Apple iOS 5.0.1 pokořen: jailbreaku A5 nic nebrání

Sice to nějakou dobu trvalo, ale čekání se vyplatilo. Také novou verzi iOS5 už se podařilo prolomit a do úprav se mohou pustit i majitelé iPhonu 4S.
Apple iOS 5.0.1 pokořen: jailbreaku A5 nic nebrání

Pakliže patříte do jablečné komunity a nejste zrovna dvakrát spokojeni s mírou uzavřenosti systému iOS, který Apple ve svých zařízeních servíruje na pulty prodejen, pak pro vás bude dnešní den svátkem. Operační systém iOS verze 5.0.1 byl pokořen, zařízení lze od této chvíle odemknout.

Klepněte pro větší obrázek
Ikona jailbreaku. Elegantní jablíčko se mění v uhánějící ananas.

Že vůbec nevíte, co to jailbreak je? Jednou větou by se tato technika dala charakterizovat jako uvedení zařízení do stavu, kdy je do něho možné dostat obsah (mimo jiné) bez dodržování doktríny od Applu. Ruku v ruce jdou s tímto obšírné možnosti customizace, prostě takový Android v Apple hávu. Pro aktuální a předchozí generaci iPodů a iPhonů rozlišujeme několik variant tohoto konání:

  • Tethered/Untethered jailbreak pro zařízení s procesorem A4 (iPhone 4, iPad, iPod Touch 4. gen.)
  • Tethered/Untethered jailbreak pro zařízení s procesorem A5 (iPhone 4S, iPad 2)

Názvy jsem v tomto případě ponechal v originále, neboť jejich české mutace jsou poněkud zavádějící. V čem jsou rozdíly? V tzv. tethered případě hovoroříme o jailbreaku dočasném, tedy alespoň do té doby, než se zařízení vypne. Poté musíte celou proceduru provést znovu a situace je tak velmi uživatelsky nepohodlná. V případě druhém před sebou máme ovšem jailbreak trvalý, bez jakéhokoliv omezení. Do současné doby bylo možné provést první zmiňovanou proceduru.
 

Klepněte pro větší obrázek
Plnohodnotný jailbreak pro iPhone 4S si dal na čas, přesto se čekání vyplatilo.

Takřka každá nová verze iOS s sebou nese jednak různá vylepšení, nové vychytávky, ale na druhou stranu také značná omezení vůči technikám jailbreaku, které byly použitelné u verzí předchozích. Celá tato anabáze tak trochu připomíná hru kočky s myší. Apple vydá novou verzi systému, hackeři jí prolomí, následuje opět tah Applu a tak dále až do nekonečna. Aktuálně vychází souboj vítězně pro „undergroundovou“ skupinu, nicméně Apple samozřejmě neřekl poslední slovo, iOS 5.0.2 na sebe jistojistě nenechá dlouho čekat.

Skupina kolem francouzského hackera s přezdívkou pod2g měla novou verzi jablečného operačního systému na mušce již nějaký ten pátek. Postupem času a hlavně společnými silami se těmto lidem podařilo rozlousknout ochranu Applu, přičemž se samozřejmě neváhali s výsledky své práce také podělit. Díky tomuto faktu prožijí tisíce nespokojených uživatelů Applu dnes velmi pěkný den. Pakliže se mezi ně řadíte a chcete od svého jablečnáka něco víc, tak není nic jednoduššího, než sledovat oficiální blog hlavního protagonisty, či učet na Twitteru.

Nezbývá než dodat, že jailbreak dělá každý uživatel na své vlastní riziko. Použitím této techniky se vystavuje možnosti neuznání případné reklamace zařízení. Rovněž redaktoři MobilManie nenesou žádnou zodpovědnost za zařízení, která se vlivem neodborného zásahu přemění na drahá těžítka.

Témata článku: Apple, iPhone, Bezpečnost, iPad, iOS, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Apple IOS

Určitě si přečtěte

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

17.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 132

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

** Od Applu jsme čekali revoluci v bezdrátovém nabíjení. Nepřišla. ** Proč nikdo z našich redaktorů nenabíjí bezdrátově? ** Benefity nejsou velké a „bezdrát“ poškozuje baterii.

15.  10.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 121