Aplikace mapuje pohyb lidí při pandemii. Až o 80 % víc jich zůstává poblíž domova

Obyvatelé středních Čech a Prahy patří dlouhodobě k těm, kteří nejčastěji dojíždějí za prací mimo své domovy. Kvůli vládním nařízením jejich počet strmě klesl. Dobře to ukazuje nová mapová aplikace pražského Institutu plánování a rozvoje, který využívá jinak neveřejná data od operátora T-Mobile. Předává je například hygienikům a dalším úřadům, které při pandemii mohou údaje potřebovat.

Podle IPR je v Praze pokles nejvýraznější, a to zejména kvůli tomu, že běžně ze své městské části vyjíždí až 85 procent Pražanů. „Ukázalo se, že lidé v Praze a ve Středočeském kraji zůstávají celý den ve stejné obci nebo městské části v průměru o 40 až 60 procent více než v době před nařízením vlády,“‎ komentoval situaci ředitel IPR Ondřej Boháč. „Ještě výraznější je změna v některých částech Prahy, kde se počet nevyjíždějících zvyšuje až o 80 procent,“ dodal.

Konkrétně IPR porovnává dva ukazatele. Jako nevyjíždějící označuje podíl obyvatel, který zůstává přes den v okolí svého domova, údaje pak porovnává s obvyklým stavem. A na druhou stranu sleduje dojíždějící, tedy podíl těch, kteří během dne obvyklé místo pobytu opustí alespoň na 30 minut, a do jaké lokality směřují. Výrazný propad pohybu lidí je tak vidět v centru Prahy, v lokalitách s velkými zaměstnavateli a školami, kam patří třeba Suchdol, nebo u letiště Václava Havla. Od 19. března se projevilo i přerušení výroby v automobilkách Škoda a kolínské TPCA, kam přestalo dojíždět až 40 procent lidí.

Data zaznamenávající přesuny lidí od 15. března také potvrzují, že se Pražané po omezení vycházení začali více přesouvat do rekreačních oblastí, jako jsou Dolní Posázaví, Křivoklátsko, Český ráj či Kokořínsko. Vláda na tento fakt reagovala a nyní už platí až na výjimky zákaz cestování mimo území bydliště.

IPR pro prohlížení sesbíraných dat spustil dvě webové stránky, na první lze u jednotlivých obcí zkoumat zpětně dopady vládních opatření. Na druhé se dají najít data z posledního sledovaného dne a rozdíl oproti obvyklému stavu před vyhlášením nouzového stavu.

Koronavirus online

Diskuze (3) Další článek: Huawei představil nejrychlejší bezdrátové dobíjení s výkonem 40 W. Má ho zatím jediný model

Témata článku: Operátoři, Aplikace, Koronavirus, T-Mobile, Statistika, Big data, Pohyb, Kokořínsko, Suchdol, Domov, Středočeský kraj, Pandemie, Škoda, Václav Havel, Střední Čechy, Pohyb lidí, Praha, TPCA, Data


Určitě si přečtěte