Antelli: Česká obdoba Siri a Google Now má úspěch

Je to one-man-show, nemá za sebou machine learning, ale je poměrně schopná. Antelli je česká digitální asistentka pro Android a umí podobné věci jako Siri.
Antelli: Česká obdoba Siri a Google Now má úspěch

„Jak hrálo Brno?“ Tentokrát kupodivu neprohrálo. „Jaké bude počasí?“ Tento týden celkem chladno. „Co je to singularita?“ Zřejmě mimo jiné sehrála roli při počátku vesmíru. „Co dávají v kině?“ Zajímavě vypadá Chlapectví a dávají ho v sedm. Na všechny tyto a mnoho dalších hlasových povelů umí reagovat česká digitální asistentka Antelli. V podstatě jde proti Siri a Google Now, i v této konkurenci ale dokáže na trhu obstát.

Antelli toho umí možná až nečekaně hodně, vzhledem k tomu, že za touto aplikací pro Android stojí pouze jeden člověk. Štěpán Šonský s vývojem začal zhruba před dvěma lety. Tehdy ještě jako student informačních technologií na univerzitě v Pardubicích si za téma diplomové práce zvolil projekt „umělé inteligence“ a hlasově ovládané encyklopedie. „Původně to byl docela megalomanský projekt. Součástí měl být i robot z Lego Mindstorms,“ vzpomíná Šonský.

Dnes jeho výtvor dospěl do stádia, kdy zvládá zpracovávat řadu hlasových příkazů od uživatelů, hledat asi ve 20 různých datových zdrojích a na základě toho všeho pak předkládat požadované výsledky. A co víc, Antelli veškeré výsledky zvládne také nahlas přečíst.

Padesát tisíc stažení

Díky tomu si aplikaci oblíbili například nevidomí. „Od řady z nich mám velice dobré reakce, což mě velice těší a motivuje,“ říká mladý programátor. Antelli na trh přišla ještě před nástupem populární asistentky Siri od Applu a objevila se ve stejném roce, jako Google Now v rámci Androidu 4.1. Jenže ani jedna z těchto služeb si doteď nenalezla tu nejlepší cestu do českých zemí, takže se Antelli poměrně daří.

Klepněte pro větší obrázek
Antelli vám bude k dispozici také na chytrých hodinkách s Android Wear.

„Aktuálně mám kolem 50 tisíc stažení, přičemž asi polovina těchto uživatelů Antelli využívá aktivně a pět tisíc z nich pak na denní bázi,“ počítá Štěpán Šonský. Autor proto svého času uvažoval o tom, že svůj produkt rozšíří také do některých dalších zemí. Po nástupu Siri ale začaly podobné služby v zahraničí růst jako houby po dešti, takže si řekl, že je lepší být dobrý v jedné zemi, než slabý na více trzích.

Antelli má oproti konkurenčním produktům od Googlu, Applu či případně i Cortaně od Microsoftu jednu zásadní nevýhodu – nemá za sebou tolik peněz, serverovou a cloudovou infrastrukturu a samozřejmě řadu různých odborníků a datových vědců. Štěpán Šonský proto u své aplikace neaplikuje žádnou umělou inteligenci, machine learning a podobně.

Antelli se v podstatě drze napojuje na webové stránky s obsahem, ze kterých pak získává (parsuje) informace. Někde to jde přes aplikační rozhraní, někde to musí jít právě parsováním. To s sebou přináší například náchylnost na změny. Když se na zdrojovém webu něco změní, je třeba ručně Antelli vyladit a aktualizovat.

Aktuálních zhruba 20 zdrojů je nicméně solidní číslo, které už zvládne nabídnout řadu informací. Antelli umí předložit aktuální zprávy, údaje z Wikipedie, počasí, recepty, programy kin, informace z databáze ČSFD, nabídne televizní program, data z map, sportovní výsledky, ceny produktů a komodit, kurzy měn, horoskopy, svátky a zvládá třeba také streamování pohádek.

Je to stavový automat

Do budoucna lze i případné další novinky. Šonský se například nebrání tomu, když stát začne alespoň v některých případech otevírat svá data na základě principu open data. „Mám od uživatelů hodně požadavků zejména na jízdní řády,“ pokyvuje programátor.

Klepněte pro větší obrázek
Antelli zůstane na Androidu, na iOS a Windows Phone se nechystá.

To, že co do zázemí nemůže Antelli s velikány typu Google v některých ohledech soupeřit, je vidět i na celém technickém řešení. Nadiktovaný hlasový vzorek se odesílá na servery Googlu, které nabízí službu pro analýzu hlasu, a výsledek se pak vrátí zpět.

Na jeho základě pak Antelli analyzuje klíčová slova a podívá se, které z používaných zdrojů dat je používají. Databáze těchto slov a spojení se přitom neukládá v cloudu, ale přímo v aplikaci na každém telefonu. Pokud se tedy má přidat nový záznam, je třeba aplikaci aktualizovat.

„Není to žádný machine learning, ale v podstatě stavový automat,“ souhlasí Šonský. „Na projektu dělám sám a tohle je pro mě dostupné řešení,“ doplňuje.

Antelli podle jeho slov není na zbohatnutí, oběd ale každý den zaplatit dokáže. Aplikace umí zobrazovat reklamu Googlu a případně také přímo platících zákazníků. Někteří z nich si reklamu prodloužili, takže evidentně nějakým způsobem funguje. Tady má ale mladý programátor mezeru. Nemá totiž přesné statistiky, metriky a další údaje, jak efektivitu reklamy měřit. Do budoucna uvažuje o zlepšení.

Brzy na vašich chytrých hodinkách

I když reklama něco vydělá, většinu peněz přinášejí prémioví uživatelé, kteří za využívání Antelli bez reklamy měsíčně jednorázově zaplatí 70 korun. Šonský na plný úvazek pracuje jako Android vývojář v pražské společnosti Anywhere, kde vytvořil například aplikaci Tesco Potraviny online pro rozvoz nákupů. Díky tomu není na výdělcích svého bočního projektu závislý a aplikaci občas věnuje čas po večerech.

Klepněte pro větší obrázek
Miliony to nevydělá, ale na oběd ano. Autor Antelli Štěpán Šonský.

Antelli evidentně ještě čeká nějaká budoucnost. Její tvůrce na nedávném Android Wear hackathonu v Praze předvedl rozšíření aplikací na chytré hodinky. Funguje velice pěkně a hlasové příkazy je možné diktovat přímo do hodinek, které pak na malém displeji předloží výsledky. „Čekají mě ještě nějaké úpravy, ale Android Wear obecně vypadá solidně, ten koncept se mi líbí. S Antelli se tomu budu věnovat, ze začátku bude po aplikacích hlad,“ vysvětluje Šonský.

O rozšíření na další platformy autor příliš neuvažuje. Na Applu si není jist technickými možnostmi a smysluplností, u Windows Phone zase hraje role penetrace a také to, že na projektu dělá sám. Vážně ale přemýšlí o rozšíření možností, jak by lidé mohli do systému Antelli nahrávat vlastní informace a data.

A co bude, až se Siri, Google Now a třeba také Cortana vtrhnou na tuzemský trh? Třeba si Antelli své uživatele udrží. „A třeba by mě také mohl Google koupit,“ žertuje Šonský.

Diskuze (28) Další článek: Samsung Level Box mini: hudební reprodukce v malém

Témata článku: Google, Android, Wear OS, Siri, Houby, Obdoba, NOW, Ant, Google +, Aplikační rozhraní, Televizní program


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21