Android Wear: Google diktuje tempo „doby nositelné“

Nositelná elektronika není nic nového, ale vývoj je roztroušený, zmatený. Google chce vše sjednotit a posunout dál, představuje Android Wear.

Už víte, že Google chystá Android pro nositelnou elektroniku. Dnes jsme se na konferenci GDC dozvěděli více. „Nositelný Android“ se jmenuje Android Wear, umí spolupracovat s mobilem a zobrazovat notifikace tak, jak to známe dnes. Tím to ale nekončí, nová platforma je více samostatná, hodně staví na automaticky servírovaných správných informacích ve správný čas (viz Google Now) a hlasovém ovládání Voice Actions. Velký důraz je kladen na sledování životních funkcí a provázání s fitness aplikacemi. Jak si Google představuje blízkou budoucnost, ukazuje následující video:

Google dnes uvolnil preview vývojářského kitu, který umožní provázat existující aplikace s novou platformou. Jde o vypíchnutí těch nejdůležitějších informací na malý displej, ale hodinky mohou fungovat i jako vstup dat, dálkový ovladač… Ostré SDK dostanou vývojáři během příštích měsíců.

Klepněte pro větší obrázek 
Jedna ze základních funkcí nositelného Androidu jsou notifikace.
Ze smartphonu je všichni známe, takhle budou vypadat na hodinkách.

Druhé video nechává nahlédnout do uživatelského prostředí hodinek postavených na Android Wear.

Co dnes Android Wear umí

Řekněte „Ok, Google…“ a pokračujte příkazem. Stejně to dnes umí Android, abyste získali představu, jak takové komandování hodinek bude vypadat, doporučuji náš starší článek s praktickou ukázkou. Smůla je, že Voice Actions stále neumí česky, což se týká jak Androidu, tak hodinek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vyhledávání hlasem si můžete vyzkoušet na Androidu, nositelný Android jen mění uživatelské prostředí.

Přišla SMS? Hodinky vás upozorní vibracemi, text zobrazí na displeji a kvůli krátké odpovědi nemusíte vytahovat mobil z kapsy, opět stačí hlasový příkaz. Stejně to bude i s mailem, Gmailem, Facebook Messengerem a dalšími textovými komunikátory, jejichž vývojáři upraví své aplikace pro Android Wear.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Přišla SMS, mail apod.?
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zvolte jednu z jednoduchých akcí a nadiktujte odpověď. V některých případech bude stačit prosté ano/ne.
Klepněte pro větší obrázek 
Nositelná elektronika pochopitelně počítá se sportovci a bude sledovat jejich výkony. Když se tak vrátíte domů z běhu, nebo vyjížďky na kole, dozvíte se o spálených kaloriích, uražené vzdálenosti atd.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduchá a tak samozřejmá záležitost – textová poznámka, kterou chcete mít stále na očích, nebo upozornění z kalendáře, které vyskočí právě tehdy, kdy je čas vyrazit na metro.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Některé informace budou přicházet „samy od sebe“, jako to dnes známe z chytrých karet Google Now.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikace, sdružená skupina notifikací a jedna z dostupných akcí.

Už brzy

Nová platforma má velký potenciál a tak pro Google nebyl problém sehnat řadu významných partnerů, kteří se rozhodli pro spolupráci hned od začátku. Jsou to Samsung, Asus, Motorola, LG, HTC, pak jsou zde výrobci mobilních čipsetů Qualcomm, Intel, Mediatek, MIPS a jistě budou přibývat další. Někteří z jmenovaných výrobců dnes oznámili hodinky založené na Android Wear na druhé čtvrtletí tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na projektu prý spolupracují i prestižní designéři, protože hodinky nemusí vypadat jako nevzhledný plastový potomek smartphonu, jsou i módním doplňkem. Systém počítá se dvěma základními tvary displeje. Na obrázcích vidíte prototypy, ale reálné hodinky už jsou na cestě.
Diskuze (47) Další článek: Samsung ukázal ultrazvukový kryt, čtečku a NFC pro nevidomé

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Wear OS, Příslušenství, Android Wear, Google +, Textová poznámka, Nositelná elektronika, Tempo, Koma, Správný čas, #Android, Nová platforma

Určitě si přečtěte