Aplikace Filmová místa prozradí, kde se natáčelo

Co podniknout o víkendu? Zajeďte se podívat na místa, kde se natáčel váš oblíbený film. Projekt Filmová místa.cz právě vydal aplikaci pro Android.

Projekt Filmová místa.cz už přes šest let mapuje filmové lokality: místa, která můžete zahlédnout v především českých filmech a seriálech. Na tvorbě projektu se podílí nejen redakce, ale především filmoví nadšenci, kteří sami hledají lokace, cestují a pořizují fotografie, díky nimž je zajímavé sledovat, jak se dané místo od doby natáčení změnilo. Taková filmová Wikipedie, do které může přispívat každý.

Lokality přitom nejsou načrtnuty pouze zevrubně (Pelíšky se natáčely v Praze), ale přesně: každé místo má své GPS souřadnice pokud možno přesně na místě, kde stála kamera filmařů. A databáze plná souřadnic si o mobilní aplikaci přímo říká.

Jen skromné funkce

Verze pro Apple iOS už existuje delší dobu a brzy ji čeká aktualizace, aplikace pro Android je horká novinka. Obě jsou zdarma, překvapivě bez reklam a vyžadují jen základní oprávnění: určení polohy a připojení k internetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Schopnosti aplikace lze shrnout velmi stručně: zobrazí mapu a zapíchá do ní místa natáčení.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U každého místa zjistíte adresu, seznam filmů a především rovnou uvidíte filmový záběr: ihned vidíte, jak místo vypadalo v době natáčení.

Pokud se na daném místě natáčelo více filmů, získáte záběr pouze prvního filmu – k dalším se dostanete až po kliknutí. Vyjma základních informací o filmu si můžete prolistovat až osmi dalšími záběry: pokud je u záběru přiřazena GPS pozice, můžete si místo zobrazit v mapě. A pokud místo již některý z filmových cestovatelů navštívil a vyfotografoval, zobrazíte si i reálnou fotku. Zvětšit lze ale pouze filmový záběr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záložka Místa zobrazí seznam adres, které se nachází na aktuálním vyobrazení mapy, včetně vzdálenosti od vaší aktuální polohy. Záložka Filmy funguje obdobně – obsahuje výčet názvů filmů v místech na mapě.

V databází je nyní přes 12 000 filmových míst, přičemž drtivá část se jich nachází v České republice a na Slovensku, pokrytí zahraničí je zatím minimální. I přes takové množství bodů je práce s mapou velmi svižná, neboť používá shluky bodů – clustery. Přiblížení a oddálení probíhá dvěma prsty nebo tlačítky, překvapivě však zatím chybí možnost přepnutí do leteckého pohledu.

Nápad dobrý, funkce přibydou

Verze 1.0 se nezapře, stále zde najdeme několik nedostatků a drobných nelogičností v ovládání. Například nelze reálnou fotku zobrazit rovnou u místa, musíte být až v detailech filmů, a optimalizaci by si zasloužilo i vyhledávání v databázi filmů. Nicméně sami tvůrci slibují postupné vylepšení a přidávání dalších funkcí. Aplikace i samotný projekt si říká o nějaké „čekování“ na místech a možnost odesílání fotografií rovnou z mobilu a ne až nepohodlně z počítače. Na každý pád jde o originální nápad a vzhledem k ceně může každý milovník filmů nosit aplikaci neustále u sebe.

Diskuze (8) Další článek: Týden mobilně 192: jdeme se koupat!

Témata článku: Android, Smartphony, Aplikace, Pro turisty a cyklisty, Mapy, Horká novinka, Originální nápad


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

** Otestovali jsme nejnovější vlajkový model od Samsungu ** Galaxy S10+ nabízí ve všech oblastech to nejlepší, čím Samsung disponuje ** Displej je prvotřídní, polovinu uváděných negativ by vyřešila firmwarová aktualizace

Martin Chroust | 111

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 18

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32