Apple iOS 10: Vybíráme nejviditelnější novinky [galerie]

Musím Apple pochválit za to, že i když jde o první veřejný update, je systém i na starším redakčním iPhonu 5s bez problému použitelný. Zmizely dětské nemoci prvních betaverzí,  kdy systém občas zamrzal. Animace jsou plynulé a systém se nezasekává. Při spouštění aplikací nebo při průchodu nastavením lze pozorovat zpoždění oproti minulé verzi (opět platí pro starší 5s). 

Jde o velký update (1,6 GB), změnila se spousta věcí jak po stránce designové, tak funkční. Například zmizelo neodmyslitelné „swipe to unlock“, jelikož se swajpnutím vlevo nyní dostanete do nabídky widgetů.

Prvně něco, co jsme neviděli v betaverzích. Resp. iMessage Store byl i tam, ale vypadal jinak a hlavně měl jen testovací obsah. 

Klepněte pro větší obrázek
iMessage Store je dostupný skrze konverzace ve zprávách (viz nová ikonka vedle textového pole). Obchod se teprve rozjíždí, stále nemá mnoho obsahu. Velkou část tvoří samolepky, ale můžete si stáhnou i hry, ToDo aplikace či překladače.
Klepněte pro větší obrázek
Názorná ukázka. Můžete posílat samolepky, zahrát si šachy nebo (cosi jako) Scrabble. Nejvíce se mi líbil iTranslator, která umí překládat text přímo v konverzaci.
Klepněte pro větší obrázek
V Nastavení/Obecné/Zpřístupnění lze nově aktivovat Lupu. Spustí se trojitým zmáčknutím domovského tlačítka. Podobá se fotoaparátu, můžete používat barevné filtry, blesk, nebo přibližovat. Spoušť, ale neslouží k vyfocení, ale pouze k dočasnému zachycení a přiblížení.
Klepněte pro větší obrázek
Spíše vtipnou epizodkou je český překlad výrazu iTunes in the Cloud. (obr.: Miroslav Hokeš)

A teď novinky, které jsme vám ukázali už před polovinou července na základě betaverze.

Nový systém odemykání je pravděpodobně tou nejkontroverznější změnou, jelikož je pro odemknutí nutné vždy zmáčknout domovské tlačítko (v natavení lze naštěstí vypnout). U zařízení s Touch ID už naštěstí změna není tak radikální. Apple k přepracované zamykací obrazovce přistoupil z toho důvodu, že kvůli rychlé čtečce lidé nestihli přečíst zobrazené notifikace, což mezikrok se zmáčknutím domovského tlačítka eliminuje. Další novinky systému si prohlédneme v následující galerii.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je nabídka widgetů – při přechodu z plochy či zamykací obrazovky. Povedlo se ovládací centrum, které je nyní rozděleno na první obrazovku s přepínači a rychlými zkratkami a druhou s hudebním přehrávačem.
Klepněte pro větší obrázek
Redesign postihl aplikaci Hudba. Grafika je větší, písmo tučnější a ovládání je úplně jiné, takže si budete muset zvykat. Z hlavní nabídky zmizela sociální síť Connect, za neúspěch zaplatila odsunem do pozadí.
Klepněte pro větší obrázek
Malou změnou je černé pozadí v aplikaci Hodiny.
Klepněte pro větší obrázek
V Hodinách přibyla funkce Večerka. Vychází z myšlenky, že je pravidelné uléhání do postele a vstávání klíčem k lepšímu spánku. Na vás je nastavit typické časy, iPhone vás pak vyzve, že máte jít spát a vede statistiku, jak spánkový režim dodržujete.
Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Zdraví se také výrazně změnila, místo podrobných tabulek se zobrazují jen důležité informace, čímž se seznam sledovaných aktivit zkrátil. Zbylé podrobnosti zjistíte až po rozkliknutí.
Klepněte pro větší obrázek
V Apple mapách nyní můžete sledovat dopravní informace. Na mapě tedy uvidíte, kde zrovna probíhá oprava silnice, uzavírka či dopravní omezení. Při vyhledání se zobrazí fotografie daného místa.
Klepněte pro větší obrázek
U fotek šel Apple trochu po stopách Googlu a aplikace nyní umí vytvořit krátké příběhy (zvané Vzpomínky) s vybraným hudebním podkladem.
Klepněte pro větší obrázek
Největší změny postihly zprávy iMessage. Konverzaci lze hodnotit srdíčky, palcem nahoru/dolu apod.. Posílat můžete kreslené zprávy, nebo skladby z Apple Music. Pro iMessages vznikl obchod s aplikacemi.
Klepněte pro větší obrázek
Úplnou novinkou je aplikace Domácnost. Ta má být jednotným a univerzálním ovládacím centrem pro zařízení chytré domácnosti.

Systém rovněž nabízí i vylepšené funkce 3D Touch, kde přibylo více zkratek a nově s ním jdou spouštět i náhledy aplikací. To však ocení pouze majitelé iPhonů 6s/6s Plus a nové Sedmičky.

Diskuze (93) Další článek: iPhone 7 má dobrý start, aneb příběh o tom, jak jediný tweet zhodnotil Apple o 400 miliard

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, Software pro mobily, iOS, iOS 10, Galerie, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone SE, Černé pozadí, Ovládací centrum, Názorná ukázka, APP, Ikonka, První beta, Apple IOS, Český překlad, Postel, #Apple, Nová ikonka, Tabule, Písmo, Velký update


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40