyšící si vše přečte, odepíše a Google text přečte zpět do telefonu.

Notifikace v Androidu Q dostaly chytré odpovědi, které na základě kontextu dokáží nabídnout krátké reakce či emoji. Nemusí však jít jen o odpovědi, ale například v případě přijaté adresy vám nabídne otevření mapy apod. Google i zde kladl velký důraz na to, že veškeré doporučení probíhá pouze na základě dat z vašeho zařízení.

Ostatně soukromí a zabezpečení je velkým tématem. Uživatel si nyní kromě přizpůsobení práv aplikací může libovolně měnit přístup aplikací k polohovým službám, případně umožnit aplikaci přístupu k poloze jen při jejím aktivním používání. Při podezřelém využívání polohy vás systém upozorní notifikací.

K loni představeným funkcím tzv. Digitální rovnováhy pro sledování a omezení aktivity na smartphonech letos přibude nová funkce Focus. Ta dočasně zablokuje rušivé aplikace a pomůže vám držet pozornost u jediné aplikace. Na podzim se Focus zpětně dostat dokonce i na loňský Android 9.0 Pie.

Google na konferenci prozradil, že zde jsou desítky dalších novinek, které souvisí s bezpečností nebo chováním systému. Například vylepšený systém bezpečnostních aktualizací, které již nevyžadují restart zařízení a umí se nainstalovat tiše na pozadí podobně jako klasické aplikace. Změny se týkají i ovládání systému, kde tlačítka zpět, domů a spuštěných aplikací nově nahradí gesta, která znají uživatelé z nadstaveb jiných výrobců či iPhonů řady X.

Konec teorie, jdeme do praxe. Google vypustil 3. veřejnou beta verzi, takže si Android Q můžete vyzkoušet i vy. Je dostupná pro 21 telefonů od 12 různých výrobců včetně všech modelů Google Pixel.

Diskuze (12) Další článek: Ještě rychlejší Google Assistant. Za 38 sekund vykonal 11 komplexních příkazů!

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Aplikace, Google I/O, Android Q, Tmavý režim, Dark mode, Beta, Umělá inteligence, Operační systémy, Neslyšící, Inteligence, Trik, Focus, Kouzlo


Určitě si přečtěte

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

** Samsung rozjíždí střední třídu pro rok 2019 ve velkém stylu ** Po Galaxy M20 se nám do redakce dostal Galaxy A50 ** Mezi hlavní přínosy patří velký AMOLED displej s otickou čtečkou, trojitý fotoaparát i slušná kapacita baterie

Martin Chroust | 26

Babiš chtěl reálné ceny mobilního internetu. Odpověď operátorů ho naštvala

Babiš chtěl reálné ceny mobilního internetu. Odpověď operátorů ho naštvala

** Operátoři nedodrželi, co slíbili. Babiše mlžení asociace naštvalo ** Dostal jen nic neříkají dokument s veřejně dostupnými daty a grafy ** Premiér teď zkusí jednat s každým operátorem zvlášť

Aleš Pospíšil | 89