Apple iPhone 8 Plus: sázka na jistotu bez rizik [recenze]

 • Dva objektivy dělají lepší práci než loni
 • Baterie zhubla, výdrž je ale delší
 • Větší skleněná záda působí lépe než u malého modelu
Apple iPhone 8 Plus: sázka na jistotu bez rizik [recenze]
Kapitoly článku

1. Design

Na oko je situace stejná jak u iPhonu 8, Plusko je v podstatě iPhone 6 Plus, ale se skleněnými zády. To je ale hodně fádní popis celého zařízení. Skleněná záda jsou tu primárně pro Qi nabíjení, které Apple trochu nečekaně integroval. Na rozdíl od osmičky jsem měl plusko ve variantě Space Gray (vesmírně šedá) a musím říct, že ta barva je tak nudná, až to bolí. Černé přední sklo je fajn, tmavě šedý přiznaný kovový rám také, ale skleněná záda jsou taková nijaká, kdyby byla o pár odstínů tmavší, vůbec bych se nezlobil. To je ale jen můj osobní vhled, třeba mou přítelkyni šedá vyloženě bavila. I tak ale máte na výběr ještě o dost hezčí bílou nebo zlatou, kde se skleněná záda opravdu povedla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design se změnil jen minimálně, nejnápadnější jsou skleněná záda místo kovových

Pokud jste četli recenzi iPhonu 8, případně 7 nebo 7 Plus, pak víte o designu prakticky vše. Displej zabírá stále stejnou část plochy a pod ním najdete tlačítko Home s integrovanou čtečkou otisků prstů Touch ID. Ta znovu funguje velmi rychle a spolehlivě, nicméně si myslím, že je stejná jako u modelu 7. Tlačítko opět není fyzické, ale reaguje na stisk haptickou odezvou pomocí Taptic Enginu. Ve finále pak máte skutečně dojem, že jste tlačítko zmáčknuli, takže tady žádná změna.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zařízení je velké, ale v ruce se drží dobře

Zbytek designérských prvků také zůstává věrný rok staré předloze. Zapínací tlačítko, přepínač hlasitého a tichého módu a regulace hlasitosti: to všechno je na svých místech a ve stejném provedení. Úplně stejný je i šuplík na nanoSIM. Na spodní straně najdete Lightning konektor a dvě řady vrtaných otvorů. Pod jednou je mikrofon, druhá schovává hlasitý reproduktor, kterému sekunduje ten nad displejem. Apple se chlubí, že jsou stereo reproduktory hlasitější, což mohu potvrdit a hrají skutečně dobře. Navíc jsou i citelně lepší než u menší verze.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kvůli vystouplému foťáku telefon neleží celými zády na stole

Návrat 3,5mm jacku budete také čekat marně, v balení najdete klasické bílé pecky s Lightning konektorem a přechodku z Lightningu na 3,5mm jack. Apple vidí hudební budoucnost bez drátů, ale pořád máte možnost být „zpátečnicky“ věrní drátu. V balení dále najdete klasickou 5W nabíječku, což je stejní zklamání jako u osmičky, na keynote se Apple chlubí rychlým nabíjením, ale rychlou nabíječku si milý uživateli kup sám. Podle mě u highendového telefonu s nemalou cenou nepochopitelná věc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Skleněná záda zpřístupnila Applem dlouho odmítanou technologii bezdrátového dobíjení

Plusko je stále ten iPhone, který mají uživatelé rádi a možná ocení i to, že už roky vypadá stejně. Skleněná záda vám budou klouzat z ruky, ale to dělá i hliník z minulých verzí. Jak to bývá u Applu dobrým zvykem, telefon je perfektně zpracovaný a kovový rám přesně lícuje na přední i zadní sklo. Ale třeba Huawei / Honor nebo HTC a Samsung umí s kovem a sklem pracovat stejně dobře. Ne snad, že by se Apple zhoršoval, to se jen ostatní zlepšují a dohání jej.

2. Displej

Stejná je i úhlopříčka 5,5“ a rozlišení 1 920 × 1 080 px. Stále jde o IPS panel, ale i tedy Apple ukazuje, jak moc umí jednotlivé součástky vyladit. Zobrazovač má fantastické pozorovací úhly a čitelnosti na slunci a je naladěný na vynikající barevné odchylky. Myslím, že tohle je vrchol technologie IPS a možná i její labutí píseň, tedy minimálně u Applu.

Klepněte pro větší obrázek
Apple to v rámci IPS technologie dotáhl k dokonalosti

Pohledem na panel ale příliš rozdílů oproti minulé verzi neuvidíte, už panel v iPhonu 6 byl skvělý a osmička jen pokračuje v evoluci. Tak jako u sedmičky i tady disponuje zobrazovač moderním širším barevným prostorem standardu DCI-P3 a stejně jako u 6s i zde najdete plnou podporu 3D Touch, která má uplatnění nejen v systému samotném, ale směle ji používají i vývojáři aplikací. Když jsem měl před nedávnem v ruce iPhone 6, ani mi nedošlo, jak moc jsem si na 3D Touch zvykl.

