Aplikace Můj Vodafone je spyware. Podívejte se, co všechno sleduje a odesílá

  • Nevykrade vám bankovní konto, ale dělá víc, než Vodafone deklaruje
  • Aplikace sleduje lokaci, konektivitu, používanost aplikací a další
  • Data jsou anonymizovaná, přesto se Vodafone pohybuje v „šedé zóně“
Aplikace Můj Vodafone je spyware. Podívejte se, co všechno sleduje a odesílá

Radní ČTÚ Jiří Peterka upozornil na uživatelské podmínky aplikace Můj Vodafone. Vypíchnul pasáže, které popisují, jak podrobné informace o chování uživatele operátor sbírá. Data jsou anonymizovaná, přesto Můj Vodafone odpovídá definici spyware.

„Spyware je program, který využívá internetové stránky k odesílání dat z počítače (či mobilního telefonu nebo jiného zařízení) bez vědomí jeho uživatele,“ říká Wikipedia. Pokud Vodafone zmínku o tomto chování ukryje jen do dlouhých právních podmínek, ale na Google Play funkci aplikace popisuje jinak, je označení spyware na místě.

„V případě oficiální aplikace mobilního operátora je sběr dat o datovém provozu v síti pochopitelný a v konečném důsledku může znamenat pro uživatele přínos, každý by však měl být o sběru dat zřetelně informován. Sporné je ovšem zjišťování, co za aplikace mají uživatelé v telefonu instalovány a jaké mají požadavky na data. To zavání přípravou na datovou optimalizaci pro jednotlivé aplikace, což je v rozporu s principem síťové neutrality,“ upozorňuje David Polesný, šéfredaktor webu Živě.cz.

Když budete hledat, i na Google Play zmínku o sledovacích funkcích najdete. Jsou (patrně) schované za pojmem NetPerform, který je vysvětlen pouze odkazem na kompletní Podmínky webové a mobilní aplikace. V nich pro změnu nenajdete výraz NetPerform. Je tedy pouze na intuici uživatele, aby si spojil pojem a v podmínkách popsané sledovací funkce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z Google Play...
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
...a z podmínek aplikace.

Vodafone tedy evidentně kličkuje – něco uvádí, aby bylo pravidlům učiněno za dost, ale zároveň je vidět, že nechce, aby o funkci lidé věděli.

Spyware Aplikace roku

Hezké paradoxy, že? Opakovaně ověnčená aplikace roku, která má opravdu užitečné funkce, přesto se chová jako spyware. Určitě nejde o ten typ softwaru, který vám vysaje bankovní účet, přesto si myslím, že by Vodafone měl být ohledně funkcí aplikace otevřenější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kampaň #appfail neskončila jen poukázáním na absurditu konceptu EULA. Tihle Norové vydali doporučení, jak by podmínky mohly vypadat. Také vyzdvihují několik aplikací, které jdou vzorem.

Sledovací funkce jsou patrně součástí aplikace dlouhou dobu a znovu to svědčí o tom, že ti, kdo by měli podmínky číst (tedy uživatelé), to nedělají. Ale při počtu aplikací a délce těchto dokumentů to je prakticky nemožné. Na to ostatně na jaře upozorňovala kampaň #appfail.

Co na to Vodafone

Prostor k vyjádření dostal také operátor, tady jsou jeho reakce (kurzívou) na naše otázky (tučně).

Proč Můj Vodafone sbírá data, která sbírá?

  • Používáme informace o připojení a využití sítě pro její vylepšování a personalizovanou nabídku služeb. Informace nám pomáhají v reálných situacích, jako je například sledování vytíženosti základnových stanic, vytíženost sítě, padání hovorů., rychlost přenosu dat, předávání hovorů mezi vysílači, atd..
  • Která data sbíráme, je vyjmenováno v Obchodních podmínkách Můj Vodafone - článek IX. Správa oprávnění odstavec 8, 9 v Obchodních podmínkách Můj Vodafone.
  • Zákazník má kdykoliv možnost si oprávnění na zpracování osobních údajů vypnout nebo zapnout.

Vzhledem k tomu, že Můj Vodafone na app storu slibuje něco a až v uživatelských podmínkách se k tomu přidává něco úplně jiného, odpovídá definici spyware. Na co Vodafone nasbíraná data používá?

  • To co máme popsáno v podmínkách, funguje pouze pro Android. Proto na appstoru není popis jako na Google Play
  • V Google Play máme odkaz na podmínky aplikace Můj Vodafone (Vylepšování sítě funkcí NetPerform).

Vedle toho existují standardní analytické nástroje používané aplikacemi v chytrých telefonech, které měří anonymizovaně návštěvnost, formu využití, četnost využití, atd., a tyto nástroje jsou na trhu standardně používané.


Pozn. autora: Ve druhé otázce pro Vodafone jsem nešťastně použil výraz app store. Úmyslně s malými písmeny, mínil jsem jej jako obecné označení pro obchod s aplikacemi a myslel jsem Google Play, ale chápu, že jej ve Vodafonu pochopil jako Apple App Store. Nicméně odpovědi jsme se dočkali i tak a naťukli jsme další aspekt kauzy – týká se pouze Androidu, nikoliv verze pro Apple iOS.

Diskuze (43) Další článek: Tesco Mobile: Dvojnásobek kreditu bude platit i v roce 2017

Témata článku: Mobilní aplikace, Vodafone, Bezpečnost, Aplikace, Xiaomi Mi Mix, Sběr dat, Pojem, Osobní údaj, Odstavec, Bankovní účet, Wikipedia, Spyware, Voda, Oficiální aplikace


Určitě si přečtěte

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 24

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 120