Měření displeje:

 • minimální a maximální jas: 2/642 cd/m2
 • gamma: 2,20
 • průměrná a maximální barevná odchylka (Δe): 1,19/2,14

A stejně jako u osmičky i tady využijete True Tone. Tuto technologii si telefon půjčil z iPadu Pro a stará se lepší vyvážení bílé při různých světelných podmínkách, typicky v teplém světle displej mírně zežloutne a pod bílou zářivkou zase trochu zmodrá. Výsledkem je pak o něco přirozenější podání barev v daných světelných podmínkách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
True Tone a Night Shift se dají pohodlně zapnout z Ovládacího centra, pro podrobnější nastavení ale musíte do nastavení.

Jde však jen o drobnou korekci, kterou byste si vlastně ani neměli uvědomit, tedy až do okamžiku, kdy se podíváte na jiný displej. Režim Night Shift už je na iOS dostupný delší dobu, ale pro zopakování, jde o filtr modrého světla, které se může automaticky aktivovat v noci, což by mělo dle teorie vést k lepšímu spánku, protože modrým světlem nepřesvědčujete mozek, že je den.

Hardware

Hardwarová část je až na malé odchylky stejná jako u iPhonu 8, tak je pro zopakování: procesor A11 Bionic je doslova bestie, která zatím trhá rekordy na benchmarcích. V pohybu v systému to možná ani nepoznáte, ale spouštění aplikací, načítání her, a hlavně stříhání videa je neskutečně rychlé. A11 ale není jen o brutálním procesorovém a grafické výkonu. Obsahuje i čip přímo určený pro umělou inteligenci, který se stará o učení a zpracování dat. Jde o jiný přístup, než má Google, který UI provozuje na serverech a odesílá potenciálně citlivá data, Apple všechno drží v zařízení. Druhou podstatnou součástí A11 je obrazový signálový procesor (ISP), který kouzlí u fotek.

Klepněte pro větší obrázek
3,5mm jack už na iPhonech nehledejte

Při delším hraní je cítit lehké zahřívání, ale rozhodně není nepříjemné, nicméně je o dost slabší než u menšího kus, pravděpodobně za to může větší plocha telefonu a možná je to do jisté míry dáno i materiálem zad. Na skle je lokální zahřátí více cítit, zatímco dříve se teplo po hliníku více „rozlilo“. Stran výkonu rozhodně nebudete mít problém, systém běhá nádherně rychle a občasné zaškubnutí animace bych spíše přisuzoval iOS 11. Apple systém neustále vylepšuje a v beta testování je aktuálně verze 11.2, která by měla řešit spoustu neduhů, hlavně co se plynulosti týče.

Výsledky benchmarku AnTuTu:

 • celkové skóre: 211 666
 • 3D: 74 161
 • UX: 60 752
 • CPU: 57 060
 • RAM: 14 693

iPhone 8 Plus pracuje se 3 GB RAM, což je o 1 GB víc, než má osmička. Pravděpodobně je to z důvodu většího rozlišení displeje. Tato hodnota se optikou majitele androidového smartphonu může jevit jako slabina, nicméně díky architektuře systému to není žádný problém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtečka otisků je tradičně v Home senzoru na bradě zařízení

Musel jsem spustit více než 90 aplikací, abych přinutil Safari „zapomenout“ načtené stránky a ony se musely znovu načíst. Samozřejmostí je pak plná podpora LTE, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11ac/a/b/g/n, GPS, GLONASS, GZSS a Galileo. Testovaný model měl 64 GB paměti, přičemž po startu máte dostupných asi 57,8 GB. V případě levnější 256GB varianty bude úbytek místa velmi podobný.

Klepněte pro větší obrázek
Systém a předinstalované aplikace si vezmou asi kus místa, když smažete iMovie, a celý balík iWork a další věcí, získáte další 2 až 3 GB k dobru.

Stran baterie se Apple pyšní rychlým nabíjením, ale pro rychlejší nahánění procent musíte koupit nabíječku z MacBooku nebo MacBooku Pro s kabelem USB-C / Lightning. S výdrží je na tom osmička plusko o kousek lépe než sedmička plusko. Při aktivním používání vydrží asi den a půl, ale není problém aby telefon vydržel i celý víkend. Kapacita baterie oproti loňsku mírně klesla na hodnotu 2 691 mAh.

Výsledky měření výdrže:

 • Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 9:25 h
 • Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 10:12 h
 • Nabíjení z 15 na 90 %: 1:26 h

Software

Operační systém iOS 11 asi není třeba nijak zvlášť představovat. Oproti iOS 10 tu ale je několik změn, které stojí za zmínku. První je přepracované Ovládací centrum, které se dá nově lehce modifikovat, takže si můžete přidat přepínač budíku, minutku, spuštění foťáku nebo nahrávání obrazovky. Po této možnosti volali uživatelé už dlouhá léta a Apple vyslyšel jejich požadavky jen na půl. Vývojáři sem přístup nemají, takže si přidáte zkratky jen do systémových záležitostí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovládací centrum se konečně dá modifikovat, vývojáři sem ale přístup nedostali, takže můžete vybírat jen systémové utility.

Další novinkou je podpora rozšířené reality, přičemž první aplikace už vesele plní App Store, který je taky přepracovaný. A novinkou, která není až tolik vidět, je masivní nasazení umělé inteligence, ta umí vytáhnout „dlouhou expozici“ z Live Photos, umí vyhledat fotky, kde je kůň, obloha atd. Spoustu dalších inteligentních funkcí je spřažena se Siri, která stále nekomunikuje v češtině, takže je použití u nás dost problematické.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple si od rozšířené reality hodně slibuje a aplikace už plní App Store. Z Live Photos umí umělá inteligence vytáhnout dlouhou expozici, což je super, třeba u tekoucí vody.

Apple také zapracoval na šetření místem na úložišti. Fotky a videa se nově ukládají do formátů HEIF (fotky) a HEVC (video). Oba formáty slibují menší datovou náročnost a lepší kvalitu výstupu. Při exportu mimo Apple svět se pak pochopitelně mění na zaběhlé formáty JPG a MP4. Druhou volbou je pak Odkládání aplikací – iOS v případě nedostatku místo smaže aplikace, které jste dlouho nepoužili, ale ponechá si z nich všechna data, takže se pak dají snadno obnovit. A poslední novinkou je režim Nerušit při řízení, ten se může zapnout automaticky pokud dojde ke spojení Bluetooth s vaším vozem. Pak si můžete vybrat, kdo se vám v autě dovolá, automatickou odpověď na SMS zprávy atd.

Klepněte pro větší obrázek
V nastavení vyberete, kdy a jak se má režim nerušit aktivovat, kdo se vám dovolá, a nastavíte i automatickou odpověď na SMS zprávy. Zároveň vás při řízení nebudou otravovat notifikace.

Fotoaparát

IPS procesor v A11 Bionic a iOS 11, asi největší změna pro fotekchtivé, iPhone lépe rozpoznává obličeje, pohybující se objekty, a hlavně pustí na fotky UI. A tím se dostávám k tomu nejlepšímu na iPhonu a tím je foťák. Primární 12Mpx čip je shodný s iPhonem 8, jeho čočka má optickou stabilizaci a ohniskovou vzdálenost 28 mm. Výsledkem jsou nádherné snímky za všech okolností, přičemž Apple stále klade důraz na neutrální barvy, proto se na první pohled nemusí zdát fotky až tak líbivé. Nicméně jsou prakticky shodné s iPhonem 8.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čočky duálního foťáku vystupují nad profil, ale ne tolik jako u iPhonu X

Za úplné tmy vidíte na displeji v živém náhledu silný šum, ale pak pořídíte fotku a šum prakticky nevidíte. iPhone 8 Plus je v současnosti jeden z nejlepší fotomobilů vůbec, a to hlavně díky umělé inteligenci, ta totiž přebírá otěže. Malé čipy a titěrná optika jsou na hranici fyzikálních limitů a z tohoto pohledu se dá čekat už jen drobná evoluce. Nicméně právě UI má limit jen ve výkonu procesoru a ten se každý rok zvyšuje.

Klepněte pro větší obrázek
Při fotografování dávejte pozor, ať si prstem nezakryjete čočky umístěné v rohu

Druhý objektiv je už bez optické stabilizace a má světelnost f/2.8 (primární disponuje světelností f/1.8). Rozlišení čipu je pak stejně 12 Mpx. Tato kombinace vám dovoluje dělat „optické“ 2× přiblížení. Ty uvozovky jsou tu schválně, protože stejně jako loni za vás automatika rozhoduje, jestli použije reální snímek z dlouhého objektivu, nebo jen digitální výřez z primárního objektivu, případně se mohou oba snímky kombinovat. Ze systémové aplikace nemáte možnost ovlivnit, jak se má automatika chovat, nicméně v aplikacích třetích stran je možné dlouhý objektiv vynutit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí foťáku vám umožní zapnout režim osvětlení přímo, nebo si jej vyberete až následně v postprodukci. 

Díky umělé inteligenci teď o dost lépe funguje rozostření pozadí v režimu portrét. Automatika lépe rozpoznává tvary a umí je podstatně lépe vsadit do rozmazaného pozadí. U tváří to fungovalo dobře už loni, nicméně teď si můžete troufnout i na jiné předměty, kde sedmička plusko hodně zmatkovala. I tak se ale netrefí úplně vždy, nicméně ten pokrok je hodně znát.

Vyloženě pro focení portrétů můžete použít portrétní nasvícení, které je ale stále v beta verzi. Umělá inteligence rozpozná obličej a vy jej pak můžete prosvětlit studiovým světlem, obrysovým pro zvýraznění kontur, případně použijete jevištní reflektor, který vytáhne zaostřenou postavu a vloží ji do černého pozadí.

Ukázková fotogalerie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Další snímky naleznete v kapitole Fotogalerie

Poslední volbou je monochromatický jevištní reflektor, který udělá objekt focení černobílý a znovu jej vsadí do černého pozadí. U focení lidí to funguje obvykle velmi dobře, je třeba hlídat vzdálenost, trochu rozumné světlo a také vzdálenost fotografované osoby od pozadí. Čím je dál, tím líp. U neobličejů je umělá inteligence často zmatená, takže výsledky jsou špatné, nebo podivné. Ale to rozhodně neberte jako chybu, je třeba pamatovat na to, že je to beta a určená primárně pro obličeje.

Stejně jako u osmičky, a i tady umí blesk pomalou synchronizaci. Při nižší rychlosti závěrky nepálí naplno a výsledkem je pak lépe exponovaný obličej, který není vypálený a portrét působí o hodně přirozeněji. Ale funguje to třeba i ve focení interiéru, který se osvícený rovnoměrněji, nemáte tak vypálené popředí a tmavé pozadí. Pochopitelně je třeba myslet na to, že malý blesk má smysl do vzdálenosti maximálně 5 m, pak už je zpravidla neúčinný.

Ukázkové video (den/noc, 1 080p):

U videa se iPhone vytáhl, 4K při 60 fps je bomba a navíc perfektně vystabilizovaná. Zajímavější ale možná bude Full HD video při 240 fps, pro zpomalené záběry. Je ale třeba mít na paměti, že 4K video při 60 fps potřebuje hodně světla, jinak se poztrácí detaily. Kupříkladu ve tmě nemá smysl telefony trápit na 60 fps ani u Full HD, 30 fps je v tomto případě daleko lepší volba.

Hodnocení: 90 %

iPhone 8 Plus je výborně vybavený telefon, který má v současné špičce své místo. Fototechnika je fantastická, výkon v podstatě nevyčerpatelný současnými aplikacemi a stále jde o ten iPhone, který lidé chtějí. Za iPhone X zaostává jen lehce, přitom stojí o dost méně, a navíc používá konstrukci, na kterou jsou uživatelé iPhonů roky zvyklí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I když je iPhone už tři roky stejný, je pořád stejně fotogenický

Čistě pragmatickým pohledem vylepšený model 6 Plus: vypadá stejně a funguje stejně. Nicméně se ukazuje, že se tento krok Applu povedl. iPhony se prodávají, firma rozhodně nestrádá a zákaznici mají možná radši drobnou evoluci známého, tak divoké designérské skoky, které dělá konkurence.

Apple iPhone 8 Plus 64GB
rozměry a hmotnost: 158 × 78 × 7,5 mm, 202 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE (600|75 Mb/s)
konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS
paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 675 mAh
procesor: Apple A11 Bionic (2× Monsoon, 2 GHz, 10nm)
operační systém: Apple iOS 11
fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
60 %
vybavenost
1,2/6
výhodnost
cena: 13 364 Kč16 360 Kč

Verdikt: Telefon s bestiálním výkonem a fantastickou dvoučočkovou fototechnikou. Bohužel vypadá jako tři roky starý předchůdce. I tak ale má své kvality a má svou cenu. Na rozdíl od iPhonu X, je tohle volba rozumu.

Plusy:

 • Fantastický foťák
 • Neskutečný výkon
 • Rychlý systém
 • Kvalitní konstrukce
 • Rychlá čtečka otisků prstů
 • Sekundární čočky

Minusy:

 • Rychlonabíječka není v balení
 • Vyšší hmotnost
 • Vyšší cena
 • Prakticky stejný design od iPhonu 6 Plus
 • Pro někoho absence 3,5mm jacku

Za zapůjčení smartphonu Apple iPhone 8 Plus děkujeme operátorovi T-Mobile.

Témata článku: Apple, iPhone, Recenze, Bezdrátové nabíjení, iOS, Vlajková loď, Duální fotoaparát, Qi, Skleněná konstrukce, Apple iPhone 8 Plus, Barevná odchylka, Portrét, Otěž, MacBook pro, Reflektor, Live Photo, IMovie, Plusová verze, Interiér, Beta testování, Odkládání, Nahrávání obrazovky, Digitální výřez, Režim Nerušit, Automatika


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 36

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31